5 lihtsat võimalust kodust interneti kiirendada

#internet #kaugtöö #WiFi
2 min lugemine

Üldine karantiin ja kodust kaugtöö tegemine on tekitanud internetikasutusele suurema koormuse, kui kunagi varem. Kui viimastel päevadel kodust videokõnet tehes on sinu Skype’i või Zoomi ekraanipilt katkendlik, hüplik või hangub tihtipeale täiesti, siis on alljärgnevatest lihtsatest trikkidest abi interneti kiiruse tõstmisel ja kodutöö kvaliteedi tõstmisel.

 

Kasuta kaablit

Kaabel on alati kiirem kui WiFi. See võib küll tunduda liikumisvabaduse ahistamisena, kuid nõudlikkes olukordades tasub oma sülearvuti ühendada korteris oleva ruuteriga kaabli abil. See muudab ühenduse märgatavalt stabiilsemaks. Ning sinu osalemise videokõnes tunduvalt professionaalsemaks.

 

Too oma ruuter lagedale

Jälgi, et su ruuter ei asuks mingite suurte mööbliesemete varjus, mis võiks takistada WiFi signaali levikut. Uuringud on näidanud, et WiFi signaali takistavad ka näiteks akvaariumid, samuti tuleks ruuter hoida võimalikult kaugel juhtmevabadest telefonidest, halogeenlampidest, muusikaseadmetest, arvutikõlaritest, televiisoritest ja monitoridest, mis kõik võivad WiFi signaali lämmatada ja ruuterit aeglasemaks muuta.

 

Lülitu 5 GHz sageduse peale

Uuri oma internetiteenuse pakkujalt, kas sinu ruuter kasutab 5GHz sagedusriba. Kui su ruuter seda ei võimalda, siis kaalu võimalust see uuema mudeli vastu välja vahetada. Kõik uuemad sülearvutid toetavad 5GHz lainepikkust, kui sinu rüperaal seda ei tee, siis oleks ka siin äkki aeg liikuda järgmisele tasemele. 5GHz lainepikkus pakub lühikese vahemaa tagant palju suuremat kiirust kui näiteks 2,4 GHz.

 

Piira seadmete arvu

Kui su koduse internetiga on ühendatud mitmeid seadmeid, mis näiteks videokõnede tegemise ajal internetiühendust ei vaja, siis on arukas need vähemalt selleks ajaks internetist lahti ühendada, sest tegevusetust seisundist hoolimata võivad need kasutada mingit osa lainepikkusest ning sedasi internetti aeglasemaks muuta.

 

Ära kasuta mikrolaineahju

Uuringud on näidanud, et nii mikrolaineahi, kui ka ruuter kasutavad mõlemad 2,4 GHz lainepikkust. Seega tasub enne olulist ülemuse või grupi videokõnet mikrolaineahju mitte kasutada, veel parem see välja lülitada. Muidugi on võimalik kasutada ka 5GHz lainepikkust. Enamus kaasaegsetest ruuteritest peaks toetama mõlemat lainepikkust ning ruuteri 5 GHz peale ümberseadistamist aitab teha internetiteenuse pakkuja klienditugi kasvõi telefoni teel.

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."