6 klaviatuuri otseteed Mac’ile, mida peaksid kasutama

#iMac #klaviatuur
3 min lugemine

Olgu tegu Linuxi, Windowsi või MacOS-iga, igasse operatsioonisüsteemi on sisseehitatud hulgaliselt klaviatuuri otseteid, mis peaksid meie digielu märkimisväärselt kergendama. Ometi pole inimesed kuigi varmad neid kasutama. Peamiseks takistuseks tuleb siin lugeda teadmatust ja harjumuste jõudu.

 

Klaviatuuri otsetee on kõige kasulikum siis, kui selle kasutamine muutub mehhaaniliseks, mitte ei sunni meid iga kord pead murdma ja internetist või oma mälusoppidest neid taga otsima.

Ehkki Ctrl+C ja Ctrl+V (MacOS-i jaoks siis vastavalt Command+C a Command+V) on tänaseks juba inimkonna usalduse võitnud ning leiavad kõige laiemat kasutust, siis toome allpool ära mõned meie arvates vajalikumad klaviatuuri otseteed just Mac-arvutite jaoks. Et õppimis- ja katsetamiskurv väga kurnavaks ei kujuneks, siis valisime algatuseks välja vaid kuus põhilisemat.

 

Lehitse oma avatud aknaid

Hoides all Command-klahvi ja vajutades samal ajal korduvalt Tab-klahvile võid läbi ‘lapata’ kõik oma desktopil avatud aknad. Leides vajaliku akna võid lihtsalt näpu Command-klahvilt tõsta ja lõpetada Tab-klahvile vajutamise. Siinkohal tasub märkida, et see funktsioon ei mõika nendele rakendustele, mille sa oled minimeerinud alumisele dokkiribale, vaid ainult ekraanil avatud olevatele akendele.

 

Peida ekraanil olevad aknad ühe hetkega

Elus tuleb pidevalt ette hetki, kui oled süvenenud oma arvutiekraanil olevasse privaatsesse infosse, kui täiesti ootamatult nagu maa alt kerkib sinu kõrvale mõni kõrvaline isik, kes ei peaks nägema ekraanil olevat teksti, pilti või videot. Siin aitab välja välkkiire klahvikombinatsioon Command+H, mis momentaalselt peidab kõik ekraanil avatud olnud aknad.

 

Ava Spotlight-otsing

Spotlight-otsing on Mac’ide tugevamaid külgi. Vajuta Command+Space (kõige suurem klahv klaviatuuri alusmises reas) ja sisesta avanenud menüüribale oma otsingusõna. Nii leiad oma arvutist üles kõik vajaliku, olgu siis tegu tekstisõnumite, meilide, dokumentide, rakenduste, märkmete, muusika, filmide või kasvõi asukohtadega.

 

Kopeeri veebilehekülje aadress

Harvad pole juhud, kui on vaja jagada ekraanil avatud veebilehekülje aadressi. Olgu siis tegu toredate kiisupiltide või muu hädavajalikuga. Kõige kiirem võimalus kopeerida avatud veebilehe aadressi on kõigepealt vajutada klahvikombinatsiooni Command+L ja seejärel juba traditsioonilised Command+C ja lõpetuseks siis juba Command+V sinna kuhu vaja.

 

Ava suletud sakk veebilehitsejas

Tihti juhtub nii, et sulgeme hajameelselt äsja meie ees avatuna olnud veebilehe. Või isegi mitu. Selle taastamiseks on samuti lihtne klahvikombinatsioon – Command+T. Kui sulgesite kogemata mitu veebilehitseja sakki, siis vajutage lihtsalt seda kombinatsiooni nii mitu korda, kui mitu klahvi sulgesite.

 

Ava uus

Command+N otsetee on samuti täiesti teenimatult varju jäänud. Tegu on üsna universaalse võimalusega ning selle kasutamise tulemus sõltub sellest rakendusest, mida parajasti kasutad. Meiliprogrammi puhul avab see uue meili, tekstisõnumite puhul uue iSõnumi, Safarit kasutades uue akna jne jne. Pane see klahvikombinatasioon lihtsalt oma lemmikrakendusi kasutades proovile ja vaata, mida see sinu jaoks teha saab.

 

 

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."