Samsung Galaxy Z Fold3 – avatult tahvelarvuti, suletult telefon

#fold #samsung
8 min lugemine

Nagu nimigi ütleb, on Samsung Galaxy Z Fold3 juba ettevõtte kolmas Fold seeria aparaat – ja peab tunnistama, et tulemus läheb iga korraga paremaks.

 

Lühidalt on Z Fold-i näol tegemist seadmega, mille ekraani saab keskelt kokku murda. Kuid loogika siinjuures on see, et suurem ekraan, või ka tahvelarvuti kui soovite, käib kokku nagu raamat, kinnisena aga on kasutusel väline ekraan, ehk tegemist on justkui tavamõõdus telefoniga.

Seega avatult tahvelarvuti, suletult telefon.

 

Välimus ja ehitus

 

Kõigepealt natukene välimusest ja disainist üldisemalt. Kuna kasutusel on nii-öelda raamatu formaat, ehk suur seade volditakse kokku väiksemaks, tähendab see seda, et kinnisena üldiselt on telefon pisut harjumatult piklik ja ka paksuvõitu. Lahtisena aga nagu öeldud, erinevalt tavapärastest tahvelarvutitest pigem ruut, mitte ristkülik.

 

 

Fold-i välimust mõjutab ka päris suur mehhanism hinge jaoks. Õnneks on see pigem omapärane ning ei muuda telefoni otseselt koledaks. Tegemist on lihtsalt seadme eripäraga. Väga hea on ka hinge tummine ja usaldusväärse olek. Kasutades on selle käik pigem raske ja konkreetne ning sellist tunnet küll ei teki, et miskit võiks seal järgi anda või katki minna. Küll aga on telefoni ühe käega avamine pigem keeruline ja kasutada tuleks ikkagi mõlemat kätt. Lisaks on kinnisena tegemist ikkagi ekraani painutamise, mitte murdmisega, ning see tähendab, et keskkohast on kaks seadme poolt teineteisest ikkagi alati pisut eemal ja nende vahele jääb väike õhuvahe.

Nagu võib eeldada, asub telefoni tagumisel paneelil kaameramoodul, mis on saanud uue ja senisest tagasihoidlikuma disaini. Enam ei ole tegemist suure ja väljaulatuva ruuduga, vaid üsnagi hästi korpusega harmoneeruva sektsiooniga. Servadele aga on paigutatud stereokõlarid, mõned nupud ja usb-c ühenduspesa. Lisaks veel ka sõrmejäljelugeja, mis on ekraani alt ära kolinud. Ilmselt seetõttu, et küljel asudes saaks seda nii lahti- kui kinni volditult kiirelt kasutada.

Suure arenguna on Fold nüüd hoolimata hingemehhanismist veekindel ja nii kalli seadme puhul on see suureks abiks.

 

Ekraanid

 

Disaini vaatenurgast on seega antud juhul tegemist seadmega, millel on kaks ekraani. Suurem-sisemine ja väiksem-välimine. Ja need ongi selle seadme juures need kõige põhilisemad.

Sisemine ehk volditav ja nii-öelda põhiekraan on 7,6 tolline. Viimaste trendide kohaselt on tegemist AMOLED tehnoloogiaga ja kasutusel on 120 Hz värskendussagedus. Tänu AMOLED-ile on pildikvaliteet muidugi ülimalt hea ja kindlasti tipptasemel ning suuruse tõttu tuleb see veel ka eriti hästi esile. Niisiis saabki seadme omanik avatud olekus kasutada justkui tahvelarvutit.

 

 

Küll aga on selle ekraani keskel endiselt nähtaval murdekoht, mis sõltuvalt vaatenurgast ja valgusest ning parajasti kuvatavast pildist, on ikkagi alati nähtav. Aja jooksul sellega küll harjub, kuid näha on see siiski pidevalt. Lisaks, kuna tegemist on kokkumurtava ekraaniga, ei saa sellel kasutada traditsioonilist tugevat Gorilla Glass-i, kuid vastupidavuse suurendamiseks on siiski lisatud täiendavaid ja senisest paremaid kaitsekihte. Oli ju mäletatavasti just sisemise ekraani pehmus ja selle kaitsekatte eemaldumine esimese põlve Foldi põhiprobleemiks.

Sisemise ekraani puhul on harjumatu ka selle formaat. See on nimelt peaaegu ruudukujuline, mis tähendab, et videote vaatamisel on selle ala- ja ülaservas ikkagi mustad alad. Mõnes mõttes devalveerib see justkui suure 7,6 tollise ekraani väärtust, kuid samas on seadet niisama kasutades pilt ikkagi servast-serva. Isegi nii, et ka nii – nimetatud selfie kaamera asub nüüd selle all. Ehk enam ei ole pildi sees auku, sälku või muud kaamera jaoks loodud katkestust, vaid väike ala mille resolutsioon on tavapärasest kehvem. Kuid see suudab ikkagi pilti näidata ja paljastab kaamera vaid vajadusel.

Välimine ehk lisaekraan on aga 6,2 tolline ja samuti täisväärtuslik. Esiteks omaduste poolest. Ka see on AMOLED ja 120 Hz ehk tippklassi kuuluv. Siin on tänu sirgele pinnale kasutusel Gorilla Glass Victus klaas, et tugevust suurendada. Põhiline on aga hoopis see, et kui seade on suletud ehk kokku volditud, saab välimise ekraani abil teha kõiki toiminguid, ehk telefoni tavapäraselt kasutada. Küll aga peab ütlema, et tänu disaini eripärale on ekraan harjumuspärasest palju kitsam ja piklikum.

