NIPID: digiboksi õige seadistamine tagab kvaliteetse pildi teleris

#digiboks #seadistamine #teler
4 min lugemine

Ennevanasti, kui televiisorid olid veel suured ja kineskoobiga, oli ühenduste maailm lihtne. Oluliseks märksõnaks oli SCART ühendus. Kui digiboks või videomakk oli teleriga niiviisi ühendatud, siis selle ühenduse abil jõudis nii pilt kui ka heli telerisse. Uuemad ja õhemad telerid tõid kaasa HDMI liidese ja mitte ainult. Paljud telerite tootjad lisavad sellele HDMi liidesele juurde veel täiendavaid kolmetähelisi lühendeid, et tavakasutaja elu veidi lihtsamaks või keerulisemaks teha.

 

HDMI (High Defintion Multimedia Interface) on 2002. aastal loodud standard kõrge kvaliteediga pildi ja heli edastamiseks. Võtame ette erinevad teleritootjad ja vaatame, milline on see kõige õigem HDMI liides, millega ühendada digiboks teleriga.

 

Kolmetähelised lühendid

 

Need kolmetähelised lühendid aitavad selgitada kasutajale, mis seadet vastavasse HDMI liidesesse ühendada.

 

HDMI STB – ehk siis Set Up Box on just see õige liides, millega tuleb ühendada digiboks.
HDMI DVI – ehk siis Digital Visual Interface on mõeldud arvuti ühendamiseks.
HDMI ARC – ehk siis Audio Return Channel on mõeldud teleri ja kodukino ühendamiseks. Videopilt liigub kodukinost telerisse ja telerist liigub heli omakorda kodukinosse tagasi.
HDMI MHL – ehk siis Mobile High (Defination) Link on mõeldud nutitelefonide, tahvelarvutite ja videokaamerate ühendamiseks teleriga. Vajalik spetsiaalne x-USB to HDMI kaabel.

Seega sellisest valikust ainuõige liides digiboksi ühendamiseks on HDMI-STB. Mis siis teha, kui HDMI liidese juures puuduvad need täiendavad lühendid ning tähistus on lihtsalt HDMI1 ja HDMI2? Sellisel juhul on alati abiks teleri kasutusjuhend, kus on kirjas, millise resolutsiooniga konkreetse telerimudeli HDMI liidesed on.

 

Kas 720p50, 1080p50 või 2160p50?


Kõik kolm tähistavad digitaalse videopildi resolutsiooni ja kaadrisagedust. Millist neist kasutada digiboksi väljundis, see sõltub juba 100% teleri paneelist ning tema HDMI liidestest.
Kui teleri paneelis on pikselite arv 1280×768, siis sellise teleri jaoks on parim 720p50. Kui tegemist on FullHD teleriga, mille paneelis on 1920×1080 pikslit, siis sellise teleri jaoks on parim 1080p50. Ning uuemad telerid, mis kannavad juba UHD-märki ehk nende paneel koosneb 3840×2160 pikslist, siis nende jaoks on parim 2160p50. Kindlasti peab aga sellise teleri HDMI liides vastama HDMI standardile 2.0. Miks nii, seda selgitan järgneva pildi abil.

 

Samsungi telerite eripärad

 

 

Tegemist on 2015. aasta Samsung HU-seeria teleriga, millel on UHD-resolutsiooniga paneel. Kuid teler suudab vastu võtta vaid UHD videot kaadrisagedusega 24 ja 25 kaadrit sekundis. Sellisel juhul on soovitus valida digiboksist resolutsioon 1080p50 ja videopildi ülesskaleerimine UHD resolutsioonini jätta teleri enda kanda. Ehk siis selles teleris on HDMI liides küll juba versiooniga 1.4, mis hakkas toetama UHD videoedastust 3840×2160, kuid vaid sagedusega 24 ja 25 kaadrit sekundis. Pildisagedus 50 Hz lisandus alles aastal 2016, kui mudelid said HDMI liidesed uuema versiooniga 2.0.

