Allikas: Android

Android on tänasel päeval  nutitelefonides enim levinud operatsioonisüsteem. Viimaste andmete kohaselt on maailmas umbes 2 miljardit aktiivset seda tarkvara kasutavat telefoni. Olgugi, et tegemist on suure numbriga, soovib Google Android telefonide arvu veelgi suurendada. Sel eesmärgil on nüüd loodud Android operatsioonisüsteemist versioon nimega Android Go. Kuna see erineb mõningal määral nii-öelda tavalisest Androidist ja siin-seal on seda tarkvara kasutavaid seadmeid juba liikumas, siis vaatamegi nüüd Android GO-d lähemalt.

 

Kui tavaline Android muutub iga uuendusega üha paremaks ja võimalusterohkemaks, siis taustal tähendab see seda, et kasvavad ka raudvarale esitatavad nõuded. Seda ikka selleks, et kõik kenasti ja sujuvalt toimiks. Eestis ei ole teema võib-olla nii aktuaalne, kuna oleme paljudest riikidest oma elatustasemelt ees ning enamik siin müüdavatest telefonidest on piisavalt võimekad ja suudavad reeglina mingit varianti tavalisest Androidist jooksutada. Küll aga leidub maailmas mitmeid väga suuri piirkondi, kus hind on seadme soetamisel määravaks kriteeriumiks ning isegi 100 eurosed telefonid on kallid. See aga omakorda tähendab, et ka selles hinnaklassis pakutavate telefonide raudvara on oma võimsuselt tagasihoidlik ning vajab vastavat operatsioonisüsteemi. Siin tulebki appi sel eesmärgil loodud ja optimeeritud Android Go.

Android Go operatsioonissüteemi „kergem“ versioon, mis on mõeldud nõrgema riistvaraga ja odavamatele telefonidele.

Android Go esimene versioon põhineb Android 8.1 Oreo’l ning on arhitektuurilt tegelikult suhteliselt sama nagu tavaline Android Oreo. Samas on sellel mitmeid stabiilsust ja jõudlust puudutavaid muudatusi, et see toimiks seadmetel, millel on kehvem riistvara. Konkreetselt on silmas peetud nutitelefone millel on operatiivmälu vähem kui 1 GB. Android Go puhul on selleks otstarbeks optimeeritud nii taustal tarbitavat ja süsteemi jooksvaks tööks vaja minevat arvutusmahtu, kui ka operatsioonissüteemi enda suurust.

Android GO

 

Samuti on loodud ja eelinstalleeritud Google peamiste rakenduste kergemad versioonid. Nii on näiteks YouTube ja Chrome saanud oma Go variandid. Need on nüüd optimeeritud andmekasutusega, selleks, et säästa tarbitavat andmemahtu.

 

Muudetud on ka telefonide klaviatuuri, mis kannab nüüd nime Gboard Go. See näeb välja nagu klaviatuur ikka ning omab ka kõiki täiendavaid lisasid nagu emotikonid, abistav tekstisisestu jne. kuid võtab taaskord  vähem telefoni mälumahust.

Android Go telefonides on optimeerimisel käinud ka Maps ning Gmail rakendused, ikka nii, et püütud on säilitada võimalikult suur osa funktsionaalsusest, kuid seda võimalikult vähese resursinõudlikkusega. Seda nii seadme mälu kui kasutatavate andmemahtude osas. Google ise väidab, et mälu kasutamise osas on saavutatud kokkuhoiu suurus suisa 50%.

Piiratud on ka telefoni eelinstalleeritud rakenduste hulka ehk tegemist on suhteliselt puhta ja tarbetute lisarakendusteta operatsioonisüpsteemiga, mis peaks paljudele kasutajatele meeltmööda olema.

Eraldi on igas telefonis veel Files Go aplikatsioon seadme failimajanduse ja mälumahu haldamiseks. See eemaldab jooksvalt vanu faile ja puhastab vahemälu selleks, et võimalikult suur osa väärtuslikust andmeruumist vabana hoida. Lisaks saab Files Go abil faile ühest telefonist teise saata ilma välist andmesidet kasutamata.

Tähelepanu on pööratud ka Google Assistant nime kandvale rakednusele. See toimib ja suhtleb nagu Google digiabiline ikka, kuid seda esmakordselt ametlikult nii väikese operatiivmäluga telefonidel. Miinuseks on Assistanti juures hetkel ainult ingilse keele toetamine ja mõningate funktsioonide, nagu näiteks nutiseadmete juhtimise puudumine.

 

Kokkuvõtteks

 

Seega võib kokkuvõtteks öelda, et Google ei ole Androidi populaarsust nautides loorberitele puhkama jäänud ja mõtleb pidevalt kuidas tarkvara kasutust laiendada. Android Go on selleks nutikas viis, eriti arvestades, et maailmas on veel väga suuri turgusid, näiteks India, mis janunevad soodsate nutitelefonide järele. Samuti võib üsna kindel olla, et õige pea on ka siinmail mõningaid seda tarkvara kaustavaid seadmeid müügil. Saab ju nii soodsa hinna eest inimesed nutitelefonide kasutajate hulka tuua ning esialgse odava telefoni järel neile juba parema seadme müüa.