
Kui aastaid tagasi oli Internet Explorer veebibrauserite nii-öelda sünonüümiks, siis tänasel päeval keegi Internert Explorerit ning selle Edge nimelist järglast enam väga kasutada ei taha. Konkurendid on aja jooksul lihtsalt väga palju kiiremaks, mugavamaks ja seega kokkuvõttes paremaks muutunud. Nii kasutabki enamik interneti sirvimiseks Chrome või Firefox nimelisi lehitsejaid.
Kui pikka aega Microsoft justkui lihtsalt leppis olukorraga, siis nüüd tundub, et asi on lõpuks tõsiselt käsile võetud. Ehk muudatusi on tehtud nii sisus kui välimuses ja selle ettevõtmise tulemusena on ilmavalgust näinud läbivalt uuendatud Edge nimeline veebilehitseja.
Uus logo – Uus sisu
Esimese asjana, peale uue programmi paigaldamist, jääb muidugi kohe silma, et kadunud on vana sinine “e“. See on nüüd asendunud uue ümmarguse logoga.
Lisaks logole on aga muutunud ka veebilehitseja olemus. Nimelt on kasutusele võetud Chromium nimeline alusmootor, ehk sama mida kasutab ka konkureeriv Chrome ise. See tähendab, et Microsoft on siin Googlega koostööle asunud ja ise jalgratta leiutamise asemel võtnud hea asja ja seda lihtsalt oma käe järgi pisut sättinud. Selle sättimise tagajärjeks aga on üllatavalt kasutajasõbralik ja nobe toode, mida võib esmamuljete järel täitsa soovitada.
Esiteks on Edge päris kiire ja jääb kiireks ka siis kui avatud on suurel hulgal vaheaknaid ehk tab-e. Seega üks väga suur pluss on juba kirjas.
Teiseks saab neid samuseid vaheaknaid sorteerida ja grupeerida. Näiteks kõik töö või konkreetse teemaga seotud tab-id saab panna ühte, meelelahutuse või muude teemadega seotud asjad aga teise gruppi. Neid gruppe omakorda saab märgistada erinevate värvidega või anda neile ka nimetusi.
Kolmandaks näeb Edge välja suhteliselt Chrome sarnane ja Chromest on võimalik üle tuua ka osa sinna salvestatud infost, nagu näiteks salvestatud veebilehed. Ehk kasutuselevõtt peks sujuma üsna kiirelt ja pikema harjumisperioodita. Tähele tasub aga panna, et kõiki Google teenuseid esimese hooga Edge-s siiski pole. Näiteks ei pakuta tõlkefunktsionaalsust, maps pole integreeritud jmt.
Omapäraselt on lähenetud ka privaatsuskontrollile ja selle seadetele. Edge puhul saab kasutaja nimelt ise valida privaatsuskaitse nii-öelda tasemete vahel. Basic, jälgib ainult põhilisi asju, Balanced peaks sobima enamikule kasutajatest ja Strict vaatab juba üsna karmilt, mida üldse avada-näidata.
Kuidas saab?
Hetkel on Edge Chromium alla laetav Microsofti lehelt. Seega automaatselt seda veel ei paigaldata, kuid võib eeldada, et juba õige pea muutub uus veebilehitseja Microsofti poolt vaikimisi pakutavaks variandiks.
Ilmselt leiab uus Edge omale ka võrreldes eelkäiaga hulga rohkem kasutajaid ja poolehoidjaid. Vähemalt esmamulje põhjal on tegemist küll igati konkurentsivõimelise tootega.