Asjade internet on jõudnud Eesti ettevõtete kasutusse

#asjade internet #iot
3 min lugemine

Käesolev aasta on asjade interneti ehk IoT vaates kujunenud Eestis murranguliseks, kuna mitmed kohalikud firmad on oma äri edendamiseks kasutusele juba võtnud või võtmas IoT pakutavaid lahendusi.

 

Telia Eesti asjade interneti valdkonna juhi Toomas Kärneri sõnul muutub meie igapäevaelu aina digitaliseeritumaks ning koos sellega kasvab vajadus asjade interneti järele.

„Üha enam ettevõtteid saab sellest aru ning mõtleb juba täna aktiivselt, kuidas asjade interneti abil ärile uus hingamine anda, end efektiivsemaks muuta ja oma klientidele uusi ja põnevaid võimalusi pakkuda,“ märkis Kärner.

Näiteks TalTechis on juba selle aasta algusest kasutuses 50 IoT toega seadet, mille funktsioonide ja töötulemuste kohta avaldatakse peagi täpsem ülevaade. Samuti on mitmed tuntud Eesti ettevõtted koostöös Teliaga kasutusele võtnud uued teenused ja lahendused, mis baseeruvad NB-IoT  ning CAT-M1 tehnoloogiatel.

“Telia on pakkunud NB-IoT ja ka CAT-M tehnoloogiat oma partneritele katsetada ja kasutada juba 2018. aasta algusest. Hetkel on kõnealuste tehnoloogiate laiema rakendamise takistuseks vaid vähene seadmete hulk, mis nende omadusi täielikult ära kasutab. Mõlema tehnoloogia eesmärk on pakkuda IoT seadmetele võimalikult pikka aku eluiga koos võimega edastada signaale väga keerulistes tingimustes,” selgitas Kärner.

Eelpool mainitud IoT tehnoloogiad on tänaseks kasutusele võtnud väga erinevate sektorite ettevõtted ning Telia on aidanud neid välja töötada.

Nii on koos ERGO kindlustusega loodud sõiduki e-kindlustus, mis võimaldab kindlustada oma sõiduk kasutuspõhiselt ehk just siis kui on vaja sõidukit reaalselt kasutada – kas või ühe päeva kaupa. Selleks on loodud koos ERGO-ga mugav mSõiduki äpp.

Koostöös Leiburiga sündis just leivatööstusele vajalik kerkimiskapi monitoorimise süsteem, mis jälgib detailselt keskkonna niiskust ja temperatuuri, aidates sel moel tootmisettevõttel oma tööd efektiivsemalt teha.

Ruumide monitoorimise lahendusi on sündinud teisigi. Üks neist on kasutusele võetud Eesti ühe suure ehitusettevõtte poolt, mis aitab jälgida temperatuuri ja niiskuse taset, et sisetööd saaks tehtud sobivas keskkonnas, tagades seeläbi kvaliteedi kliendile.

Koostöös Alexelaga loodi aga nutikas järelhaagiste rendilahendus, mis võimaldab haagist rentida ilma tanklatöötaja abita ning pabereid määrimata. Kliendil on vaja vaid nutirakendus enda telefoni alla laadida, leida endale sobiv haagis ning haagise rendi asukoht ning seejärel juba iseseisvalt haagis rentida ja see sama lihtsalt ka tagastada.

Kärneri kinnitusel saab IoT tehnoloogiat kasutada ettevõtte automatiseerimiseks ja protsesside digitaliseerimiseks. See aitab kokku hoida kulusid, tagada paremat kvaliteeti ning tõsta juhtimise läbipaistvust ja kiirust.

„Asjade internet on seotud mitmete äriliste eelistega ning on kasutatav väga laialdaselt ja  erinevates sektorites. Madalamad kulud ja mugavus pakuvad lõputuid võimalusi oma ettevõtte paremaks muutmisel ning uute klientide leidmisel. IoT lahendustega on võimalik saavutada kliendiga personaalsem kontakt ning pakkuda tema ootustele vastavaid tooteid-teenuseid,“ lisas Kärner.

Seadmete valik ja hulk, kuhu sisse asjade internet  poeb, kasvab pidevalt ning hõlmab peagi lisaks tööstusseadmetele nii autosid, köögitehnikat, aktiivsusmonitore, valgusfoore, meie kodusid jne.