Kui Samsungi teler tehnilise spetsifikatsiooni järgi väidab, et tema üks või kaks sisendit on ikkagi 4K võimelised, tasub korraks süüvida teleri Välise seadmehalduri seadetesse ja aktiveerida sealt UHD-videote vaatamine:  Seaded / Üldine Väline seadmehaldur HDMI UHD Color ja valik SEES.

 

LG telerite eripärad

 

Ka mõned LG UHD mudelid aastast 2014 ja 2015 ehk siis need, mis kasutavad webOS 2 operatsioonisüsteemi, toetavad tehnilise spetsifikatsiooni järgi UHD videopilti, kuid ühendades digiboksi teleriga, näitab teler vaid 720p50.

 

 

Ja isegi telerit tagantpoolt uurides on HDMI liidese juures selgelt kirjas 4K@60Hz. Milles siis siin probleem? Miskipärast on LG  4K videosignaali vastuvõtu pildiseadete menüüs algseadetes keelanud ning see tuleb kasutajal endal lubada. Liigu menüüsse, vali Pildiseaded ja selle alamjaotus HDMI ULTRA HD Deep Colour ja lülita see funktsioon sisse.

 

 

Peale Deep Colouri lubamist on teleri HDMI1 sisend 2160p50 signaali jaoks sobiv nagu alumine pilt tõestab.

 

 

Sony eripärad


Vaadates üle Sony erinevate mudeliaastate kasutusjuhendid, leiab ka sealt ühe eripära. Nimelt annab Sony teada, et UHD mudelites aastani 2018 on vaid kaks HDMI liidest, mis toetavad 2160p50 videosignaali. Lisaks ka soovitus, et teleri seadete alt peab üles leidma Sisendite alammenüü ja sealt lubama HDMI-signaalivormingus Täiustatud vormingu.

 

 

Kui kahtled, kas seadistused on õiged, leia teleri puldilt INFO (I) nupp ja vajuta. Teler kuvab ekraanile sisendseadme poolt edastatava pildi resolutsiooni ning mõned mudelid ka edastatava heli vormingu – Stereo või Dolby Digital.

 

 

Arrise digiboks VIP5305 ei mõtle neid videoväljundi seadeid ise välja, vaid kuvab läbi oma tehnilise seadete menüü vaid seda, mida teleri paneel ja selle konkreetse teleri HDMI liides ise suutelised on. Ja kindlasti vaheta vanem, enne teleri taga olnud HDMI kaabel uue, digiboksi pakendis oleva kaabli vastu ringi!

Täpselt samamoodi vajavad UHD sisu edastamisel telerisse eraldi seadistamist Sony Playstationi ja MS Xboxi mängukonsoolid.

ehk Digilemb teab omast elust, et mehed jäävad ikka lasteks, aga ajapikku muutuvad nende «mänguasjad» targemaks ja kallimaks. «Ja et olla päris sooneutraalne, siis olen tähele pannud, et sellised muutused on omased ka naistele,» selgitab ta ja tutvustab õhinaga oma «mänguasju», milleks on nutifon, peegelkaamera ja Mobiil-ID. Kauges digimaailma alguses, kus Juku PC oli kõva sõna ning dial-up ühenduste igapäevase kasutamiseni oli veel kümmekond aastat minna, nägi Digilemb juba digitulevikku. «Olen pea kogu elu tegelenud õpetamisega-koolitamisega ning seetõttu on välja kujunenud üks lihtne moto – puust ja punaseks,» muigab ta. «Muutvad tehnoloogiad, tulevad üha uuemad ja uuemad ning veelgi targemad seadmed, kuid kasutaja on tihti jäetud vaid suurte arvude ning tugeva turunduse meelevalda,» peab ta oluliseks kaitsta digitarklust jagades just nõrgemaid tehnotormlemises. «Koos digimaailma arenguga peame harima ka kasutajat targemaks, et neist muutustest täie raha eest rõõmu tunda.»