Elmo Rent ja Telia toovad 5G tehnoloogia kaugjuhitavasse sõiduautosse

#5G #Digital Hub #elmo rent
2 min lugemine

ELMO Rendi arendatav kaugjuhitavat tehnoloogiat kasutav lahendus võimaldab elektriauto kliendini toimetada ja vajadusel ümber parkida ilma juhi füüsilise kohalviibimiseta masinas. 5G võrku kasutades on auto ja kaugjuhtimispuldi vahel tekkiv viiteaeg minimaalne, mis parandab oluliselt reageerimisaega.

 

Tänaseks on ELMO Rendi kaugjuhitav elektriauto läbinud edukalt transpordiameti ametliku platsitesti esimese etapi. Teise etapi läbimisel on sõiduk valmis tänavatestideks. Telia 5G ruuteriga ühendatud kaugjuhitavat Elmo Rendi sõiduautot sai näha ja testida 10. novembril Kultuurikatlas toimunud Digital Hub konverentsil.

 

Pildil on Telia Company president ja tegevjuht Allison Kirkby kaugjuhitavat autot testimas Digital Hub konverentsil.

 

Kaugjuhtimise mõte teenusena on kliendile auto kaugjuhitavalt ukse ette toimetada. Klient saab seejärel autot tavalise rendiautona kasutada, ning rendisessiooni ükskõik kus lõpetada. Operaator viib seejärel auto kaugjuhitavalt järgmise kliendini. Lõppkokkuvõttes võimaldab see väiksema autopargiga teenindada suuremat kliendibaasi, ning teha kliendile sõiduki ukse ette toomise aeg minimaalseks.

Oluliseks teemaks kaugjuhtimise puhul on auto ja kaugjuhtimispuldi vahel tekkiva viite minimeerimine. Seni on 4G võrku kasutades olnud andmeside viide piisavalt madal, et tagada auto turvalise kaugjuhtimise. 5G võrgu kasutamine muudab sideühenduse viivituse minimaalseks, millega paraneb reageerimisaeg ning operaator saab autot distantsilt juba väga hästi juhtida.

Telia 5G programmi juhi Margus Krupi sõnul on Elmo Rendiga tehtav koostöö üks esimesi reaalseid näiteid sellest, milliseid põnevaid võimalusi 5G pakkuda suudab. «Meil on väga hea meel selle üle, et saame edendada 5G abil innovatsiooni Eestis ning teha seda veel koos kohaliku partneriga. Loodetavasti näeme selle koostöö tulemusena kaugjuhitavad sõidukid peagi ka meie liikluspildis,» rääkis Krupp.

Sõiduki kliendini toomise teenus on Elmo Rendil tegelikult juba täna toimiv lahendus, kuid sõiduki viiakse kliendi juurde tavapäraselt. Elmo Rendi asutaja Enn Laansoo, Jr. sõnul on auto kaugjuhtimise teenusega tänavale tulemine loogiline ja mugav samm nii kliendile, kui ka Elmole. «Kuna inimesed on auto ukse ette toomise kontseptsiooni väga hästi vastu võtnud, saab autos istuvast juhist kaugjuhitavale süsteemile ümber lülitumine olema äriliselt sujuv samm. Elmo tiim ootab põnevusega 5G positiivset mõju auto kaugjuhtimisele,» märkis ta.

Teliaga on Elmo Rent koostööd teinud juba 2013. aastast, kus töötati välja lahendus sõiduki uste avamiseks kliendi saadetud SMS-i abil.