Eesti häkkerid püüdsid võistluse käigus üle võtta ettevõtte IT-süsteeme

#häkkerite võistlus
2 min lugemine

Telia küberturvalisuse päeva raames leidis aset häkkerite võistlus, kus osalejatel tuli sisse murda keskmise Eesti ettevõtte infosüsteemidesse.

 

Juba teist korda toimunud häkkerite võistlusele pani end kirja 26 noort häkkerit, kellele oli võistluse korraldajate poolt ette valmistatud n-ö keskmise ettevõtte IT-süsteeme imiteeriv keskkond. Loetud tundidega õnnestus häkkeritel üles leida enamus süsteemi peidetud turvanõrkustest ja saavutada nende üle kontroll.

Võistluse võitjaks tuli kolmest noorest inimesest koosnev võistkond, mille üks liige kuulus ka eelmise aasta võitjate hulka. Kaks ülejäänud tiimiliiget osalesid võistlusel esimest korda. Võitjate hinnangul oli konkurents tihe ning ülesanded piisavalt rasked.

Telia andmekeskuste ja küberturbelahenduste valdkonna juhi Margus Danili sõnul muutub küberturvalisuse teema tänases ühiskonnas üha olulisemaks ning ka häkkeritele korraldatava võistlusega soovitakse sellele valdkonnale tähelepanu juhtida.

„Häkkerite võistluse üks eesmärk ongi näidata, kui lihtne on ühe ettevõtte süsteemidesse sisse murda, kui neid pole õigeaegselt uuendatud ning võimalike riskide vastu piisavalt kaitstud. Tegemist oli küll lavastatud, kuid samas üsna realistliku situatsiooniga ning sarnaseid olukordi võib ette tulla ka päris ettevõtete puhul,“ sõnas Danil.

Võistluseks kasutatud virtuaalse keskkonna loojaks on Telia koostööpartner, küberturbe valdkonnas tegutsev ettevõte Cyberarch Consulting OÜ.

„Häkkereid seostatakse pahatihti vaid kuritegelike tegevustega, kuid häkkeril ja häkkeril on tegelikult suur vahe. Võistlus aitab toetada häkkerite positiivset kuvandit ning juhtida tähelepanu selle, et n-ö eetiliste häkkerite tegevus aitab tugevdada ettevõtete turvasüsteeme,“ sõnas Cyberarchi müügi- ja arendusjuht Silvar Stern.

Kuidas häkkerid ülesannetega toime tulid, saab järele vaadata siit.