ARVUSTUS: “Viimased meie hulgast” on üks nendest sarjadest, mis tuleks ära vaadata kõigil

#hbo #telia tv #Viimased meie hulgast
6 min lugemine

Rainer Olbri (artistinimega Metsakutsu) vaatas HBO värsket hittsarja „Viimased meie hulgast / The Last of Us“ ning leiab, et tegu on ühe väga õnnestunud ja põneva sarjaga.

 

Erinevate voogedastuskeskkondade võidukäik on tänase popkultuuri üheks alustalaks vorminud telesarja formaadi. Kui minu lapsepõlves oli esmaspäeval koolis vaja teada üksikuid pärleid „Wigla show“ viimasest osast, siis täna pead sa kursis olema mustmiljoni originaalsarja ja kõigi nendega seotud uudistega, mida pakuvad sulle erinevad voogedastusplatvormid. Kas HBO originaalsari “Viimased meie hulgast” on kohustuslik vaatamine kõigile?

Kolm hirmu, mis osutusid põhjendamatuks

Suure produktsiooniga teostele on omane katta maailm turunduslaviiniga, mistõttu muutis HBO sari “Viimased meie hulgast” ka mind alguses ettevaatlikuks. Olen nimelt märganud tõusvat trendi filmide ja sarjade puhul, mis püüavad parandada puudujääke sisus suure eelarve ja nutika turundusega.

“Kõik, mis ahvatlev ja hiilgav, ei ole ju veel kuld” laulis Jaagup Kreem laulus “Juulikuu lumi”. Kutsuge mind vanakooli tegijaks, aga TikTokis trendiks tõusnud tantsukava ei ole minu jaoks veel piisav põhjus pikki tunde oma elust nii öelda ära kinkida. Õnneks tõestas kõnealune sari üsna ruttu, et umbusk hea turundustöö vastu oli asjatu.

Lisaks suurele turundusele tundus inimesi õrnalt peletav ka tõsiasi, et sari on valminud kuulsa Sony Interactive Entertainment’i alt ilmunud videomängu “The Last Of Us Part 1” põhjal. Selles mõttes, et kui palju tõsiselt head kino sa oskad nimetada, mis on sündinud videomängudest?

Olgu kohe ära öeldud, et “Viimased meie hulgast” võistleb kõikide varem videomängu põhjal valminud filmide ja sarjade vastu tugeva eelisega – tegemist on tõesti kõva videomänguga, mida on palju kiidetud just loo, sisu, tegelaste ja dialoogide eest.

Videomängude tootja Naughty Dog’i käekiri on sügavad karakterid, mille parimaks näiteks on just see sama 2013. aastal ilmunud videomäng. Olles videomängu hiljuti ise läbi mänginud, teadsin, et kui HBO on sarja kasvõi minimaalses ulatuses videomängu sarnase hoidnud, ei ole mul midagi karta. Täna saan öelda, et sarja tegijad võtsid mängust kõik hea ning tegid selle veel paremaks – lisasid nüansse, avasid taustalugusid, jätkasid pooleli jäänud mõtteid.

Kolmas punane lipp, mis “Viimased meie hulgas” sarjaga seoses paljude jaoks tõusta võis, on esmamulje klassikalisest apokalüptilisest zombide sarjast. Olgem ausad, kogu tegevus toimub ju 20 aastat pärast meie aja tsivilisatsiooni hävitamist viiruse poolt, mis inimesed – noh parema sõna puudumisel – zombiks muudab.

Ehkki videomängu looja Neil Druckmann nimetas oma üheks peamiseks eesmärgiks mängu tegemisel, et sellest ei tohi tulla “järjekordne zombide mäng”, siis “Viimased meie hulgast” frantsiisiga mitte kokku puutunud inimestele võis klippidest ja treileritest just täpselt selline mulje jääda.

Sari on aga täiesti teise fookusega. Jah, pidevalt on õhus oht ja pinge mõistuse kaotanud tapvatest inimestest, ent selle pinge all säravad tegelaskujud, nende omavahelised suhted, muutused, kasvamine. Minu jaoks on sari kõike muud, kui vägivaldne zombide maha kõmmutamine.

