24. augustil 1995 ilmus esimeste kasutajate arvutiekraanidele Windows 95. Omal ajal oli see ülikuum sõna ja mäekõrgune hüpe enne seda laialt levinud Windows 3.1-ga võrreldes. Ülimoodne graafiline kasutajaliides tekitas illusiooni, et varsti lendame me vallutama uusi planeete ja põhimõtteliselt võime elada igavesti õnnelike ja tervetena.

 

Ehkki aeg näitas meie lootuste idealismi, väärib Windows 95 kindlasti igavikustamist. Vähemalt arvas nii tarkvaraarendaja Felix Rieseberg, kes on kunagise operatsioonisüsteemi toonud tänapäeva ja muutnud selle käepäraseks rakenduseks erinevate opsüsteemide, sh MacOS-i ja Linuxi jaoks. Ilmselt paljud eided ja taadid võivad nüüd taaselustada oma esimesi hetki kompuutri taga ja nostalgiapisaratest märgade põskedega mängida taas Minesweeperit, Solitaire’i või Freecelli. Vähemalt proovisin seda ma ise. Tõsi küll, ilma nostalgiapisarateta, sest ajahammas on mu naha piisavalt paksuks parkinud. Lisaks nostalgiamere lainetel loksumisele on Windows 95 ka suurepäraseks õppevahendiks nooremale põlvkonnale, et oma silmaga veenduda, milline oli elu digiajastu koidikul ning millise arengu on läbi teinud meie kõigi lemmiktarkvara Windows.

Windows 95 rakendus on saadaval github.com portaalis täiesti tasuta. Asjaarmastajad leiavad enda kodusele või töisele Windowsile vastava versiooni alajaotusest Downloads for Windows (või Downloads for macOS või Linux). Asjatundjad leiavad sealt ilmselt veelgi enam kraami, et seda kordumatut Windows 95 tunnet veelgi autentsemaks muuta.

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."