Noored kogunevad Tartusse suurt küberlahingut pidama

#küberkaitse #küberturvalisus #Telia Cyber Battle
3 min lugemine

11. novembril toimub Tartus suur rahvusvaheline kübervõistlus Telia Cyber Battle of Nordic-Baltics, kus asuvad oma küberkaitseoskusi proovile panema 15-24-aastased noored Eestist, Lätist, Leedust, Põhjamaadest ja külalisvõistkond isegi USA-st.

 

Telia Cyber Battle of Nordic-Baltics on noortele küberkaitse entusiastidele mõeldud võistlus, kus eri riikide võistkonnad võtavad omavahel mõõtu erinevates väljakutsetes. Nii tuleb võistkondadel silmitsi seista võrkudesse sissetungimise ja pahavara analüüsi kui ka krüptograafia ja küberintsidentidele reageerimisega.

Tartus toimuvale finaalvõistlusele tuleb kohale 21 võistkonda, kellele pakuvad konkurentsi veel 11 online-võistkonda, kes osalevad finaalis üle veebi. Suures küberlahingus osalevad seega lisaks Balti riikide (Eesti, Läti, Leedu) ja Skandinaaviamaade (Soome, Rootsi, Taani, Norra) tiimidele ka külalisvõistkonnad USA-st, Belgiast ja Itaaliast.

Eestist lööb Telia Cyber Battle of Nordic-Baltics finaalis kaasa 13 võistkonda.

Sündmuse korraldaja CTF Tech juhi Kätlin Koemetsa kinnitusel on tänavune Telia Cyber Battle kasvanud veelgi suuremaks ja mõjukamaks kui eelmisel aastal.

Finaalsündmusele oodatakse mitu tuhat külastajat

„Sel aastal registreerus sündmuse bootcampidesse Põhja- ja Baltimaade peale kokku ligi 800 noort ning eelvoorus osales umbes 500 võistlejat. Finaalsündmusele tuleb Tartusse kohale 100 võistlejat ehk 20 tiimi, kellele lisandub külalistiim USAst ning kellele lisaks osaleb üle veebi veel 55 osalejat ehk 11 tiimi. Võistluse raames toimub eraldi ka veel tüdrukute liiga, kus osaleb 5 võistkonda ehk 25 tütarlast,“ ütles Koemets, kelle sõnul oodatakse sel aastal sündmust külastama 2000-3000 inimest.

Telia juhatuse esimehe Holger Haljandi sõnul on erinevat laadi küberohtude ja -pettuste hulk viimastel aastatel kiirelt kasvanud, mistõttu tuleb ka nende vastu võitlemisele rohkem tähelepanu pöörata. „Seda enam on meil hea meel näha peale kasvamas nutikaid ja säravate silmadega noori, kes soovivad muuta kübermaailma paremaks ja turvalisemaks kohaks.“

11. novembril toimuvat Telia Cyber Battle of Nordic-Baltics 2023 finaal toimub Tartu Ülikooli spordihoones (Ujula 4), finaali juhib Karl-Erik Taukar ning sündmusest toimub otseülekanne Telia Inspira kanalis. Sündmuse meelelahutusalal toimuvat juhib Kristel Aaslaid, kes astub villemdrillemi kõrval üles ka esinejana. Meelelahutusalal on esindatud ka Ahhaa teadusteater, samuti on kõigile robootika huvilistele spetsiaalselt selle ürituse tarbeks tehtud robotipuur ning Arvutitark tuleb välja geimeritele mõeldud tehnikaga.

Telia Cyber Battle finaaliga paralleelselt toimub ka küberharidusfoorum Cybercation, mis on suunatud õpetajatele, noorsootöötajatele ettevõtete juhtidele ja küberturvalisuse entusiastidele.

Telia Cyber Battle of Nordic-Baltics 2023 korraldaja on Eesti küberhariduse startup CTF Tech ning NATO poolt tunnustatud Eesti küberkaitsefirma CybExer Technologies. Võistlust korraldatakse koostöös Telia, Tartu linnavalitsuse, Tartu Ülikooli ja mitmete erasektori ettevõtetega. 

 

Artiklis kasutatud foto: Raigo Pajula (Cyber Battle of Estonia 2022)