Cisco seadmed

IT-eelarve puudub enam kui pooltel Eesti ettevõtetel

#investeeringud #it-eelarve #küberturvalisus #Taavi Talve
2 min lugemine

61 protsendil Eesti ettevõtetest puudub konkreetse suurusega IT-eelarve, selgus Kantar Emori poolt läbi viidud uuringust. Ettevõtte IT-eelarve olemasolul jääb see aga reeglina aastas 20 000 euro piiresse.

 

Telia Eesti IT-teenuste juhi Taavi Talve sõnul ei tähenda eelarve puudumine veel seda, et ettevõttes infotehnoloogiale raha ei kulutata, vaid tõenäoliselt toimitakse suuresti vajaduspõhiselt. „Probleemid tekivad siis, kui ootamatus olukorras tuleb ühtäkki teha suurem investeering ja see pole eelarvesse sisse planeeritud. Halvemal juhul kannatab nii ettevõtte küberturvalisus,“ lisas Talve.

Nendest ettevõtetest, kellel on paika pandud ka kindel IT-eelarve, näeb iga kolmas, et nende IT-kulutused ja -investeeringud lähiajal kasvavad. Levinuimad investeerimisvaldkonnad on seejuures pigem tavapärased ehk seadmed, tarkvara ning tarkvara arendamine. Iga kolmas ettevõte plaanib investeerida pilveteenuste arendamisse ning iga viies äriprotsesside automatiseerimisse.

Sellised uuenduslikud valdkonnad nagu asjade internet (IoT) ning tehisintellekt kõnetavad hetkel aga vaid väikest osa ettevõtetest ning rohkem huvi nende vastu näitavad pigem keskmisest suuremad ettevõtted. „Kahju on sellest, et küberturvalisust peab prioriteetseks vaid iga neljas ettevõtte,“ lisas Talve.

Tema hinnangul on ettevõtetel mõistlik erinevatesse IT-lahendustesse investeerimisel juba eos arvestada umbes kümme protsenti eelarvest küberturvalisuse tarbeks, kuna tegu on järjest olulisemaks muutuva valdkonnaga. „Küberturvalisus pole midagi sellist, mis tuleb ettevõttel täiendavalt juurde osta, vaid sellele peaks mõtlema juba oma IT-lahenduste planeerimisel ja eelarvestamisel.“

Kõnealuse uuringu käigus küsitleti kokku 400 ettevõtet, mis leiti juhuvaliku teel Eesti Äriregistri andmebaasist. Sihtrühma moodustasid kõik Eestis registreeritud ja aktiivselt tegutsevad ettevõtted, kus töötab vähemalt viis inimest ning millel on olemas vähemalt kaks püsivat arvutitöökohta.

 

 

Digitark koondab tehnoloogiateadlikke ja -huvilisi toimetajaid, kes otsivad üles põnevaimad ja kasulikumad tehnoloogiakillud Eestist ja laiast maailmast, et sinu elu oleks lihtsam, mugavam, toredam ja turvalisem.