5 asja, mida teha uue iPhone’iga

#apple #iOS #iPhone
3 min lugemine

Kas sina oled üks neist õnnelikest, kelle jaoks oli jõuluvana kotti sokutanud uue ja särava iPhone’i? Kui jah, siis on meil sulle, tõsi küll, väikese hilinemisega, mõned nõuanded ja nipid, et selle telefoni niigi sujuvat kasutuskogemust veelgi mõnusamaks muuta.

 

Käepärast kontrollkeskus

 

Tõmmates näpuga oma iPhone’i ekraanilt ülevalt alla, avaneb telefoni kontrollkeskus (nagu sa loodetavasti juba avastanud oled). Kontrollkeskus on põhimõtteliselt hulk vajalikke otseteid, mis on mugavalt käepäraseks tehtud. Sealt saad sisse lülitada WiFit ja Bluetoothi, kontrollida meediat ja veel palju muud. Kui vanemates iOS-ides oli nende otseteede muutmine võimatu, siis nüüd saab kasutaja paigutada seal kõik endale käepärasel moel.

 

Kasuta oma rakendusi

 

iPhone’i opsüsteemiga tulevad kaasa ka Apple’i enda rakendused. Paraku pole need alati kõige intuitiivsemad, mugavamad ja kasutajasõbralikumad. Kui sa pole varem kasutanud Mac’e või MacBook’e, siis pole su eelistus ilmselt Safari veebilehitseja. Apple Maili rakenduse asemel on samuti mitmeid meeldivamaid alternatiive. Apple’i tarbetu kola võid rahumeeli tõsta mõnda kausta kuhugi tagaplaanile.

 

Õpi ära otseteede kasutamine

 

Shortcuts (ehk otseteed) on ilmselt üks suurimaid uuendusi, mis tuli kaasa iOS 12-ga. Tegu on põhimõtteliselt teatavate tegevuste automatiseerimisega: mitme kliki asemel teed ainult ühe või siis jälgib telefon näiteks sinu asukohta ning aktiveerib või vähemalt tuletab meelde tegevusi vastavalt sinu asukohale. Kui alguses on ehk nende otseteede loomine keerukas, siis on rakenduses endas galerii (Gallery) mitmete populaarsemate otseteedega, mida võid kasvõi kohe kasutama hakata.

 

Vali parem klaviatuur

 

Ehkki iOS-i enda klaviatuur on läbi teinud suure arengu, on sellel endiselt veel vajakajäämisi võrreldes mõne teisega. Nagu näiteks Google Gboard. Aga App Store’is ringi vaadates võid leida just endale sobivate võimalustega klaviatuuri või kasvõi mitu klaviatuuri, sest nende vahetamine iOS-is on mugav ja kiire, klaviatuur aga on instrument, mida sul läheb vaja pidevalt.

 

Reguleeri ekraani heledust ja värve

 

iPhone’i automaatne ekraani heleduse reguleerimine ei pruugi kõigile meelepärane olla. Lisaks mõjutab see ka akukasutust, ja mitte paremuse suunas. Selleks, et see oma käe järgi ära sättida, pead minema telefoni sätetesse General-Accessibility-Display Accommodations. Sealt saab välja lülitada ekraani automaatsed sätted, valida ekraanile meelepärased filtrid või sisse lülitada Invert Coloursi alajaotuse alt Smart Invert režiimi, mis muudab rakenduste tausta tumedaks ja seega ka akut säästvaks.

 

 

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."