Robert Pajos: 5G hakkab ilmselt levima linnaservadest

#5G #Robert Pajos #tuleviku tehnoloogia
2 min lugemine

5G võrgud ei hakka ilmselt levima mitte Tallinna südalinnast, vaid linnaservadest, kus on tehased, tehnoloogiaettevõtted ja muud ärikliendid, kes 5G võrkude võimalusi kõige enne ära kasutama hakkavad, rääkis Telia Eesti juht Robert Pajos intervjuus Henrik Roonemaale.

Originaallugu ilmus Digigeeniuses. 

 

“5G-ga on natuke sama tunne, nagu oli esimest iPhone’i käes hoida,” rääkis Pajos. “Me ei saanud päriselt aru, mis on 3G või mis on 4G, kuni meil oli käes esimene telefon, mis suutis teha nii paljusid asju. Ma arvan, et 5G-ga on sama lugu, innovatsioon käib praegu täiel tuuril nii paljudel aladel: pangad, haiglad, transport, kaevandus. Nad uurivad, mida 5G-ga teha saaks.”

Tema sõnul on 5G vähemalt esialgu palju rohkem kasulik ärikasutajatele, sest pakub madalat latentsust ning seetõttu saavad ettevõtted hakata internetti ühendama seadmeid ja protsesse.

“Kui sa tahad näiteks autosid, busse ja üldse transporti automatiseerida, siis on madalat latentsust väga vaja,” rääkis Pajos. “See on üks 5G võtmetegureid, millest nii palju ei räägita.”

Kuna 5G on esialgu mõeldud rohkem äriklientidele, siis on Pajose sõnul loogiline, et esimesed levialad ei tule mitte Tallinna südalinna, nagu see 3G ja 4G puhul oli, vaid tõenäoliselt hoopis linnaserva.

“5G-levialad ei hakka tulema niivõrd palju tarbijate tiheduse järgi, vaid rohkem ettevõtete ja äriklientide järgi,” rääkis Pajos.

Tema sõnul teeb Telia kõik selleks, et sarnaselt 4G-ga ka oma 5G võrk väga kiiresti välja tuua ning tõenäoliselt pingutavad selle nimel kõik kolm Eesti operaatorit.

“Ma ei usu, et keegi tahab selles võidujooksus maha jääda,” ütles Pajos.

Robert Pajose intervjuud Restardi saates saad kuulata siit (5G-teema umbes 19. minutist alates).

 

Digitark koondab tehnoloogiateadlikke ja -huvilisi toimetajaid, kes otsivad üles põnevaimad ja kasulikumad tehnoloogiakillud Eestist ja laiast maailmast, et sinu elu oleks lihtsam, mugavam, toredam ja turvalisem.