
Nutitelefonid on suurepärased asjad, aga meie elu teevad veelgi mugavamaks häälkäsklustele reageerivad virtuaalassistendid, mida need nutiseadmed endas peidavad. Need teavad vastuseid meie küsimustele, nad vahendavad meie soove targale kodule. Aga kas virtuaalassistendid hoiavad kõike, mida nad meist teavad ainult endale?
Paraku pole privaatsusega siin lood kõige paremad. Nii Siri, Google Assistent kui ka Alexa kasutavad sinu küsimusi sulle suunatud reklaamide jaoks. Nii et kui küsid näiteks lähima juveelikaupluse aadressi, siis võid kindel olla, et juba lähimal ajal suunatakse neile veebilehtedele, mida kasutad, ka juveeliteemalist reklaami. Aga kas need virtuaalabilised kuulavad ka juttu, mis pole suunatud nende kõrvadele? Tegelikult saad sa sellele küsimusele üsna lihtsalt vastuse.
Oma telefoni privaatsuse saad proovile panna väikese mõttetöö abil. Kõigepealt tuleb valida teema. Selline teema, mida sa varem käsitlenud pole, midagi täiesti uut. Mida sa pole otsinud Google’i kaasabil ei arvutist ega telefonist. Seejärel mõtle nendele otsingusõnadele, mis selle teemaga seoses esile võiks tulla. Ja oledki jõudnud viimasesse faasi – kasuta neid sõnu korduvalt vestluses oma telefoni juuresolekul. Aga ainult seal, ära kasuta neid sõnu arvutis otsingus või muidu vestluses mõne suhtlusrakenduse abil. Ainult suuliselt ja sisselülitatud telefoni läheduses. Nüüd pole muud kui oodata ja silmad lahti hoida, kas sinu telefoni või arvutit kasutades ilmuvad sinna temaatilised reklaamid või mitte. Kui ilmuvad, siis võid enam vähem kindel olla, et su telefon teeb ületunda ja püüab iga sinu sõna, mis sa tema kuuldekauguses ütled. Kas ja millised järeldused sa selle tulemusel teed, sõltub juba sinust endast.