Eestis anti eSIM seadmega maailma esimene mobiil-ID allkiri

#innovatsioon #mobiil-id #mobiilne allkiri
2 min lugemine

Telia Eesti jätkab koostöös Samsungi, SK ID Solutions AS-i ja IDEMIA-ga eSIM tehnoloogia järgmistele tasemetele viimist, arendades ühtlasi eSIM-il töötavat mobiil-ID lahendust.

 

Novembri alguses viisid Telia, Samsung ja IDEMIA läbi katsed, mille käigus veenduti seadmesse sisse ehitatud SIM-kaardi ehk eSIM-i push-tehnoloogia edukas toimimises. Kui seni oli vajalik eSIM endale seadmesse “alla laadida”, kasutades digitaalsel vautšeril asuvat QR-koodi kujul linki, siis värske arendus muudab eSIM-i kasutamise tulevastes seadmetes tunduvalt mugavamaks.

Lihtsustatult öeldes piisab nüüd sellest, kui uue seadme puhul määrata ära, millist mobiilinumbrit see kasutama hakkab. Kohe pärast seda, kui seade saab ühenduse näiteks wifi võrguga, pakutakse juba ootel oleva eSIM-i seadmesse laadimist. Seejärel saab pärast tavapärast PIN-koodi sisestamist seadmega juba mugavalt võrku ning soovitud teenuseid kasutama asuda.

Kõnealused katsed viidi läbi selleks spetsiaalselt kohandatud Samsungi mobiiliseadme ja IDEMIA loodud eSIM lahendusega, mis vastab GSMA standarditele.

Eelkirjeldatud lahendust toetavad praeguseks kõik Telia esindused. Kirjeldatud võimekusega eSIM seadmeid praegu veel kommertskasutuses pole, kuid Telia teeb koostööd erinevate partneritega, et sellised seadmed siinsele turule jõuaksid.

Telia ja Samsung on eSIM tehnoloogia osas juba pikemalt koostööd teinud, et pakkuda siinsetele tarbijatele võimalikult mugavaid lahendusi eSIM-iga varustatud seadmete kasutuselevõtul. Hea näide on eSIM-iga varustatud nutikell Gear S2, mis toodi edukalt Eesti turule 2016. aastal. Tänu uuele arendusele jääb üle vaid oodata, millal jõuavad ka Eestisse uued, eSIM-iga varustatud tooted, mille kasutuselevõtt on nüüd veelgi kiirem ja lihtsam.

Lisaks eelnevale töötab Telia koostöös SK ID Solutions AS-ga ja IDEMIA-ga välja lahendust mobiil-ID turvaliseks ja jätkusuutlikuks toimimiseks eSIM-il ning esimesed dokumendid on vastava lahenduse abil nüüdseks digiallkirja saanud.

eSIM-il toimiva mobiil-ID abil autentimine ja digiallkirjastamine toimus samuti eelnevalt mainitud Samsungi seadme vahendusel ning katsetamisel kasutati SK ID Solutions AS-i platvormi, mis tervikuna võttes on kasutusel ka tänase mobiil-ID lahenduse juures.

Kuigi kasutusküpse kommertslahenduseni on veel mitu sammu minna, annab praegune test kindluse selles osas, et mobiil-ID jääb toimima ka uue põlvkonna SIM-kaardi tehnoloogiate puhul.