Kõnekat draamaseriaali „Estonia“ võiks vaadata iga eestlane

#Inspira #teleseriaal Estonia
3 min lugemine

Alates 15. oktoobrist näeb Telia Inspira telekanali vahendusel uut draamaseriaali „Estonia“, mis toob vaatajateni loo parvlaeva Estonia uppumisest ning sellele järgnenud Eesti, Soome ja Rootsi ühise uurimiskomisjoni tööst. 

 

Estonia loost on räägitud palju, ent uus draamaseriaal annab sellele ekraanil täiesti uue ja mitmetasandilise mõõtme. Kolme riigi, keda katastroof enim puudutas (Eesti, Soome, Rootsi), ühistööna valminud sari võtab fookusesse inimesed, jutustades lugu erinevate pilkude läbi. Mida tundsid päästjad, kes tööpostile suundudes ei teadnudki, et peavad hukkuvaid inimesi päästma hakkama? Mis mõtted keerlesid nende peas, kelle lähedased laeval viibisid? Kuidas toetada neid, kes oma tuttavate saatusest midagi ei tea? Mida teha leinaga? Kas ja kui erinevalt mõjutas katastroof eestlasi, soomlasi ja rootslasi? Neid ja mitmeid teisi küsimusi samm-sammult avades rullub vaatajate ees lahti kõnekas ja mõjus lugu, mis ei jäta ilmselt kedagi külmaks. 

Kuigi eelkõige köidabki sarja puhul tundliku teema inimlik ja lugupidav kajastus, on suur roll ka üleüldisel professionaalsusel. Juba sarja esimestest kaadritest on selge, et „Estonia“ näol on tegemist väga kõrgetasemeliselt tehtud sarjaga, kus kvaliteedi osas pole järeleandmisi tehtud. Visuaal ja helikeel moodustavad kaasahaarava terviku ning stsenaariumi ajahüpped muudavad jälgimise veelgi põnevamaks, tekitades soovi kohe kõik osad järjest ära vaadata. Arvestama peab muidugi, et emotsionaalselt pole kindlasti tegemist kerge vaatamisega ning pärast tekib ilmselt vajadus end natuke koguda. Aga seegi näitab, et tegemist on hästi tehtud asjaga. Kiita saab muidugi ka näitlejate tööd – osatäitjad on väga hästi valitud ning tore on näha, et sarja on kaasatud erinevate riikide näitlejaid. 

 

Sarja võib oodata ka rahvusvaheline edu 

„Estonia“ Eesti-poolne produtsent Riina Sildos on varem öelnud, et sarja tehes peeti silmas, et lugu kõnetaks ka rahvusvahelist auditooriumi. Ja tundub, et võiks kõnetada küll. Seriaal linastus septembris ka Toronto filmifestivali „Primetime“ programmis, kus see soojalt vastu võeti. Ka festivalile jõudmine on omaette saavutus: sinna kandideeris 150 telesarja üle maailma ning festivalile pääses neist vaid üheksa. 

Sarja valmimisel oli samuti rahvusvaheline mõõde. Võtted toimusid eelmisel aastal Eestis, Soomes, Rootsis, Belgias ja Türgis ning seriaali kogueelarve on 15,4 miljonit eurot, mis teeb sellest ühe kallima seriaali, mis on seni Põhja- ja Baltimaades toodetud. Ka tiim koosnes eri rahvustest – sarja režissöörid on Måns Månsson (Rootsi) ja Juuso Syrjö (Soome), loominguline juht on Miikko Oikkonen ning peatootjad on Matti Halonen ja Johannes Lassila tootmisfirmast Fisher King (Soome).  

Eesti poolt olid suurprojekti kaasatud stsenaristid Livia Ulman ja Andris Feldmanis, filmikunstnikud Matis Mäesalu ja Eva Gramakovski, kostüümikunstnik Jaanus Vahtra, grimmikunstnik Kaire Hendrikson, monteerija Moonika Põdersalu, casting director Piret Toomvap-Schönberg ja VFX supervisor Heiki Luts.  

Eesti näitlejatest teevad seriaalis kaasa Kaspar Velberg, Rain Simmul, Doris Tislar, Gert Raudsepp, Egon Nuter, Juhan Ulfsak jt. Eesti-poolsed produtsendid on Riina Sildos ja Elina Litvinova. 

Inspira on eksklusiivne telekanal Telia TV teenuse klientidele, mis pakub laia valikut filme, eksklusiivseid sarju, põnevat omatoodangut ning spordiülekandeid tennisest kuni korvpallini. 

Kogu Inspira kanali sisu on kõigile Telia TV klientidele kuni 14 päeva jooksul tasuta järelvaadatav, seega saab kõiki saateid ja ülekandeid soovi korral järelvaadata endale sobival ajal.