Digitaalne autentimisvahend ettevõttele – Mobiil-ID

#digiallkiri #mobiil-id
2 min lugemine

Seoses pankade otsusega jätta kasutusele vaid turvalised autentimisvahendid ning paroolikaardid sulgeda, jääb Mobiil-ID lihtsaks ja täiuslikuks isikutuvastusvahendiks ettevõttele ID-kaardi kõrval.

 

Mobiil-ID asendab digitaalsetes toimingutes ID-kaarti

 

Mobiil-ID on riigi poolt aktsepteeritud digitaalne isikutunnistus ning selle abil antud allkiri on võrdne omakäeliselt kirjutatud allkirjaga. Teenusega on võimalik allkirjastada dokumente ja lepinguid. Samuti saab Mobiil-ID abil end tuvastada erinevatesse keskkondadesse nagu pangad, riigiametid jne sisselogimisel. Pankades on võimalik teostada kõiki arveldustoiminguid ning samuti allkirjastada lepinguid.

 

Mobiil-ID-d saab kasutada nii nutitelefonis ja arvutis kui ka nuputelefonis ja tahvelarvutis

 

Mobiil-ID kasutamiseks ei ole vaja eraldi kaardilugejat ega kaarti, kõik toimib telefoni teel virtuaalselt SMS-i teel. Telefonidesse ei ole vaja laadida eraldi tarkvara ning vaja ei ole ka internetiühendust. Iga kasutuskorraga saadetakse kuni kaks SMS-i, olenevalt sellest, kas on vaja vaid mõnda keskkonda sisse logida või toiming allkirjaga kinnitada. Näiteks panka logimisel tuleb enda autentimiseks valida Mobiil-ID ning sisestada ilmunud aknasse kasutajatunnus ja oma telefoninumber. Seejärel saadetakse telefonile koos kontrollkoodiga, mis peab ühtima panga lehel kuvatavaga, teavitus Mobiil-ID PIN1 sisestamiseks. Koodi sisestamisel telefoni ongi toiming tehtud. Aga näiteks pangas ülekande tegemise kinnitamiseks küsitakse samamoodi PIN2 koodi, mis kinnitab pangatoimingu allkirjaga.

Mobiil-ID abil saab allkirjastada ka arvutis olevaid dokumente, kuid sellisel juhul peab arvutisse olema laaditud ID-kaardi tarkvara, millega saab kasutada ka ID-kaarti. Allkirja andmisel tuleb teha valik: kas ID-kaart või Mobiil-ID. Seega asendab Mobiil-ID digitaalsete toimingute osas ID-kaarti.

Mobiil-ID kasutuselevõtuks on esimese sammuna vaja vastavat SIM-kaarti. Selleks tuleb kaasa võtta isikut tõendav dokument ja pöörduda oma mobiilioperaatori poole. Sealt väljastatakse Mobiil-ID toega SIM-kaart koos PIN-koodidega – PIN1 autentimiseks ja PIN2 allkirjastamiseks. Seejärel tuleb teenus politsei lehel aktiveerida. Oluline nüanss on siinjuures see, et aktiveerimiseks on vaja kehtivat ID-kaarti koos selle koodidega. Aga kui Mobiil-ID on kord aktiveeritud, siis edaspidisteks toiminguteks enam ID-kaarti vaja ei lähe.

 

Hea teada

 

Mobiil-ID teenus töötab nii Eestis kui ka välismaal. Teenuse toimimiseks piisab vaid mobiililevi olemasolust. Mobiil-ID on seotud kindla inimesega ja igaühel saab olla ainult üks Mobiil-ID. Teenuse kuumakse on 1 euro, kuid Mobiil-ID enda kasutamine on tasuta – välja arvatud välisriikides, kus olenevalt paketist võib lisanduda tasu SMS-ide eest.