Xiaomi 14 – asjalik ja piisavalt võimas telefon 

#Ülevaade #xiaomi
5 min lugemine

Xiaomi on Hiina päritolu telefonitootja, kellel läheb globaalses mõistes aasta-aastalt üha paremini. 

 

Osalt on selle edu taga ehk see, et nimetatud tootja seadmed on suhteliselt soodsad ning eks oma rolli tükimüügi suurenemises mängib ilmselt ka aktiivne toimetamine Venemaa turul. Samas aga ei saa salata, et tegemist on siiski üsna asjalike telefonidega.

Eriti kui rääkida nn ülemise hinnaklassi aparaatidest, mille hulka kuulub kahtlemata ka käesoleva artikli peategelane ehk Xiaomi 14. 

Põhiandmed 

Kuna Xiaomi rõhub nimetatud mudeli juures selle võimsusele, tasubki kõigepealt üle vaadata pakutav riistvara. Protsessorina on kasutusele võetud Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 ehk põhimõtteliselt hetke parim võimalik. Põhimälu aga on pardal tervelt 12GB, mis on samuti vägagi korralik näitaja. Seega on puhta arvutusvõimsuse poole pealt asjad väga head. On ju Snapdragon 8 Gen 3 ja 12GB kooslus saadaval tõesti vaid üksikutel lipulaevadel. Samuti võiks enamikule kasutajatest piisata ka 512GB mälumahust.

Ekraan 

Tehniliste andmetega jätkates jõuame ekraanini, mille suuruseks on Xiaomil 6,36“. Antud juhul on tegemist LTPO AMOLED tehnoloogiaga, mis tänu turundusinimestele on omale saanud CrystalRes nime. See pakub tervelt 3000 nitist heledust ja loomulikult muutuvat ehk 1 Hz kuni 120 Hz värskendussagedust. Resolutsioon on 2670 x 1200 ja pikslitihedus 460 ppi. Kõiki neid numbreid kõrvale jättes saab öelda, et tegemist on ekraaniga, mille pilt on äärmiselt hea ehk terav, kirgas ja kvaliteetne. Ja seda kõigis oludes st. ka päikese käes olles. 

Korralikule seadmele kohaselt ulatub ekraan ka päris korpuse servadeni ning see muudab üldmuljet veegi paremaks. Samuti on kasutusel Corning Corilla Class Victus, mis on tõhusaks abiks vigastuste eest kaitsmisel. Toetatud on ka alati sees funktsionaalsus, mis tähendab, et kell ja olulisemad teavitused on soovi korral alati nähtavad. Lisaks asub ekraani all ka sõrmejäljelugeja. 

Välimus 

Kuna nutitelefoni esimene külg koosneb tänapäeval ainult ekraanist, jääb disaini osas tootjatele mänguruumi selle võrra vähemaks. Lisaks kiputakse sageli kloonima iPhone-i ning sellest patust pole päris puhas ka Xiaomi. Nimelt on seadme küljed Apple toodanguga suhteliselt sarnased. Kuigi detailides on erisusi, meenutab üldmulje vägisi oma kandilisuses Apple-t. Sarnane on isegi kõlari jaoks tehtud aukude rivi seadme allosas. 

Samas aga määrab Xiaomi 14 olemuse selgelt siiski tagumine külg, mida kroonib tohutusuur kaamerate sektsioon. See Leica kirjaga ruudukujuline osa ulatub korpusest võrdlemisi palju välja ning kipub teatud olukordades isegi segama (näiteks juhtmevabal laadimisel), kuid tagab see-eest eeskujuliku fotode kvaliteedi. 

Muus osas võib aga seadme disaini kohta öelda, et tegemist on pigem suure seadmega, mis tähendab, et kasutamisel tuleb sageli kasutada kahte kätt ning ka kaasas kandmine pole kõige mugavam. Samas on telefon esteetiliselt pigem kaunis. 

