Miks ja kuidas võtta puhkust sotsiaalmeediast?

#nutisõltuvus #sotsiaalmeedia
3 min lugemine

Sotsiaalmeediast on väga kerge sõltuvusse sattuda ja veeta terveid tunde ninapidi telefonis või vastu arvutiekraani. Ometi on erinevad uuringud näidanud, et sotsiaalmeedial võib meie vaimsele tervisele olla vägagi negatiivne efekt. Eemisel aastal Ameerika Ühendriikides läbiviidud uuringus selgus, et tervelt 86% selles osalenutest tundis, et sotsiaalmeedial oli negatiivne mõju nende õnnetundele ja enesekuvandile. Kasvõi juba sellepärast vajame me aeg-ajalt sotsiaalmeediast puhkust.

 

Kui sa…

  • Tunned ärritust või frustratsiooni postituste või nende teemade üle
  • Võrdled ennast lakkamatult teistega
  • Sul on unehäired ning ärgates vaatad esimese asjana sotsiaalmeediasse
  • Sul on ärevushäired või depressioon
  • Veedad liiga palju aega sotsiaalmeedias
  • Tunned pettumust, kui su postitustele või kommentaarile ei reageerita
  • Keskendumisvõime on kahanenud ning vajalikud tööd kipuvad põhjusetult kuhjuma
  • Tunned end füüsiliselt häirituna, kui ei saa mingi aja jooksul oma sotsiaalmeediat kasutada

…siis on õige aeg võtta aeg maha sotsiaalmeedia kasutamisega.

 

Erinevate uuringutega on selgunud, et juba nädal aega ilma sotsiaalmeediata avaldab märgatavat positiivset mõju meie unekvaliteedile, tujule, vaimsele heaolule ja sotsiaalsele suhtlusele. Vähenesid nii stress, üksildus kui ka depressioon.

 

Kuidas sotsiaalmeediale vastu seista?

Kõige olulisem on oma võimeid hinnata ja mitte võtta endale ülejõukäivaid eesmärke. Piisab, kui me liigume eesmärgile kasvõi väikeste sammudega. Selleks on mitmeid erinevaid nippe.

 

Kehtesta ajalimiit

Määra endale ajalimiit sotsiaalmeedia kasutamiseks. Nii harjutad ennast sotsiaalmeediat veidi mõtestatumalt kasutama, ega jää seda lihtsalt tundideks tuimalt lappama.

 

Eemalda rakendus

Kui sa kasutad sotsiaalmeediat valdavalt oma nutiseadmest, siis tasub kaaluda sealt kiusatust tekkiva rakenduse eemaldamist. Rakenduse eemaldamisega ei kaota sa midagi, sest kogu selles sisaldunud info jääb ju internetti alles. Võibolla on suureks abiks kui sa näiteks jätadki oma telefoni ilma sotsiaalmeediata ning kasutad seda näiteks ainult oma süle- või lauaarvutis?

 

Väldi kindlaid platvorme

Erinevate sotsiaalmeediaplatvormide seas on kindlasti üks, mis sulle kõige enam kiusatust tekitab ja kõige rohkem sinu aega röövib. Proovi just sellest konkreetsest platvormist ennast eemal hoida. Mõtle kasvõi välja mingi premeerimissüsteem, kui suudad vastu seista ahvatlusele avada just see rakendus.

 

Leia endale muud tegevust

Kui tunned endas tugevat tungi taas sotsiaalmeediasse sukelduda, siis leia endale mingi asendustegevus. Mine jalutama, loe raamatut või suhtle sõbraga. Neid tegevusi, mis ei nõua ekraani jälgimist on päris palju. Suurepärane asendustegevus on näiteks taskuhäälingute-podcastide kuulamine, millel võib muuhulgas olla ka hariv mõju.

 

Ole realist

Nagu juba eespool sai öeldud, ei tasu endale võtta ülejõukäivaid ülesandeid. Nii võid näiteks alguses piirata sotsiaalmeedia kasutusaega enne kui rakenduse telefonist eemaldad vms. Oluline on järgida võetud eesmärke, see annab meile positiivse kogemuse, mis omakorda motiveerib vastu võtma uusi väljakutseid.

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."