Ülevaade: iPhone 14 Pro Max ehk seni võimsaim Apple telefon

#apple #iphone 14 #pro max
6 min lugemine

iPhone 14 Pro Max on Apple käesoleva aasta seni kõige võimsam telefon. See ühendab endas suure ja kvaliteetse ekraani, kauni korpuse, võimsa kiibistiku ja parima kaamera. Lisaks pakub veel mitmeid uuendusi nagu näiteks alati sees ekraan ja virtual island. Seega tõeline ladvaõun?

 

Tõtt öelda ongi 14 Pro Max saanud eelmise põlvkonnaga võrreldes mitmeid vägagi häid uuendusi ning kokkuvõttes on tegemist tõenäoliselt ühe parima telefoniga, mida hetkel osta saab. Samas aga on mitmed Apple uuendused Androidi maailmas juba tükk aega kasutusel ning meeles tuleb pidada ka seda, et Max lisanimega seadmed on füüsiliselt kogukad ning ka rasked. Ja muidugi kallid. Aga nüüd kõigest lähemalt.

 

Ekraan

 

iPhone 14 pro Max-i puhul ei saa üle ega ümber ekraanist. See on 6,7-tolli suurune ja kannab  Apple keeles nime Super Retina XDR OLED ProMotion. Maakeeli tähendab see siis AMOLED-i, mis toetab adaptiivset värskendussagedust.

Nagu juba öeldud on selle mõõt 6,7 tolli, mis tähendab, et ekraan on tõest suur. Aga kuna pilt on väga kirgaste värvidega ja silmale meeldiv vaadata, siis on suurus selles võtmes pigem positiivne. Eriliselt võiks veel esile tõsta ka senisest suuremat valgustugevust, mis tähendab väga eredat pilti ja head nähtavust ka päikese käes.

 

 

Samuti jõudis kohale lõpuks „alati sees“ funktsionaalsus. Erinevalt konkurentidest on see aga lahendatud ekraani värskendussageduse muutmisega, mis tähendab, et ilma erilise koormuseta akule on võimalik, lisaks kellaajale ja teavitustele, pidevalt kuvada ka pilte ja muud taolist. Iseasi kas see on vajalik, kuid äge ikka.

Veel on tegeletud nii-öelda „kulmu“ ehk sisselõikega ekraani ülaosas. Kui isegi soodsama hinnaklassi Android telefonid on juba mitu head aastat saanud hakkama vaid auguga kaamera jaoks, siis Apple on ikka kasutanud suurt musta ala. Tehniliselt on see arusaadav, sest lisaks kaamerale peituvad seal veel mitmed sensorid, näiteks näotuvastuse jaoks, kuid visuaalselt ja olemuselt näis selline lähenemine vanamoeline. Nüüd on jää liikuma hakanud ja senise sisselõike asemel on loodud piklik ala, mis kõiki sensoreid koondab. Konks aga on selles, et tänu kavalale disainile on see muudetud „elavaks“. See tähendab, et vastavalt olukorrale ala suurus justkui muutub. Sinna juurde kuvatakse teavitusi, pildikesi jne. Seega on väga nutikalt muidu negatiivne asi, ehk konkurentidest suurem kaamera auk ekraanis, muudetud positiivseks. Jälle äge.

 

Suurus

 

Loogiliselt võttes eeldab juba mainitud suur ekraan ka suurt korpust ja seetõttu on iPhone 14 Pro Max otse öeldes kobakas. Ei päästa siin õhukesed servad ega kallid materjalid. Telefon on pikk, lai, paks ja raske. Mõnele on see okei, enamikule aga tegelikult mitte ja see ei ole äge.

240 grammi on käes ja taskus raske. Mõõdud aga igal ajahetkel tunda. Samuti on korpuse disain Apple-l praegu teadupärast kandiline, mis suuremate mudelite puhul on käes pigem ebamugav. Seega kuigi ekraan on ilus ja sealt pilte, videoid või ükskõik mida muud vaadata on mõnus, siis seadme üleüldine suurus ja mõõtkava on ikka väga piiri peal ja enamikule võib-olla vastuvõetamatu.

