Parimad brauserid privaatseks veebilehitsemiseks – Android ja iOS

#Android #brauser #iOS #Veebibrauser
3 min lugemine

Info kõrval on üheks olulisemaks ja hinnalisemaks väärtuseks viimastel aastatel kujunenud privaatsus. Meie info, see tähendab meie ise, oleme muutunud kaubaks, mida müüakse ja ostetakse ilma meie käest küsimata.

 

Osale meie seast ei lähe see üldse korda, aga üha enam on neid, kellele nende netiprivaatsus on üpris oluline. Varjata ennast ja oma veebiharjumusi selliste infonäljas gigantide eest nagu Google on tegelikult suhteliselt lihtne kui kasutada selleks sobivat veebilehitsejat. Allpool toome välja parima valiku nende seast.

 

Firefox Focus

 

Mozilla Firefoxi veebilehitseja oli veel mõned aastad tagasi vägagi populaarne alternatiiv Google Chrome’ile ja Internet Explorerile. Ehkki tänaseks on tema menu pisut luitunud, tegeleb Mozilla endiselt tootearenguga.

Firefox Focus on hea näide, kuidas ka vana karu tantsima õpib.

Firefox Focus on spetsiaalselt loodud anonüümseks veebis käimiseks. Focus tuvastab ning elimineerib kõik veebijälgijad nii, et kasutaja võib külastada mistahes veebilehte, ilma et tema viibimist seal keegi tuvastaks. Kasutaja võib privaatsust ise reguleerida vastavalt oma soovile. Rakendus on saadaval nii iOS-ile (alates 11.0) kui ka Androidile (alates 5.0).

 

DuckDuckGo

 

Üha rohkem on inimesi, kellele ei meeldi Google’i kõiketeadmine. Just selliste inimeste jaoks ongi loodud DuckDuckGo. DDG on juba aastaid võitnud populaarsust otsingumootorina, mille tulemused on praktiliselt samad mis Google’il. Ainukese vahega, et erinevalt Google’ist on DuckDuckGo’l täiesti ükskõik, mis teid parasjagu huvitab. See on muutnud DuckDuckGo paljude IT-inimeste esimeseks eelistuseks nii veebiotsingute kui ka -lehitsemise jaoks. Veebilehitseja on sama funktsionaalne nagu mistahes teine veebibrauser, ainult et isegi teie internetipakkuja ei tea, millistel veebilehtedel te käite, sest kogu teie võrguliiklus on täielikult krüpteeritud. Brauser on saadaval iOS-i telefonidele ja tahvlitele (alates 10.0) ning Androidiga telefonidele ja tahvlitele (alates 5.0).

 

Red Onion

 

Oma võrguprivaatsusest hoolivad inimesed on ilmselt juba kuulnud Tor võrgustikust ja Tor veebilehitsejast. Tor veebilehitseja pole tavaline brauser, vaid põhineb üle maailma paikneval Tor võrgustikul, mille servereid hoiavad üleval sajad vabatahtlikud. Tänu oma täielikule privaatsusele ja tipptasemel krüpteerimisele on Tor veebilehitseja eelistatud vahend tumeveebis liikumiseks. Tor veebilehitseja pole iOS-i ja Androidi jaoks saadaval, küll aga on iOS-i (alates 7.0) jaoks olemas Red Onioni veebilehitseja.

 

InBrowser

 

Hoolimata oma pisut aegunud välimusest pakub ka InBrowser kõrgema taseme privaatsust tänu sellele, et kasutab samuti Tor võrgustikku. Pole vahet, kas veebileht kasutab Google Analyticsi või reklaamiga seotud jälgijaid, InBrowser peidab nende eest isegi teie IP-aadressi. Lisaks pakub InBrowser lisaks tipptaseme turvalisusele ka mugavat andmehaldust. Peale internetiseansi lõppu pakub InBrowser võimaluse tühjendada vahemälu, kustutada küpsised ja veebilehitsemise ajaloo jms. Mõistagi võib need protsessid muuta ka automaatseks. InBrowser on saadaval nii iOS-i (alates 9.0) kui ka Androidi (alates 5.0) jaoks.

 

Ghostery Privacy Browser

 

Paljud Google Chrome’i kasutavad inimesed teavad selle Ghostery laiendust, mis muudab veebilehtede külastamise kiiremaks ja turvalisemaks. Veelgi turvalisem ja mugavam aga on kasutada Ghostery Privacy Browserit, mis paistab silma oma nägusa ja intuitiivse kasutajaliidese poolest. Ghoster Privacy Browser blokeerib nii reklaamid kui ka jälgijad, võimaldades ühtlasi kasutajal ise valida, millised jälgijad ta välja lülitab ja millised mitte. See annab veebilehe vaatajale paremat informatsiooni külastatava lehe kohta. Ghostery on saadaval nii iOS-i (alates 11.0) kui ka Androidi jaoks (alates 4.1).

 

Milliseid privaatsusvahendeid kasutate veebiliikumisel teie? Või on privaatsus teie arvates ülehinnatud? Jagage oma kogemusi ja arvamusi allpool kommentaariumis.

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."