Kas sinu arvuti lunarahatõrje on sisse lülitatud?

#Turvalisus #windows 10
2 min lugemine

Inimesed, kes on kokku puutunud lunavaraga, ei soovi seda kunagi enam korrata. See on olukord, kui su arvuti sisu keeratakse kõrvalise tarkvara abil sinu eest põhimõtteliselt lukku ja sa pääsed arvuti sisule uuesti ligi ainult peale teatava rahasumma maksmist väljapressijale.

 

Arvutis on kogu sinu elektrooniline elulugu, info, fotod, tehtud ja pooleliolevad tööd ning kui kõigest sellest pole tehtud, kas pilve või välisele kõvakettale värsket varukoopiat, siis ähvardab arvuti kasutajat maksmata jätmise puhule sellest kõigest ilma jäämine.

 

Neile, kes kasutavad Windows 10-t on meil hea uudis

 

Nimelt on sinna sisse ehitatud üsna tõhus lunavaratõrje, kuid miskipärast pole see algsätetes automaatselt sisselülitatud. Selle sisselülitamine on sama lihtne kui kirjutada Windowsi otsinguaknasse ’lunavaratõrje’ või ’ransomware protection’. Peale selle teksti sisestamist tuleb avanenud akna paremal pool valida link tekstiga ’Ava’ või ’Open’. Avanenud aknas tuleb aktiveerida alajaotus ’Kontrollitud juurdepääs kaustale’ või siis ’Controlled folder access’ ning kaitse ongi aktiveeritud. Ometi ei maksa ka peale lunavaratõrje aktiveerimist unustad elementaarseid arvutihügieeni reegleid nagu tundmatute, kahtlastel ja kontrollimata linkidel klikkimine, teadmata pärituoluga meilisaadetiste avamine või tundmatutest ehk lausa kahtlastest allikatest failid arvutisse tõmbamine.

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."