
Ehkki internetiühendus tundub tänapäeval olevat inimõigus, pole see alati nii olnud. Vanemad põlvkonnad mäletavad aegu, kui internetti jagus vaid vähestesse kohtadesse ning interneti kiirus oli täiesti masendav, nii et ühe pildi allalaadimist pidi küüsi närides ootama mitu head minutit.
Kuigi internetti saab tänapäeval praktiliselt iga soovija, siis selle kiirus on kohati veel ebaühtlane ning sõltub erinevatest asjaoludest. Nii juhtub vahel ka tänapäeval, et mõned internetipõhised protsessid võivad arvutis võtta arusaamatult palju aega. Sellises olukorras on alati hea teada, milline on interneti alla- ja üleslaadimiskiirus.
Kui sinu arvuti kasutab mõnda värskemat Windowsi versiooni (alates Windows XP-st), siis tuleb teile appi väike programmike NetSpeedMonitor, mis paigutab internetikiirused mugavalt Windowsi käsuribale ekraani allservas.
NetSpeedMonitori, mille saab alla tõmmata siit, installeerimine ja kasutamine on lihtne ka algajale. Oluline on installeerimise käigus tekkivale küsimusele “Do you want NetSpeedMonitor toolbar on your taskbar?” vastata jaatavalt ehk siis “Yes”. Lisaks võib programmi häälestamise käigus määrata ka arvuti võrgukaardi. Üldiselt peaks programm selle ise kindlaks tegema, kuid igaks juhuks tasub veenduda, et programm just õige kaardi on leidnud.
Tulemuseks peaks olema enam-vähem selline vaade:
U (upload) tähendab üleslaadimis- ja D (download) allalaadimiskiirust.
Programmil on veel mitmeid võimalusi, kuid need on mõeldud edasijõudnud netikasutajale, kelle huvi on spetsiifilisemat laadi. Tavakasutajale annab see programmike muu hulgas võimaluse tuvastada, kui arvuti on mingi kurivara abil sattunud võõraste kontrolli alla, kes kasutavad arvuti võrguühendust enda huvides. Juhul kui kasutaja ise internetti ei kasuta, kuid numbrid ekraani allservas näitavad aktiivset tegevust, tuleks pöörduda asjatundjate poole.