Äikese eest hoiatav SMS on aidanud paljudel majapidamistel vältida kodutehnika läbipõlemist

#äike #Kalle Arula #kodutehnika #sms
3 min lugemine

Telia jätkab oma koduteenuste klientidele äikese eest hoiatavaid SMS-ide saatmist, mis on aidanud kordades vähendada äikese poolt kahjustatud digibokside ja ruuterite arvu.

 

Telia Eesti teenuste kvaliteedijuhi Kalle Arula kinnitisel saavad igal suvel äikesest tingitud ülepinge tõttu Eesti kodudes kahjustada tuhanded seadmed.

Sellest tulenevalt hakkas Telia eelmisel aastal saatma oma koduteenuste klientidele SMS-teavitusi, mis informeerivad lähenevast äikeseohust interneti- ja TV-teenuse kasutajaid. Uudse lahenduse puhul kontrollib tehisintellekt igal hommikul ja õhtul järgneva 12 tunni ilmaennustust ning enam kui 40-protsendise äikese esinemise tõenäosuse korral edastatakse neis piirkonnades asuvatele klientidele SMS-teavitus.

Kuigi 2021. aasta äikeseperiood oli intensiivsem kui aasta varem, langes mullu tuntavalt nende juhtumite arv, mille käigus said äikese tõttu kahjustada kodused digiboksid ja ruuterid, selgub Telia kokkuvõttest.

„Kui 2020. aastal väljastas Telia oma klientidele äikesest tingitud kahjustuste ja ülepinge tõttu enam kui 6000 uut ruuterit, siis eelmisel aastal oli see arv neli korda väiksem ehk 1500,“ tunnistas Arula.

Eelmisel aastal saatis Telia oma klientidele välja ligemale 500 000 äikese eest hoiatavat SMS-i, sel aastal on hoiatussõnumeid teele pandud ca 5000.

Telia teenuste kvaliteedijuhi sõnul on ka sel nädalal Eestis oodata äikest, mistõttu jätkab ettevõte hoiatavate sõnumite edastamist oma klientidele. “Meie kliendid on uudse lahenduse väga soojalt vastu võtnud ning hoiatavast SMS-ist loobus eelmisel aastal vaid 0,1% klientidest, kelleni see jõudis.”

Kliendid pöörduvad äikesest tingitud abi- ja nõustamissoovidega Telia kõnekeskustesse ning esindustesse igal aastal tuhandeid kordi. Paljudel juhtudel tuleb seadmeid vahetada ning sajad kliendid vajavad tehnikute visiite. Mida teadlikumad ja paremini infomeeritud on inimesed äikesega kaasnevatest riskidest, seda hõlpsam on võimalik nimetatud muresid ennetada.

 

Kuidas saab inimene ise kaitsta koduelektroonikat äikese eest?

Ühenda juhtmed ja kaablid seinakontaktidest lahti

Kõuemürinat kuuldes või suvel pikemaks ajaks kodust ära sõites tasub oma koduelektroonika juhtmed vooluvõrgust lahti ühendada. Samuti tuleks eemalda seinakontaktidest internetikaabel ja võimalikud antennijuhtmed. Oluline on need lahti ühendada just seinakontaktist, mitte seadme küljest, sest seinakontaktis olevad kaablid võivad pikselöögist sellegipoolest kahjustada saada.

Soeta ülepingekaitse

Ülepinge kahjustuste riski aitab vähendada ülepingekaitse, kuhu saab ühendada korraga mitu seadet. Samas peab arvestama, et pikse otselöögi korral ei suuda ükski seade piisavat kaitset pakkuda. Nimetatud kaitsmeid saab soetada suurematest ehitus- ja elektroonikakauplustest ning ülepingekaitsmeid (nii seinakontakti kui DSL liinile) saab tellida ka Telia e-poest.

Kontrolli maja vooluvõrk üle

Vanemates majades on vooluvõrk sageli maandamata ja muretsetud äikesekaitsmed ei pruugi piisavalt toimida. Seetõttu tuleks spetsialistidel lasta oma maja vooluvõrk üle kontrollida ning veenduda, et maja oleks äikese eest võimalikult hästi kaitstud.

Seadmete taasühendamisel varu kannatust

Pärast äikest varu veidi kannatust – äikese möödudes ja elektriühenduse taastudes saad seadmed voolu- ja internetivõrku tagasi ühendada. Kui telefon on tumm, teler ei näita pilti või internetti pole, soovitame oodata umbes 30 minutit, et ühendused jõuaks taastuda.

Telia Online-abi keskkonnas on üleval ka video, kuidas oma koduseid seadmeid äikese eest kaitsta: https://www.telia.ee/aike

Digitark koondab tehnoloogiateadlikke ja -huvilisi toimetajaid, kes otsivad üles põnevaimad ja kasulikumad tehnoloogiakillud Eestist ja laiast maailmast, et sinu elu oleks lihtsam, mugavam, toredam ja turvalisem.