Kaamerad 

Nagu öeldud on kaamerakomplekt saanud tavapärasest suurem ning markeeritud on see Leica kirjaga. Seega on ka ootused fotode kvaliteedi osas tavapärasest suuremad.

Numbrites väljendatuna omab kaamerasüsteem kolme objektiivi. Seega 50 Mpix põhikaamera, 50 Mpix ülilainurk ning 50 Mpix telefoto. Sensor on 1/1.3 tolline. 

Tänu võrdlemisi korralikule raudvarale ning ehk ka Leica puudutusele, teeb Xiaomi häid pilte küll. Need on teravad, vähese müraga, kuid samas loomulikud. Päris hästi saab seade hakkama ka keerulisemates oludes ja zoom-ides. Näha on, et tarkvara aitab pilte kõvasti siluda ja kuna ta teeb seda hästi, siis pole põhjust nuriseda. Stabilisaator teeb samuti tubli tööd ning kokkuvõttes ongi pildistamise tulemus tuntud tootjate lipulaevadele lähedal. Vaid hämaras ja suurendades tekib piltidele müra mõnede konkurentidega võrreldes rohkem. Samuti on teatud olukordades pisut keeruline õiget kohta fookusesse tabada. Aga eks tõeline fototelefon on ka Xiaomi valikus ju tegelikult suurusjärgu võrra kallim 14 Ultra. 

Aku ja laadimine 

Kui üldjuhul saab telefoni arvustamisel nentida, et komplektis laadijat ei ole ning märkida, et kallimad seadmed toetavad juhtmevaba laadimist, siis Xiaomi puhul tasub laadimisega seonduv eraldi välja tuua. 

Esiteks on karbis kaasas tervelt 90 W kiirlaadija, mis on hoolimata suurest võimsusest täitsa normaalsete mõõtudega. See laeb HyperCharge nimelise tehnoloogia abil telefoni täis ca poole tunniga. Seega on toetatud ülikiire laadimine ning vastav laadija on ka kohe komplektis. Samsung ja Apple võiks siit küll midagi õppida.

Teiseks on olemas ka juhtmevaba laadimise tugi ning nagu parematele telefonidele kohane, võib ka seade ise täita juhtmevaba laadija rolli. Küll aga esineb tänu päris suurele kaamerate sektsioonile osade juhtmevabade laadijatega see mure, et aparaat libiseb laadijalt maha. Samuti jääb tänu kaameratele seadme ja laadija vahele päris suur õhuvahe, mis energia ülekandmise kiirusele kuidagi positiivselt ei mõju. 

Õnneks aga kestab telefoni aku küllalt kaua ning enamasti on hommikul energiaga täidetud seadmes õhtuks särtsu veel tubli kolmandiku jagu alles. 

Tarkvara ja kasutamine 

Kuigi Xiaomi kasutab Android tarkvara on see peidetud tootja enda kasutuajaliidese alla, mis on oma olemuselt kahjuks teiste Android telefonidega võrreldes harjumatu. Nimelt on rakenduste paiknemise ja kasutamise üldine loogika üles ehitatud Apple-t jäljendades ja see on võõras. Tõsi küll seadete alt on seda võimalik muuta. Samuti võiks operatsioonisüsteemi välimus kui selline iseenesest kenam olla. Nimelt on osad rakenduste ikoonid näiteks ümarad, teised seevastu aga kandilised ja kolmandad lihtsalt koledad. 

Lisaks on seadmes võrdlemisi palju tootjapoolseid rakendusi, mille vajalikkus pole lõpuni kindel. Küll aga toimib telefon vähemalt tänu võimekale raudvarale alati kiirelt ja on eestikeelne. 

Kokkuvõtteks 

Kokkuvõtteks on Xiaomi 14 raudvaraliselt asjalik seade. Arvutusvõimsust jätkub ning aku kestab. Kiiduväärt on ka kaasas oleva laadija võimekus. Samuti teeb ta väga korralikke pilte.  

Alt veab vaid teatud olukordades segav kaamerasektsioon ning kesisevõitu tarkvara.