10 küsimust „MasterChef Eesti“ finalist Janale

#Inspira #Jana Guzanova #MasterChef Eesti #telia tv
4 min lugemine

Esitasime kokandussaates „MasterChef Eesti“ kolme parima hulka jõudnud Jana Guzanovale 10 küsimust nii saate kui toidu teemadel.

 

Saame kõigepealt tuttavaks. Kes Sa oled, kust tuled ja millega igapäevaselt tegeled?
Mina olen Jana Guzanova. Algselt tulin Viljandist, vahepeal tulin Antwerpenist ning viimasel ajal tulen Tallinnast. Igapäevaselt teen joogat ja ülepäeviti mängin ka tennist. Tööalaselt uurin finantskuritegusid. Vaba aja veedan enamasti lugedes ja süües, nii lugemismaterjalide kui ka toitude repertuaar on äärmiselt varieeruv.

Kas Sinu jaoks sündis otsas osaleda „MasterChef Eesti“ saates kergelt või pidi keegi Sind ka veenma?
Kohati vajas sõprade ja sõbrannade poolt veenmist minu lapselik põikpäisus küll. Mõtlesin, et milleks mulle see kõik, mugavustsoonis oli ju hea soe. Samas sisemuses teadsin, et kui ma seda Kolgata teed ette ei võta, siis ma ei andesta iseendale. Muu on juba minevik.

Kes on Sinu kõige suurem köögieeskuju? Miks?
Ühte kindlat eeskuju on väga raske välja tuua – need on aastate jooksul kohutavalt palju muutunud. Muidugi on esmased mõjutused tingitud lapsepõlvest – ema poolt on köögis mulle kaasa antud konstantne stabiilsus. Paralleelselt kaasneb sellega ka isa poolt saadud kergelt hullumeelne temperamentsus, mis kohustab mind raamidest välja mõtlema ja toitu ning toidutegemist kohati obstsöönses võtmes lahti mõtestama.

Edasi tulevad juba suuremad nimed – Marco Pierre White, Dan Barber, Simon Hopkinson, Sean Brock, Kobe Desramaults ja Nick Bril. Nende toidufilosoofiad on erinevatel aegadel minuga tugevalt resoneerunud.

Millise saatekohtuniku tagasisidet Sa kõige enam pelgad?
Ausalt öeldes ei pelga ühegi saatekohtuniku tagasisidet – minu arvates on tegemist privileegiga, et mul on võimalus pakkuda neile enda toiduloomingut ja kuulda nende seisukohtasid. Tegemist on ainulaadse võimalusega ning konstruktiivne kriitika sai ka kõrva taha pandud.

Mis on Sinu enda lemmikroog?
See on järjekordselt küsimus, mis vägagi palju sõltub tujust. Nostalgialaksu annavad alati ema tehtud pelmeenid. Kurba hinge ja nõrka tervist ravib „Jeruusalemma penitsilliin“ ehk kanasupp. Suvel maal olles tahan värsket suitsuangerjat ja pitsi külma viina. Eestist pikemalt eemal viibides läheb tagasi tulles esimese asjana toidukorvi musta leib, Merevaik ja paraja pekiäärega suitsusink. Aga vahel sõidab katus ära ja tahan midagi täiesti ajuvaba – viimati oli selleks puhuks röstbiif habemenoakarpidega ja viimaste mahladest tehtud kastmega – siis saab jälle veidi aega rahulikult olla.

Kas on mõni toit või toiduaine, mida Sa kunagi ei söö?
Ei suuda ka parima tahtmise juures välja mõelda mõnda toitu või toiduainet, mida ma kategooriliselt keelduks söömast.

Milline on olnud Sinu kõige meeldejäävam / ekstreemsem maitseelamus?
See oli aastal 1999, kui olin emaga tema sünnikohas Nikolaevskis Amuuri ääres. Meie naaber oli käinud Amuuri jões kala püüdmas ning tõi meile värske ketalõhe. Ema hakkas kala lahti fileerima ning lõhe oli kalamarja täis. Mäletan seda marja soolamise protsessi väga eredalt. Kui kalamari soolatud, sai see suure supilusikaga saia peale tõstetud. See oli hetk, kui hakkasin vahet tegema toorainel ja „toorainel“. Naiivselt olen üritanud ka poest ostetud kalamarjadega seda maitset endale meelde tuletada, paraku tulemusteta.

Jamie Oliver või Gordon Ramsay? Miks?
Gordon Ramsay. Mul on kerge nõrkus isikute vastu, kes on nii-öelda les enfants terribles. Mul on kohati vaja, et keegi mulle karmilt ütleks ja kaudses mõttes jalaga annaks, et mind mugavustsoonist välja tuua. Tema saaks ilmselt sellega hakkama.

Kuidas on saates osalemine muutnud Sinu elu?
Saates osalemine on paratamatult tõstnud mu enesekindlust, kahtlen iseendas vähem, olen õppinud kuulama oma intuitsiooni rohkem. Valetan iseendale ka palju vähem.

Milline on Sinu kokkamisega seotud unistus?
Talletada killuke endast ja enda toidufilosoofiast kulinaariamaailma. Kuidas ja mille näol – see on alles lahti hargnemas.

Kõige väärtuslikum õppetund „MasterChefi“ köögist?
Usalda iseennast enamus ajast. Kuula, mida teised räägivad. Kahtle, aga ainult veidi. Maitse, lisa ja maitse uuesti.

Mida erilist paned tänavusele jõululauale?
Minu jaoks teeb jõululaua teeb eriliseks tema konventsionaalsus –  Eestis viibides on selleks ikka ahjupart, pardirasvas röstitud kartulid, hapukapsas, pohlasalat. Kui detsembri lõpus Belgiasse jõuan, siis pööran toidulaua veidi üle võlli ning seal saab näha austreid, trühvlitega täidetud ja ahjus küpsetatud Vacherin Mont d’Or juustu ning pearoaks kohalikku pärlkana.

 

„MasterChef Eesti“ esimese hooaja viimase osa on Inspira kanali eetris jõululaupäeval, 24. detsembril algusega kell 21:00.

 

Digitark koondab tehnoloogiateadlikke ja -huvilisi toimetajaid, kes otsivad üles põnevaimad ja kasulikumad tehnoloogiakillud Eestist ja laiast maailmast, et sinu elu oleks lihtsam, mugavam, toredam ja turvalisem.