Võrreldes varasemate aegadega, tehakse tänapäeval suur osa tööst arvutitega ehk väga palju on kasvanud istuvat tööd tegevate inimeste hulk. Esmapilgul on selline tööviis võrreldes aegade tagusega, mil töö oli rohkem füüsiline, justkui lihtsam, kuid tegelikult on koormav ning erinevaid vaevusi põhjustav ka arvutiga töötamine. Seda eriti juhul kui valitud töövahendid ning töökoht on ebamugavad ning jälgitud pole töökoha ergonoomikat.

Seetõttu ongi äärmiselt oluline arvutiga töötamisel silmas pidada, et töökoht ning kasutatavad töövahendid oleks ergonoomiliselt sobivad ning mugavad kasutada. Järgnevalt mõned sellealased näpunäited ja juhised.

 

Monitor

 

Eelkõige peab monitor olema piisavalt suur, et kuvatav info oleks vaevata loetav ega nõuaks silmadelt liigset pingutust. Lisaks tuleks vaadata ka ekraani tehnilisi näitajaid, ehk resolutsiooni, heledust ja vaatenurka, kuna ebakvaliteetse pildiga kuvar väsitab silmi ja on ebamugav kasutada. Oluline on ka kõrgus ja kaldenurk, ehk teisisõnu peaks need olema reguleeritavad, kuna liiga madalal või kõrgel paiknev ekraan lõppeb varem või hiljem kange kaela või õlgadega. Optimaalne on olukord, kus kuvari ülemine serv on enam-vähem silmade kõrgusel ning ekraan tervikuna on veidi tahapoole kallutatud. Parim kaugus silmadest on umbes 50-70 sentimeetrit ning ekraanil ei tohiks olla lampidest või akendest tulevaid peegeldusi.

 

Hiir

 

Kuna hiirega tehakse päevas loendamatul hulgal klikke, siis on selle väikese seadme kasutajale sobivus oluliselt suurem, kui paljud arvatagi oskavad. Kuigi sülearvutitel on olemas puuteplaadid, tuleks võimalusel siiski eelistada välist hiirt ning seejuures jälgida, et see sobiks kasutaja käega. Liiga väike või disainilt kaunis, kuid ebamugav hiir, lõppeb pikas plaanis valusa randmega. Seega võiks hiire valimisel seda eelnevalt proovida, et veenduda selle kätte sobivuses ning pigem eelistada suuremaid ning rohkem käe järgi tehtud mudeleid. Ära ei tasu põlata ka hiirematti, kuna sellel libiseb hiir paremini ning randmetoega variandid pakuvad käele täiendavat tuge.

 

Klaviatuur

 

Võrreldes hiirega ei ole vähem tähtis ka klaviatuur. Ka siin tuleks sülearvutite kasutajatel eelistada välist klaviatuuri, kuna see on mõõtudelt suurem ning seda saab seada väikese kalde alla. Nii on käte ja randmete asend loomulikum ning töö mugavam. Mõelda võiks ka klaviatuuril olevatele nuppudele ja nende asetusele. Näiteks mõnele sobib pikem klahvikäik, samas kui teine eelistab nii-öelda madalaid klahve. Samuti peaks need, kes toimetavad palju numbritega, eelistama kindlasti eraldi numbriklahve omavat klaviatuuri. Maksimaalse ergonoomilisuse tagab aga nii -nimetatud ergonoomiline klaviatuur, millel asetsevad vasaku ja parema käe jaoks mõeldud nupud väikese nurga all.

 

Laud

 

Hea ja mugava töökoha juures ei tohi unustada ka lauda. See peab olema piisavalt suur ja ideaalis reguleeritav. Suurus on oluline seetõttu, et kõik töövahendid lauale ära mahuks ning ruumi jääks ka kasutaja kätele. Reguleeritavus aga tagab töölaua õige ja kasutajale sobiva kõrguse. Uuemal ajal on hakanud levima ka elektriliselt tõstetavad-langetatavad lauad, mille taga saab soovi korral tööd teha ka püsti. See aitab kehal ennast töötamise ajal liigutada ja väldib sundasendist põhjustatud vaevusi.

 

Tool

 

Nii nagu laud, peab ka tool olema kasutajale sobiv ning selle kõrgust ja seljatoe kaldenurka peaks saama reguleerida. Heal toolil on ka alaselja tugi ning muudetava kõrguse ja kaugusega käetoed. Heal toolil istudes on selg sirge ning ei ole pinge all. Kuigi nahast tehtud toolid näevad uhked välja, on tegelikkuses hingavast materjalist toolid hoopis mugavamad. Tooli kõrgus sõltub laua kõrgusest ning see peaks olema selline, et jalad ei ripu ega ole konksus ning küünarnukid on enam-vähem laua kõrgusel.

 

Kokkuvõtteks

 

Töökoha ergonoomika teemat kokku võttes, tuleb öelda, et kanget kaela, valutavat rannet ja kuivi silmi saab edukalt vältida, kasutades õigeid ja optimaalselt paigaldatud töövahendeid. Nii võib selline väike asi nagu hiire vahetamine või laua kõrguse reguleerimine omada ootamatut suurt mõju. Siinjuures tasub aga meeles pidada, et ka kõige paremate töövahenditega toimetades tuleks aeg-ajalt pause teha, veidi ringi liikuda ning aknast välja vaadata.