Kriitika, mis tegelikult nagu polegi kriitika

Videomängu keskmisest suurema fännina olid mul sarjale suured ootused. Kuna sarja tegijad on varem maha saanud sellise tugeva teosega nagu seda on HBO mini-sari „Tšornobõl“, siis lootsin muidugi parimat. Peamine mure minu jaoks oli näitlejate valik. Kui sa oled ennast nii emotsionaalselt mingite tegelaskujudega sidunud, siis on väga raske neid oma peas alternatiividega välja vahetada.

Õnneks tabasid Joel’i osatäitjana üles astunud Pedro Pascal ja Ellieks kehastunud Bella Ramsey naelapea pihta. Pedro näideldud Joel’is on olemas täpselt õiges kogus kurbust, vägivalda, soojust ja armastust. Sama hästi tabas Bella ka Elliet. Mõlemad suutsid jääda videomängule truuks, lisades tegelaskujudele detaile ja nurki.

Minu kõige suurem probleem “Viimased meie hulgast” sarjaga on see, et ma tean, mis saab. Sari jookseb üsna täpselt mööda videomängu ajatelge. Muidugi on sarja looja Craig Mazin väga maitsekalt loo sisse muudatusi, uuendusi ja täiendusi toonud ning tegelikult on see ju ainuõige, et videomängus tuttavaks saanud teekonda ei ole muudetud.

Ent sellest tulenevalt kogesin sarja vaadates kindlasti kordades vähem põnevust, kui näiteks minu abikaasa, kes kohtus kõigega esimest korda. See on muidugi rohkem paratamatus kui kriitika ning seda tunnet on tundnud suurem hulk inimesi, kes näinud mõnda oma lemmikraamatu põhjal valminud filmi.

See paratamatus ei ole aga minu jaoks karvavõrdki vähendanud sarja sisu ja tegelaste lugusid. Mingil põhjusel on sarjas toimuv ulme ülimalt realistlik ja paneb vägisi mõtlema, kuidas ise sarnastes situatsioonides käituksin.

Sarjas tsivilisatsiooni hävitanud seentest alguse saanud viirus on National Geographicu väitel maailmas täiesti olemas ja teeb putukatest zombisid juba mõnda aega. Lisaks näeme iga päev maailmas toimuvat kaost ja arutust, mille lõpp sihtkoht võiks täiesti vabalt olla täpselt selline nagu sari seda kujutab. Energia-, sooja- ja toidu puudus on ellu jäänud inimesed tõuganud kõige hirmsamatesse versioonidesse iseendast. Mõtteainet leiab nii noor kui vana.

Emotsioonide karussell

Kokkuvõttes on sarja esimene hooaeg osutunud jõhkraks emotsioonide karusselliks. Nüüd saab seda juba esimeseks hooajaks nimetada, sest HBO on ametlikult kinnitanud, et töösse läheb ka teine hooaeg. Emotsioonide karusselliks sellepärast, et sari on pakkunud kõike – pisaraid, rõõmu, viha, ängi, ilu, koledust, lisaks hunnik super tasemel näitlejatööd ja giga produktsiooni.

Sega see kõik kokku huvitavate mõtetega, mida endaga igapäeva kaasa võtta ja tulebki üks õigetest komponentidest koosnev kvaliteetsari. Praegu viskab peale igasuguse tasemega kino uksest ja aknast. Tuleb sarju noortele, vanadele, koomiksihuvilistele ja spordifännidele. “Viimased meie hulgast” on aga üks nendest sarjadest, mis minu arvates tuleks ära vaadata kõigil.

Sarja „Viimased meie hulgast“ saab vaadata Telia TV HBO keskkonnas: The Last of Us – Telia TV

 

Rainer ehk Metsakutsu on terve tööelu tegelenud foto- ja videograafiaga. Hindab põnevat storytellingut olenemata formaadist. Viimasel ajal on tal muusika, kunsti, tossude ja autode kõrvale lisandunud ka kõrgendatud huvi videomängude vastu.

 

Digitark koondab tehnoloogiateadlikke ja -huvilisi toimetajaid, kes otsivad üles põnevaimad ja kasulikumad tehnoloogiakillud Eestist ja laiast maailmast, et sinu elu oleks lihtsam, mugavam, toredam ja turvalisem.