Telia investeerib 10 miljonit uue andmekeskuse rajamisse

#andmed #andmekeskus #Tarmo Kärsna
2 min lugemine

Telia Eesti rajab 2021. aastaks Tallinna külje alla moodsa ja keskkonnasõbraliku andmekeskuse, mille maksumus ulatub 10 miljoni euroni.

 

Telia Eesti ärikliendiüksuse juhi Tarmo Kärsna sõnul haldab ettevõte praegu seitset erinevat andmekeskust, mis on varem rajatud erinevatesse asukohtadesse ning millest osa paiknevad kunagistes telefonijaama hoonetes. Kõnealuste andmekeskuste netopind ulatub 500 ruutmeetrini, uue andmekeskuse puhul saab pinda olema aga 1000 ruutmeetrit.

“Koos uue andmekeskuse rajamisega paneme osa vanemaid objekte kinni. Selle sammuga jääb meil varasema seitsme andmekeskuse asemel töösse kolm,” märkis Kärsna.

Tema sõnul valitseb Eestis praegu olukord, kus enamik andmekeskusi haldavatest firmadest on rajanud need vanematesse ning mitte selleks otstarbeks loodud hoonetesse. “Tänased nõuded andmekeskustele on juba sootuks teised kui näiteks paarikümne aasta eest ning kui me soovime klientide ootustele vastata, peame neile ka kindlat kvaliteeti pakkuma.”

Telia uus andmekeskus kerkib Peterburi maantee ääres asuva Utilitase elektrijaama kõrvale ning Utilitas hakkab uut hoonet ka elektrienergiaga varustama. Kärsna nentis, et kuna andmekeskuse puhul on kõige suurem kuluallikas elektrienergia, siis oli selline käik loogiline.

“Utilitases toodetakse elektrit puiduhakkest, mis tähendab, et see energia on toodetud loodust säästvalt ja vastutustundlikult. See sobib hästi Telia Company poolt seatud ambitsioonikate rohemajanduse eesmärkidega. Utilitase ja uue andmekeskuse vaheline ülekandeliin tuleb samuti lühike, mis tagab kuluefektiivsuse,” lisas Kärsna.

Eestis pole Kärsna sõnul täna ühtegi ametlikult sertifitseeritud andmekeskust ning Telia lähebki esimest Tier3-tasemega sertifitseeritud andmekeskust rajama.

Praegu on käimas uue andmekeskuse projekteerimine ning objekti ehitus peaks plaanide järgi algama järgmise aasta alguses. Uus andmekeskus peaks valmima 2021. aasta teises pooles.