Telia videolaenutusse lisandus hiljuti 2023. aasta sõjafilm „Tugev seljatagune“ (Guy Ritchie’s “The Covenant“), mis viib vaatajad Afganistani.

 

Märuli peategelased on USA sõjaväelane John Kinley, keda kehastab Jake Gyllenhaal, ja Afganistani tõlk Ahmed, kelle rollis teeb meeldejääva soorituse Dar Salim. Ootamatu rünnaku järgselt päästab Ahmed kangelaslikul ja ennast ohtu pannes Kinley elu. Kinley jõuab edukalt koju, kuid Ahmedist endast saab tagaotsitav, kelle eest on suur raha välja pandud. Kinley kindel soov on tänuvõlg tasuda, ent Ahmedi ja ta perekonna Ameerikasse aitamine ei ole sugugi lihtne protsess. Kui muud üle ei jää, läheb Kinley üksinda sõjatsooni neid Talibani käest päästma.  

Üsna aeglasena kulgev film jutustab emotsionaalse loo sõja koledustest, rasketest valikutest ja keerulisest teekonnast. Enim keskendutakse aga kahe peategelase vahelisele sidemele ja suhetele, näidates nõnda, et ka keset barbaarsust võib inimlikkust leida. Film võeti soojalt vastu nii kriitikute kui ka tavavaatajate poolt – lehel Rotten Tomatoes on kriitikud hinnanud „Tugeva seljataguse“ 83% vääriliseks, tavavaatajad on aga olnud veel heldemad ja andnud filmile hindeks 98%. Film teenis ka 21 miljonit dollarit kassatulu, mis teeb umbes 19 miljonit eurot. 

Film võeti üles Hispaanias 

Kuigi filmis on suur roll Afganistani mägisel kõrbemaastikul, siis tegelikult toimusid filmivõtted hoopiski Hispaanias. Vaatamata filmi tegevuspaikade suurele ulatusele filmiti suurem osa „Tugevast seljatagusest“ peamiselt ühes Hispaania provintsis. Nutikat kadreerimist ja asukohavalikut kasutades suutsid režissöör Guy Ritchie ja operaator Ed Wild edukalt luua meeleheitel Afganistani maapiirkonna ja sealsete külade tõetruu olemuse.  

Üks võttepaikadest oli populaarne turismipiirkond Alicante, mis on muidu tuntud oma ilusate randade ja värviliste majade poolest. Lisaks toimusid võtted Saxis, mis asub Alicantest umbes 40-minutilise sõidu kaugusel ja Villajoyosas, mis jääb Alicantest 20 minuti kaugusele. Märksa kaugemale jäi Zaragoza, kus võttepaigaks sai sealne lennubaas. Võtted toimusid 2022. aastal. 

Filmi „Tugev seljatagune“ saab tellida Telia TV videolaenutusest.