Podcast „Suurim julgus“: kuidas kaitsta laste turvalisust nutimaailmas?

#Aigar Käis #Maarja Punak #Podcast "Suurim julgus" #Turvalisus
2 min lugemine

Kiusule vastu hakkamiseks peab tundma lapsi varitsevaid ohte ja palju muudki sellega seonduvat. Telia podcast’is „Suurim julgus“ räägiti laste nutielust ja muust olulisest, mida vanemad selle kohta teadma peaksid.

 

Kuidas tagada nutimaailmas laste turvalisus ja oma lastele igakülgselt toeks olla? Seda küsimust arutas saatejuht Maris Järva pikaajalise veebipolitseiniku Maarja Punaku ja Telia  turbevaldkonna juhi Aigar Käisiga.

Mida noorem on laps, seda kergem on tema veebikäitumisel silma peal hoida. Mis vanusest peaks aga lapse internetikäitumist tõsisemalt jälgima?

„Tegelikult siis, kui sa ostad lapsele esimese nutiseadme. Mina olen lastele seda algusest peale õpetanud, aga eks see ole raske ja kogu see maailm lapse jaoks väga uus,“ ütles Aigar Käis ning lisas, et ka tehnoloogia ise aitab sellele kaasa, sest kõik suured tootjad, nagu Google, Apple, Microsoft ja Sony, võimaldavad vanemlikke kontrollimeetmeid, mida saab lapse internetikäitumise piiramiseks ja jälgimiseks kasutada.

Maarja Punak rõhutas, et kogu vastutust ei saa panna rakendustele ja platvormidele, vaid lapsevanemal on oluline roll lapse kasvatamisel ning temast hooliva ja empaatilise inimese arendamisel.

„Rakenduses võib panna kõik piirangud peale, et laps ei näeks pornograafilist sisu ja ei saaks minna kahtlastesse portaalidesse, mis ei ole temale mõeldud. Aga inimlik kurjus on see, mis tuleb ise temani ja mida laps peab ära tundma, õppima sellega arvestama ja mille eest ta saab õppida ennast kaitsma.“

Artikkel ilmus delfi.tasku.ee keskkonnas. Podcasti saab täispikkuses kuulata SIIN.

Digitark koondab tehnoloogiateadlikke ja -huvilisi toimetajaid, kes otsivad üles põnevaimad ja kasulikumad tehnoloogiakillud Eestist ja laiast maailmast, et sinu elu oleks lihtsam, mugavam, toredam ja turvalisem.