Samsung S22 Ultra toob tagasi puutepulga, omab väga head kaamerat ja pakub kamaluga võimsust.

 

Umbes nii võib Samsungi käesoleva hetke tipptelefoni ühe lausega kokku võtta. Seega on, vähemalt Android telefonide maailmas, Ultra soetamine nii-öelda kindla peale minek. Küll aga tuleb seejuures arvestada, et seade on füüsiliselt päris suur ning ka hinnasildile kirjutatakse julgelt rohkem kui tuhat eurot.

Välisilme

Samsung Galaxy S22 Ultra on suur ja imposantne telefon. Disaini vaatest on järgitud väga klassikalist joont ja kokkuvõttes võiks tulemuse kohta kasutada sõna soliidne. Eriti kui seade on musta värvi. Seega võiks naisterahvale kindlasti soovitada valget või veinipunast varianti, mis samuti valikus on ja mis pehmendavad oluliselt muidu päris maskuliinset olekut.

Samas on Ultra aga ikkagi visuaalselt kaunis seade. Selle lamedad otsad moodustavad kaarjate külgedega väga hea kombinatsiooni ning käes hoides tekib koheselt mulje kallist ja kvaliteetsest aparaadist. Eks palju aitab siin kaasa ka see, et välditud on plasti ja kasutusel on vaid klaas ja metall.

 

 

Võrreldes ülejäänud Samsungi telefonidega on teistnoodi disainitud ka kaamerate sektsioon. See on Ultral saanud hulga tagasihoidlikum ja objektiivid asetsevad seekord lihtsalt tagaküljel rivis. Seega puudub nii-öelda eraldi kaamerate ruut või ala ning tegelikkuses on selline lähenemisviis kiiduväärt. Lihtsuses peitub võlu nagu öeldakse.

 

 

Positiivse poole pealt võib veel esile tuua korpuse matti viimistlust, mis tähendab vähem näpujälgi, paremat vastupidavust kriimustustele ning ka seda, et Ultra ei ole käes hoides libe.

Kõige selle juures tuleb aga, vähemalt esimestel nädalatel, seadet kätte võttes alati esimese asjana pähe mõte, et tegemist on ikka väga suure aparaadiga. See on suur käes hoides ning see on suur ka käest ära tasku pannes ja mitte midagi ei ole teha – see nõuab harjumist.

 

Ekraan

 

Peamiseks põhjuseks, miks Ultra on füüsiliselt nii suur, on muidugi tema 6,8 tolline ekraan. Olgugi, et pilt on venitatud kõikidest külgedest peaaegu täiesti servadeni ja see on külgedelt veel ka kaardus, teeb 6,8 tolli ikkagi rohkem kui 17 sentimeetrit.

Küll aga on kõik see 17 sentimeetrit silmale vägagi ilus vaadata. Seda tänu AMOLED tehnoloogiale ning 120Hz värskendussagedusele, mis tagab eriti sujuva pildi. Tippklassist on ka 500 ppi pikslitihedus ning kasutatav Gorilla Glass Victus + ekraaniklaas.

 

 

Klaasi all aga peidab ennast sõrmejäljelugeja nagu viimasel ajal kombeks. Ülaosas aga paikneb auguke esikaamera jaoks. Kõigele lisaks on ekraan ka väga suure heledustugevusega. Täpsemalt on see 1750 nitti, mis on umbes kolmandiku võrra rohkem kui enamikul konkurentidel. Endiselt on toetatud ka väga mugav alati sees funktsionaalsus.

Kui rääkida seadme kasutamisest, siis siin tuleb arvestada, et pöial enam igale poole ei ulatu ning osades olukordades on tegemist selgelt kahte kätt nõudva telefoniga. Olgugi, et tootja on selle probleemiga tegelenud ning tarkvaraliselt püüdnud mitmed funktsioonid (näit. uue sõnumi loomine, kontaktide otsimine jne.) tuua ekraani alaossa, on siiski päris tihti vaja kasutada ka ülejäänud ekraani ning ühe käega seda teha ei saa.

Õnneks aga on suudetud vältida edge ehk kaardus servadest tulenevaid juhuslikke puudutusi, mis on mõnda varasemat Samsungi telefoni kimbutanud.

 

 

Puutepulk

 

Nagu sissejuhatuses mainitud, on Ultral tagasi varasemast Note seeriast tuttav puutepulk ehk või S-pen nagu Samsung seda kutsub. Ääremärkusena võibki öelda, et mõneti on S22 Ultra puhul tegemist kadunud Note vaimse järeltulijaga. Seda nii disaini, suuruse, kui ka puutepliiatsi tõttu.

