Mobiilimaailma lühendite seletus

#ekraan #lühendid #ühenduvus
4 min lugemine

Nutitelefonid on võimekad ja palju võimalusi pakkuvad seadmed, kuid nendega käib kaasas ka terve hulk erinevaid omadusi märkivaid lühendeid. Kuigi paljude jaoks on need lihtsasti mõistetavad, leidub siiski ka kasutajaid, kes selles lühendite rägastikus nii hästi ei orienteeru. Seega kirjutamegi mõned neist nüüd lahti.

 

Ühenduvus

 

Siia alla käivad lühendid, mis märgivad seadme võimekust kasutada erinevaid võrke ja ühendusviise.

3G, 3,5G ja 4G märgivad mobiilivõrgu tüüpi, mida nutiseade kasutada oskab. Number tähendab tegelikkuses võrgu generatsiooni (G) ning praegu on levinuim  4G (või ka LTE – Long Term Evolution) võrk. Peamine erinevus generatsioonide vahel peitub kasutatavates sagedustes, mis võivad regiooniti erineda, ja ka mobiilse interneti kiiruses. Seega, mida suurem number, seda uuemat (ja kiiremat) võrku oskab telefon kasutada.

GPRS, EDGE märgivad andmevahetuse kiirusi, kuid need on kasutusel vanema tüübi võrkudes (3G) ning telefonides. EDGE on neli korda kiirem kui GPRS, kuid siiski tunduvalt aeglasem kui tänapäevase 4G võrgu pakutavad kiirused.

VoLTE (Voice over LTE) võimaldab 4G võrgus kõne edastamist andmesideühenduse abil ehk sisuliselt on sellisel juhul tegemist internetikõnedega. Sellised kõned on kvaliteetsemad ning ühenduse loomine toimub tavapärasest kiiremini. Ilma VoLTE toeta telefonidel toimub kõne alati 3G võrgus.

NFC (Near Field Communication). See funktsionaalsus võimaldab toetatud seadmete kiiret omavahelist sidumist puudutuse abil. Kahe seadme sidumiseks piisab vaid nende omavahelisest puudutusest ning seejärel on võimalik failide vahetamine või ka mobiilimaksete tegemine. Näiteks mTasku lahendust kasutades piisab vaid makseterminalil NFC kiibi puudutamisest ning ekraanil makse kinnitamisest.

WiFi Direct märgib ühendusviisi, mis võimaldab seadmetel WiFi võrgu vahendusel erinevate failide (pildid, videod) jagamist. Funktsionaalsuse toimimiseks peavad mõlemad seadmed seda toetama.

GPS viitab sellele, et seadmel on GPS-moodul, mis võimaldab oma asukoha määramist ning erinevate kaardirakenduste (Google Maps, Apple Maps jne) abil navigeerimist. GPS-i täienduseks toetab osa telefone ka teisi sarnaseid süsteeme nagu Galileo ja Glonass. Nii on asukoha määramine veelgi täpsem ja kiirem.

SMS/MMS. SMS ei vaja vast pikemat lahtiseletamist, kuid selle derivaat MMS tähendab multimeediasõnumeid. Lihtsustatult võimaldab MMS lisaks tavalisele tekstile saata ka pilte, heli jms.

 

Ekraani omaduste tähistamise lühendid

 

Piksli tihedus ehk PPI (pixels per inch). See number näitab, kui tihedalt on ekraanil piksleid ühe tolli kohta. Mida suurem on number, seda teravam ja ühtlasem ekraan silmale tundub. Alates 300 ppi tihedusest ei suuda inimsilm 30 cm kauguselt üksikuid piksleid eristada.

Resolutsioon. Näitab samuti pikslite hulka, kuid siin tuuakse välja pikslite arv kogu ekraani ulatuses vasakult paremale ja ülevalt alla. Näiteks 1920 x 1080, mis tähendab Full HD ekraani.

AMOLED jms lühendid viitavad kasutatava ekraani tüübile. Näiteks TFT ja Retina tähistavad tegelikult levinud taustvalgustust nõudvaid LCD tehnoloogia alamtüüpe.  AMOLED, Super AMOLED ning Super Retina seevastu viitavad uuemale ja kvaliteetsematele ning ise valgust eritavatele OLED ekraanidele.

Gorilla Glass on USA ettevõtte Corning kaubamärk, mis tähistab õhukest, kriimustuskindlat ning tugevat katteklaasi mobiilsetele seadmetele. Number (2,3 jne) sõna Gorilla Glass taga tähistab klaasi põlvkonda. Mida suurem number, seda kriimustuskindlama ning õhema klaasiga on tegemist.

 

Muud parameetrid

Veel mõned parameetrid, mis märgivad nutitelefonide omadusi, aga mis eelnevate kategooriate alt välja jäid.

IP klass. Tähis IP ja sellele järgnev number tähistab nutiseadme vastupidavust erinevatele rasketele oludele. Esimene number (0..6) näitab vastupidavust väikestele osakestele (tolm). Täiesti tolmukindel on seade tähisega IP6X. Teine number (0..8) näitab aga seadme korpuse veetaluvust. Näiteks IPX7 tähisega seade kannatab kuni 30 minutit 1 meetri sügavusel magedas vees olemist. IP67 ja IP68 tähendavad, et telefon talub vihma, pritsmeid ja magedasse vette kukkumist.

USB Tüüp. USB-liidese telefoni poolne ots võib Androidi seadmetel olla kas USB-C või micro-USB tüüpi. USB-C on micro-USB ühendusest uuem ja võimaldab kiiremat andmevahetust. Samuti saab USB-C kaablit erinevalt micro-USB-st pesasse pista ükskõik kumba pidi. Apple telefonid kasutavad ainult nendele sobivat Lightning USB kaablit.

USB OTG. OTG (On The Go) ehk “mobiil-USB” funktsionaalsus võimaldab nutitelefonide külge ühendada erinevaid USB lisaseadmeid nagu mälupulgad, hiired, klaviatuurid jne. OTG funktsiooni kasutamiseks on vajalik ka spetsiaalne OTG USB kaabel või adapter.