Kuidas saab telefoni aku eluiga pikendada? Kas laadida aku täiesti täis? Kas lennurežiimil laeb aku kiiremini? Kas külm kahjustab akut? Räägime kõigest lähemalt.  

 

On halvasti varjatud saladus, et muidu nutikate telefonide Achilleuse kannaks on pahatihti aku, mis muidu veel igati töökorras telefoni kasutamise ühel hetkel ebamugavaks või lausa piinarikkaks teeb.

Aku puudujääkide kompenseerimiseks on iidsetest aegadest saati liikvel igasugu linnalegende, mis peaksid aitama “ületöötanud” akudest veidi rohkem jõudlust välja pigistada.

Et eristada teadust rahvapärimusest, kinnitame või lükkame ümber mõned levinud müüdid ja anname telefonide eluea pikendamiseks paar head nõuannet. 

 

Lennurežiimil laeb telefon kiiremini – teataval määral ÕIGE

Levinud soovitus telefoni kiiremaks laadimiseks on lülitada sisse lennurežiim. See tähendab, et kõik raadiosagedused lülitatakse välja ning ligipääs andmesidele ja paljudel seadmetel ka wifile ja bluetooth-ühendusele puudub.

Nii teeb telefon vähem tööd ja aku laeb samal ajal kiiremini. Kuigi tehniliselt nii tõesti on, siis on võit minimaalne – CNETi poolt tehtud uuringu põhjal kõigest neli minutit. Seega, kui olukord pole just nii pingeline nagu James Bondi filmis, kus iga sekund arvel, siis pole kiireks laadimiseks põhjust lennurežiimi peale panna.

 

Wifi ja bluetoothi skännimine taustal tühjendab akut – ÕIGE 

Ekraani kõrval on üks suuremaid akuröövleid energia, mis kulub wifi ja andmeside võrkude leidmisele ja ühendamiseks. Eriti võib see tunda anda näiteks rongis sõites. Seetõttu tasub eelistada stabiilset ühendust ja võimalusel wifi, andmeside või bluetooth välja lülitada. Akut aitavad veel säästa madalam ekraaniheledus ja lühike ooteaeg, mille jooksul ekraan välja lülitub. 

 

Külm on akudele halb – üldiselt VALE 

Tegelikult on lugu hoopis vastupidi. Jahedus ja mõõdukas külm on akule palju parem kui liigne kuumus. Akule pole kunagi hea, kui see läheb kuumaks. Ka mitte laadides. Seetõttu on näiteks ohtlik jätta telefon suvel päikese kätte või autosse. 

Eesootavale aastaajale mõeldes tuleb tunnistada, et Eesti talveilma korral võib telefon muutuda veidi aeglasemaks. See aga ei ole seotud püsivate kahjustustega. Samamoodi võib juhtuda, et telefon viskab peaaegu tühjana külma käes pildi n-ö kotti. Sel juhul pole samuti tegu püsiva kahju, vaid teatava segadusega, mille külm ilm tekitab. Nimelt arvab külma mõjul telefon ekslikult, et aku on tühi ja lülitab ennast välja.  

 

Akuvahetus äratab telefoni uuele elule – ÕIGE 

Aja möödudes jääb aku paratamatult nõrgemaks. Nutitelefoni aku peab keskmiselt vastu 2-3 aastat, misjärel kipub tühjenema liiga kiiresti. Kuigi telefonitootjatele meeldiks uue seadme ostmine, siis tasub meeles pidada, et tegelikult on võimalik aku uue vastu vahetada. 

Seda võib teha ise, kuid eks tootjad on andnud oma parima, et akut poleks lihtne vahetada. Seetõttu on lihtsam ja ka soovitatav lasta aku vahetada usaldusväärsel teenusepakkujal. 

Hardi õppis Balti filmi- ja meediakoolis ning töötab vabakutselise režissöörina, aga tema argipäeva mahub nii kooli täienduseks kui kõrvale ka mitmeid hobisid. Reisimise ning filosofeerimise kõrval katsetab Hardi ka erisuguseid digitehnoloogilisi süsteeme, programme, portaale ja rakendusi, et selgitada välja need, millised aitavad oma elu kvaliteetsemalt korraldada.