Kui aga rääkida konkreetselt S-pen-ist , siis see esmapilgul võib-olla mõttetu lisana tunduv jubin on tegelikult äärmiselt kasulik. Võib isegi öelda, et kui oled sellega kord harjunud, siis ilma enam ei saa. Konkreetsemalt saab styluse abil juhtida näiteks telefoni kaamerat. Sellisel juhu ei pea piltide tegemisel vajutama mitte ekraanile, vaid pliiatsil asuvale nupule. Nii saab mugavamalt teha selfie fotosid. Täiesti asendamatu on S-pen aga Exceli kasutamisel. Tänu hulga suuremale täpsusele, saab tabeleid ja numbreid ning ka muid sarnaseid tegevusi nüüd ka telefoni abil kiirelt ja liigse närvikuluta teha.

 

 

Lisaks saab pliiatsiga muidugi ka ekraanile kirjutada, teha märkmeid, väljalõikeid, juhtida YouTube ja palju muud. Võimalik on ka S-peni peal olevat nuppu programmeerida ehk ise valida, mida teeb üksik või topelt vajutus.

Puutepulga laadimine käib endiselt juhtmevabalt ja algab automaatselt, kui see oma pesasse pista. Kui aga telefon ja pliiats satuvad mingil põhjusel üksteisest liiga kaugele, saab kasutaja koheselt sellekohase meeldetuletuse.

 

Kaamera

 

Kuna S22 Ultra peab endas ühendama nii S seeria kui Note, ehk kandma selgelt lipulaeva rolli on ka kaameraosakond üks parimaid, mida tänasel päeval telefonidest leida võib. Senisest suurem sensor, mitu erinevat objektiivi, 10x optiline zoom ja võimas protsessor tagavad väga-väga head pildid.

Kuna pikslid on saanud senisest füüsiliselt suuremad, siis on märgatavalt paranenud just hämarates oludes tehtavate piltide kvaliteet. Päris hea on ka 10X optiline zoom. Tänu sellele saab nüüd ka telefoniga kaugemal olevad objektid ilma kadudeta kvaliteedis lähemale tuua ning see lisab kaamerale oluliselt mitmekülgsust. Olemas on ka lainurk, et ka väiksemad ruumid ja kitsamad olud saaks üles pildistatud ning muidugi väga kvaliteetne põhikaamera.

Kogu pildistamise protsessi juhib fotograafi taustal pidevalt abistav tehisintellekt. Seega sätitakse telefoni enda poolt kõik vaikimisi paika ning kasutaja hooleks jääb vaid nupule vajutamine. Eks seda enamik kasutajaid ka ootab. Suurem pildistamishuviline saab loomulikult ka ise pusida ning kõiki parameetreid oma käe järgi sättida. Poolautomaatsetena on olemas ka panoraami, toidu, aegluubi ja muud sarnased režiimid.

Seega võib öelda, et olemas on kõik lipulaevadelt oodatavad funktsioonid ja kokkuvõttes on S22 Ultra kaamera kõrgel tasemel ning konkureerib vägagi edukalt iPhone 13 Pro Maxi ja teiste väga kalliste telefonidega.

 

Aku, jõudlus ja kasutamine

 

Suur telefon nõuab suurt akut ja seetõttu on Ultra kõhus peidus tervelt 5 000 mAH eksemplar. Ilmselt lisab see seadmele küllaltki palju kaalu, kuid see-eest jätkub energiat rahulikult terveks päevaks. Kui ekraani resolutsiooni ja heledust vähendada, siis ka kauemaks. Kallistele telefonidele kohaselt saab akut laadida juhtmevabalt ning Samsungitele kohaselt võib telefon ka ise juhtmevaba laadija rollis olla.

Mis puudutab protsessorit ja põhimälu, siis kasutusel on Exynos 2200 ja 8 GB. Seisusele kohaselt on tegemist tippnäitajatega ning seade on igas olukorras kiire ja sujuv. Seega tegelikult siin millegist nagu väga rääkida ei olegi. Huvitaval kombel aga omas mõne aasta tagune Note tegelikult 12 GB põhimälu. Ju siis piisab tegelikkuses täiesti ka 8-st.

Telefoni enda mälu võib olla kas 128, 256 või 512 GB suurune. Mälukaart ei ole toetatud. Küll aga on toetatud 2 sim kaarti (neist 1 e-sim). Samuti on olemas 5 G, kiirlaadimine ja veekindlus. Tarkvarana on kasutusel Android 12, mida on kohandatud Samsungi OneUI 4.1 kasutajaliidesega. See on võrreldes mõne Hiina konkurendiga tunduvalt viisakam ja peale puhta Androidi kindlasti üks asjalikumaid kasutajaliideseid.

 

Kokkuvõtte

 

Samsung Galaxy S22 Ultra on kokkuvõttes väga hea telefon. Kui kallis hinnasilt ja füüsiline suurus on aktsepteeritavad, siis tasub telefoni soetamist kindlasti tõsiselt kaaluda. Selle väga-väga hea ekraan paitab silma, kaamera teeb korralikke fotosid ning ka aku kestab mõistlikult kaua. S-pen paneb aga i-le täpi ja muudab seadme veelgi mitmekülgsemaks. Seega on tegemist ühe kõige parema hetkel saada oleva Android telefoniga.