Kokkuvõttes on seega kasutaja valik, kas toimetada ja asju ajada suurel või väikesel ekraanil. Kui välimisel midagi alustada ja seejärel telefon avada, jätkub tegevus sisemisel ekraanil. Soovi korral saab määrata ka rakendused, mis jäävad tööle ja avatuks, kui telefon taas kokku voltida.

 

Kasutamine

 

Foldi kasutades tuleb niisiis silmas pidada, et sisemine ekraan voldidakse kokku sissepoole, mis ühelt poolt tähendab, et see on väliste mõjude eest taskus või kotis kaitstud, kuid teisalt peab ka jälgima, et sinna vahele midagi ei jää või lähe. Võib vaid ette kujutada mida liivatera või muu sarnane objekt seal ekraanide vahel korraldada võib. Mõneti on siin see varem mainitud õhuvahe ehk isegi abiks.

Muus osas on aga seadme kasutamine tänu väga võimsale riistvarale lausa lust. Snapdragon 888 kiibistik ja 12 GB põhimälu on hetke tipp. Lisaks veel 256 GB või 512 GB salvestusmälu. Seega jõudluse taha ei jää küll midagi ja ka kõige nõudlikum kasutaja saab oma asjad sujuvalt aetud. Ainus, mis telefoni taustal toimuvatest ponnistustest märku annab, on korpuse mõningane kuumenemine.

 

 

Igapäevasel kasutamisel aga jagunevad Fold-i omanikud tõenäoliselt kaheks. Nendeks kellele meeldib suurel ekraanil toimetamine ja nendeks, kes eelistavad vajalikud toimingud kiirelt välimisel korda ajada. Minul muutus kiirelt primaarseks ikka sisemine ehk suurem ekraan ja väiksem jäi vaid helistamiseks ja tõesti kõige kiiremateks asjadeks. Suurel pinnal on lihtsalt mugavam. Sinna mahub rohkem infot, klaviatuur on suurem, Excelit on parem kasutada jne. Näha on, et ka tarkvara on küllalt palju optimeeritud ning midagi ebahariliku ekraaniformaadi tõttu valesti ei kuvata või kuskile peitu ei jää. Vaid aeg-ajalt sattus mõni veebileht segadusse ja kuvas info pisut kahtlaselt. Kuna pinda on, siis saab üsna hästi kasutada kahte rakendust korraga. Kas siis kõrvuti või avatud rakenduse peale teise lisada, nii-öelda aknana.

Mis puudutab videoid, siis juba mainitud mustade servade vastu ei saa, kuid õnneks on pildile täienduseks telefonile lisatud väga head kõlarid. Mõlemas otsas asuvate kõlarite heli on vajadusel vali, kuid meeldiva kõlaga ja võiks öelda, et isegi ruumiline. Seega videot vaadates või mängides on korralik heli suurt pilti täiendamas.

Kaamerad aga on Foldil lausa 5. Üks välimise ekraani ülaosas, teine juba mainitud suure ekraani all ja kolmene komplekt põhikaameraid seadme tagaküljel. Kvaliteedi poolest on neist kõige tagasihoidlikum uudne ekraanialune selfie oma. Nii-öelda pikslite võrgu alune paigaldus jätab pildile siiski oma pitseri ja tulemus ei ole kõige parem. Aga eks tegemis on uue ja arengujärgus asjaga. Õnneks pakub siin kohe ka lahenduseks volditav disain. Nimelt saab seadet avades sisse lülitada vastava režiimi ja nii põhikaameratega ennast pildistada ja tulemust välimiselt ekraanilt jälgida. Eriti mugav on veel käeviipega pildistamise käivitamine.

Põhikaamera sektsioon sisaldab tavalist, lainurk ja telefoto objektiivi, kõik 12 Mpix sensoriga. Seega on kaetud kõik põhiline. Puudu on aga sügavust mõõtev sensor ja ultrazoom. Ehk siis zoomida küll saab, aga väiksemas ulatuses ja enamikus osas digitaalselt. Teha saab ka bokeh efekti ehk häguse taustaga pilte, kuid see võtab pisut aega ja pusimist. Seega ongi kaamera sektisoon Fold-i juures ainus, mis ei ole päris tippude tipp, vaid pigem ülemine keskklass. Muidugi on pildid kokkuvõttes küll väga kvaliteetsed, kuid ikkagi on olemas veelgi parema kaameraosakonnaga telefone. Kuna tegemist on (kullatud jms seadmed kõrvale jättes) põhimõtteliselt kõige kallima telefoniga üldse (sõltuvalt versioonist 1 800 või 1 900 eurot), siis mõnel võtab ehk lihtsalt selle fakti teadmine pisut hoogu maha. Samas aga on parimate kaameratelefonide objektiivide sektsioonid juba vägagi suured ja nii oleks niigi suur ja raske telefon veelgi kohmakam saanud. Ka hinnale saanuks nii veel mõnegi sajalise lisada.

 

Kokkuvõtteks

 

Kokkuvõttes on Z Fold 3 ikkagi äge ja tõestab, et volditavatel ekraanidel on tulevikku. Eelnevate põlvkondadega võrreldes on paranenud sisemise ekraani vastupidavus, lisandunud on veekindlus ja lihvitud on veel pisiasju. Seega on tegemist juba valmis seadmega ja ei teki prototüübi kasutamise tunnet. Lisaks veel emotsioon, mida uudne vorm pakub, jõudlusest rääkimata.

 

 

Endiselt on muidugi õhus hinnateema, ehk fakt, et Fold maksab ropult palju ja hirm, et midagi võib juhtuda. Olgu selleks siis kukkumine, ekraani kahjustumine vms.  Aga kõik asjad ei olegi odavad ja küllap see Fold hoolsa omaniku käes ka vastu peab.