Õnneks on pakutavad värvid ilusad ja kasutatavad materjalid kvaliteetsed. Visuaalselt eriti kena on mati tagumise külje ja läikivate metallist servade kokkumäng. Samuti kaamerate ala ja objektiivid.

Kõik see kenadus, ja suurus, on veekindel, aga lisaks ka ceramic shield kattega ning seega eeldatavasti ajas vastupidav.

 

Kaamerad

 

14 Pro Max-i kaamerad on 48 Mpix sensoriga ning Apple-l esmakordselt on saadaval lainurk objektiiv. Kuna aga lihtsalt suur arv megapikslid ei taga veel head pilti, on kasulik teada, et sensor ise on senisest 65% suurem. Veel oskab seade tarkvaraliselt 4 pikslit üheks kokku panna (quad-pixel) ja nii vajadusel rohkem valgust sensorile püüda. Seega on reaalselt pildi kvaliteedis suur samm edasi astutud. Seda täiendab veel võimalus raw formaadis salvestada, et pilte hiljem suuremas ulatuses töödelda. Zoom-ida saab kuni 3 korda.

 

 

Tarkvara, protsessori, sensori ja objektiivide koostöös on seega loodud kaamerakomplekt, mis pakub detailseid pilte nii valges kui hämaras. Ka välk olevat senisest eredam.

Seega võib kaamerate peale üsna kindel olla ja vähemat sellise klassi telefonilt ei ootakski. Loomulikult saab pildistamise kõrval ka filmida ja siin on paslik mainida, et stabiilsetele võtetele aitab kaasa Action Mode ning lõpptulemusele Cinematic Mode režiim, mis on 4K Dolby Vision toega.

 

Kasutamine

 

Apple telefonide puhul on ikka rõhutatud kasutusmugavust ja kogemust. Eks see peab paika ka uusima väljalaske puhul ning mingeid tagasilööke siin ei ole. Kõik, mis on olemas, see toimib ja teeb seda ülimalt loogiliselt ja kiirelt. Uue tarkvaraversiooniga on lisandunud võimalus lukustusekraanile vidinaid ja pilte lisada ja näiteks võimalus kuvada aku ikooni sees ka laetuse protsente.

Rääkides akust, peab ütlema, et see mahutab 4323 mAh. Seda ei ole vast nii palju, kui võiks telefoni enda suuruse järgi arvata, kuid kestvuse poole pealt jätkub sellest tegelikult küll ja veel. Ca nädalase proovimise jooksul juhtus mitmeid kordi, et õhtul oli veel 30-40 protsenti akust alles. Küll aga ei ole toetatud nii-öelda ülikiire laadimine, mis tähendab, et konkurentide lipulaevad saavad kiiremini täis. Samuti ei oska iPhone endiselt ise teisi seadmeid juhtmevabalt laadida ning ka pesana on kasutusel mitte üldlevinud usc-c, vaid Apple enda lightning.

 

Kokkuvõtteks

 

Apple iPhone 14 Pro Max on kokkuvõttes väga võimas ja kiire telefon (A16 Bionic protsessor teeb pehmelt öeldes imesid). See on ka väga suure ja ilusa ekraaniga ja näeb tõesti ilus välja. Valitud materjalid on kvaliteetsed ja telefoni on igapäevaselt lihtne kasutada.

Ka kaamera peale võib kindel olla ning akugi kestab kaua. Lisandunud oskused nagu alati sees ekraan ja dynamic island ning uued värvid tagavad piisava uuenduslikkuse ning vanemate iPhone-de omanikud leiavad uue mudeli puhul kindlasti tuntava edasimineku.

Küll aga tuleb arvestada, et seade on füüsiliselt suur ja raske aga lisaks ka kallis. Samuti on puudu näiteks eesti keel, usb-c ja juhtmevaba teiste seadmete laadimine.

 

 

Tutvun toodetega
Lugesid loo läbi, võta nüüd hetk ja sirvi seotud tooteid või pane kinni ja naudi surfamist edasi