Väärtuslike andmete varundamine tagab ettevõtte töö ka küberrünnaku korral 

#küberturvalisus #pilvevarundus
2 min lugemine

Küberrünnakute ajastul aitab Microsoft 365 keskkonnas olevate väärtuslike andmete varundamine taastada varastatud või kaotsiläinud informatsiooni. Telia Eesti pakub selleks otstarbeks Veeam Pilvevarundus teenust, mis varundab ärikriitilised andmed turvaliselt, automaatselt ja regulaarselt andmekeskustesse.

 

Selleks, et ettevõtte olulised andmed oleksid igas olukorras alles ja kättesaadavad, tuleb teha neist varukoopiad. Telia Eesti küberturvalisuse keskuse juhi Reimo Lepa sõnul on nende aastatepikkune kogemus näidanud, et väga paljud kliendid on vajanud Microsoft 365 keskkonnas hoitud tähtsate e-kirjade või manuste taastamist. „Ajal, mil ettevõtteid tabavad massilised küberrünnakud, on väärtuslike andmete kaitsmisel kõige esmasem vahend varukoopia,“ lisas Lepp. 

Sageli peetakse andmete arhiveerimist samuti varundamiseks, kuigi need on kaks erinevat asja. Arhiveerimine on olemasolevate e-kirjade varasalve talletamine. Seda tehes saab vähem vajalik kirjavahetus silma alt ära, kuid samas on teadmine, et need on arhiivis alati kasutamiseks olemas. Näiteks kui ettevõttest lahkub töötaja, siis enamasti arhiveeritakse teatud ajaks tema postkasti sisu, et vajadusel sealt vajalikku infot saada. 

Varundus on aga varukoopia tegemine. E-kirjadest ja nende manustest tehakse koopia, mida varundatakse mõnes pilvelahenduses või vastavat teenust pakkuva ettevõtte andmekeskustes. 

Erinevus nende kahe andmete säilitamise meetodi vahel seisneb selles, et arhiveeritud e-kirjad ja manused on kasutajale/organisatsioonile pidevalt nähtavad ja seega on neid võimalik küberrünnaku käigus blokeerida ja varastada.

Samuti võivad need väärtuslikud andmed töötaja inimliku eksimuse tõttu igavesti kaduda. Varundamise puhul hoitakse aga koopiad olulisest informatsioonist organisatsiooni andmekandjatest ja serveritest väljaspool asuvates andmekeskustes, mis on erinevate küberrünnakute vastu tugevalt kaitstud ja turvatud. Kui ettevõtte süsteemides läheb äriinformatsioon kaotsi, siis varundatud koopiate kaudu on võimalik see kõik taastada. 

Telia Eesti Veeam Pilvevarundus teenusega tagame, et teie ettevõtte väärtuslik informatsioon on varundatud kokkulepitud regulaarsusega ning alati vajadusel taastatav. Varundatud andmeid hoiame juurdepääsukontrolliga serveriruumis, mis on varustatud videovalvega, sisenemisi ja väljumisi logiva uksesüsteemiga, muust valveseadmestikust sõltumatu signalisatsioonisüsteemi ja anduritega ning  automaatse gaaskustutussüsteemiga. Telia tagab serveri riistvarale katkematu elektritoite läbi UPSi, mille töö on tagatud alternatiivtoitega diiselgeneraatorilt.