Saame tuttavaks: 10 küsimust Telia küberturbe meeskonna juhile Martti Kebbinaule

#küberturvalisus #Martti Kebbinau #Telia
3 min lugemine

Martti juhib Telias küberturbe meeskonda, kelle ülesanne on läbi igapäevaselt kasutuses olevate teenuste ja lahenduste suurendada kogu ühiskonna küberturvalisust.

 

Küberturvalisuse tagamine on tänases maailmas aina olulisem ning rünnakutele on tihti vaja reageerida väga kiiresti.

Aina aktuaalsemaid küberohte ilmestab see, et kui eelmisel aastal algas Ukrainas sõjategevus, kaasnes sellega ka küberrünnakute laine mitmetes Venemaaga piirnevates riikides, sh Eestis. Martti meeskond võttis kiirelt tegutsedes Telias enamiku suuri riigiasutusi enda DDoS kaitse alla, et riigi infrastruktuur püsti püsiks.

Telias on võimekus teha suuri asju uuenduslikult ning lisaks küberturvalisust suurendavate teenuste väljatöötamisele on Martti ja tema tiimi eesmärk tõsta ka laiema avalikkuse teadmisi küberohtudest ja võimalustest, kuidas neid ohte vältida.

Lisaks sellele on Martti eestvedamisel asutud looma küberturbe täisteenust. „Kui praegu võtab ettevõtte süsteemide ründamisest kuni sellest teada saamiseni keskmiselt pool aastat, siis meie eesmärk on viia see aeg võimalikult lühikeseks,“ sõnas Martti.

Milliste sõnadega kirjeldab aga Martti Teliat ning kuidas hoiab tasakaalu töö ja eraelu vahel, loe alljärgnevalt.

 

KÜMME KÜSIMUST JA VASTUST

Mis oli Sinu lapsepõlve unistuste töökoht ja kuidas on see tänase tööga Telias seotud?
Mul ei olnud lapsepõlves unistuste töökohta ning pigem olid muud asjad, millega ma tahtsin tegelema hakata: reisimine, matkamine, looduses aja veetmine jne. Selle osas, mida raha teenimise eesmärgil tulevikus tegema peaks hakkama, ei olnud mul mingeid eelistusi. Võibolla ainult see soov, et tahtsin teha tööd, mis on seotud arvutitega. Küll aga kujunesid aja jooksul välja mingid välistused – näiteks see, et ma tahan töötada paindliku tööajaga ning tööalaselt suhelda mõistlike inimestega jms.

Mis on viimane teos, mida tarbisid (raamat, podcast, video jne)?
Seriaal/film „Rings of Power“.

Nimeta kolm sõna, mis iseloomustavad Sinu jaoks Teliat
Internet, lilla, võimas.

Mis on viimane asi, mis Sa oma tööd tehes õppisid?
Seda, et vahel, kui kõik üle pea kokku lööb, on targem mitte midagi teha ja poole päeva pealt kasvõi ära minna. Selle asemel, et teha midagi vaid emotsioonide pinnalt ja läbimõtlematult ning mis tuleb järgnevatel päevadel kõik ümber teha.

Apple või Android?
Apple.

Kui saaksid omada mõnda supervõimet, siis mis see oleks?
Sellist supervõimet, et kui millelegi keskendun ja tahan selle konkreetse asja kohta kõike teada, siis ma saaksin nipsust selle teadmise. Teleportimine oleks ka lahe.

Kontor või kodukontor?
Mõlemad, aga kui ühe peaks valima, siis pigem kodukontor.

Kuidas hoiad tasakaalu töö ja eraelu vahel?
Kuna mulle meeldib magada, siis on minu jaoks hommikud olulised. Hommikuti ma enne liiga vara reeglina tööasjadele ei reageeri, välja arvatud eelnevalt kokkulepitud tegevused, mida umbes ühe korra nädalas ikka ette tuleb. Päris õhtul suudan ka üsna ükskõikselt tööasjad kõrvale tõsta ja võtta aega iseendale, et homme jälle tööd jaksaks teha.

Kes on Sinu suurim eeskuju?
Mul on mitmeid eeskujusid ning erinevatel eeskujudel on erinevad õppimiskohad. Ühtegi minust perfektsemat komplekti, keda ainsaks eeskujuks võtta, ühes isikus ei eksisteeri

Kui meil ei oleks internetti, siis
…meil oleks mingi muu alternatiiv, kuidas arvutid võrku ühendada.

Digitark koondab tehnoloogiateadlikke ja -huvilisi toimetajaid, kes otsivad üles põnevaimad ja kasulikumad tehnoloogiakillud Eestist ja laiast maailmast, et sinu elu oleks lihtsam, mugavam, toredam ja turvalisem.