USB-C muutub kohustuslikuks

#USB-C
2 min lugemine

Kohustuslikust USB-C standardi kasutamisest nutiseadmetel on räägitud juba aastaid. Siiani oli see aga vaid jutuks jäänudki ning kõiki tootjaid hõlmanud kokkulepet polnud.

 

Seda kuni praeguseni, sest nüüdseks on Euroopa liidus jõutud reaalsete tegudeni ning vastu on võetud otsus, et tulevikus tohib nutiseadmetel kasutada vaid USB-C pesa. See tähendab, et edaspidi peab kõikidel Euroopa Liidus müüdavatel elektroonikaseadmetel olema USB-C liides.

Ametlikult on muudatuse eesmärgiks vähendada uute laadijate tootmist ja seeläbi ka jäätmeid, kuna kasutada saab juba olemasolevaid laadijaid. Lisaks veel see, et nii saab vähendada tootjate poolset survet kasutada ainult ühe ettevõte poolt valmistatud seadmeid ja nii konkurente tõrjuda.

Otse öeldes aga on siin mõeldud Apple-t ja eelkõige tähendabki uue seaduse vastuvõtmine seda, et Apple iPhone telefonidel on lähitulevikus Lightning pesa asemel USB-C.

Muidugi tuleb nentida, et juba üsna pikka aega on niikuinii spekuleeritud, et järgmine iPhone mudel kasutabki USB-C standardit. Seda siis seetõttu, et näiteks iPad-id, mis algselt omasid Lightning pesa, on juba uuenduse saanud ja omavad nüüd USB-C liidest. Samuti kasutavad seda Apple sülearvutid ja ausalt öeldes on USB-C ka lihtsalt parem.

Nüüd aga on siis kindel, et ühel hetkel USB-C tuleb ja seda ka Apple telefonidele, kuna hiljemalt 2024 aasta lõpuks peavad kõik nutiseadmed seda standardit kasutama.

Kui aga Apple kõrvale jätta, siis mõjutab muudatus tegelikult ka kõiksugu pisitarvikute tootjaid. Olgu selleks siis GPS seadmed, autokaamerad või muud sarnased. Siiani kasutasid need erinevaid ühendusi nagu näiteks micro- või lausa mini-usb. Nüüd tuleb ka need kõik ühe standardi peale viia.

Lisaks pesale aga on paika pandud ka selle omadused. Seda näiteks laadimise kiiruse osas. Nimelt peavad seadmed tulevikus pakkuma vähemalt 18 W laadimisvõimsust. Aga toetama ka USB-C Power Delivery standardit. Seega saab lähitulevikus lisaks ühesugustele otsikutele ka kiire(ma) laadimise.

Küll aga peab ütlema, et esialgu selle muudatusega tõenäoliselt loodust ei säästeta, sest uued seadmed müüakse kahjuks sageli üldse ilma adapterita. Kaasasolevad USB-C juhtmed aga olemasolevate adapteritega ei sobi ja nii tuleb need eraldi osta. See aga tähendabki lisakoormust keskkonnale, kuna need tuleb ju kliendini toimetada. Lisaks jäävad vanad ja mittesobivad adapterid lihtsalt seisma.