Nutitelefonid on suurepärased asjad, aga meie elu teevad veelgi mugavamaks häälkäsklustele reageerivad virtuaalassistendid, mida need nutiseadmed endas peidavad. Need teavad vastuseid meie küsimustele, nad vahendavad meie soove targale kodule. Aga kas virtuaalassistendid hoiavad kõike, mida nad meist teavad ainult endale?

 

Paraku pole privaatsusega siin lood kõige paremad. Nii Siri, Google Assistent kui ka Alexa kasutavad sinu küsimusi sulle suunatud reklaamide jaoks. Nii et kui küsid näiteks lähima juveelikaupluse aadressi, siis võid kindel olla, et juba lähimal ajal suunatakse neile veebilehtedele, mida kasutad, ka juveeliteemalist reklaami. Aga kas need virtuaalabilised kuulavad ka juttu, mis pole suunatud nende kõrvadele? Tegelikult saad sa sellele küsimusele üsna lihtsalt vastuse.

Oma telefoni privaatsuse saad proovile panna väikese mõttetöö abil. Kõigepealt tuleb valida teema. Selline teema, mida sa varem käsitlenud pole, midagi täiesti uut. Mida sa pole otsinud Google’i kaasabil ei arvutist ega telefonist. Seejärel mõtle nendele otsingusõnadele, mis selle teemaga seoses esile võiks tulla. Ja oledki jõudnud viimasesse faasi – kasuta neid sõnu korduvalt vestluses oma telefoni juuresolekul. Aga ainult seal, ära kasuta neid sõnu arvutis otsingus või muidu vestluses mõne suhtlusrakenduse abil. Ainult suuliselt ja sisselülitatud telefoni läheduses. Nüüd pole muud kui oodata ja silmad lahti hoida, kas sinu telefoni või arvutit kasutades ilmuvad sinna temaatilised reklaamid või mitte. Kui ilmuvad, siis võid enam vähem kindel olla, et su telefon teeb ületunda ja püüab iga sinu sõna, mis sa tema kuuldekauguses ütled. Kas ja millised järeldused sa selle tulemusel teed, sõltub juba sinust endast.

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."