Laupäeval, 11. novembril, toimub Tartus rahvusvaheline kübervõistlus Telia Cyber Battle of Nordic-Baltics, kus selguvad parimad noored, kes suudavad alistada küberkurjategijate rünnakuid.  

 

Kell 10 hommikul algaval võistlusel osalevad 15-24-aastased noored Eestist, Lätist, Leedust, Põhjamaadest, Belgiast, Itaaliast ja Ameerika Ühendriikidest. Tartu Ülikooli spordihoonesse (Ujula 4, Tartus) üles seatud areenil on vastamisi 12 võistkonda Eestist ja 8 välismaalt, 11 on lahingus üle interneti.

Võistkonnad peavad läbi päeva kestval üritusel lahendama erinevaid ülesandeid ja mõistatusi, mille fookuses on reaalsest elust pärit kriisid ja olukorrad – digivõrkudesse tungimine, selle avastamine ja ennetamine, viiruste ja pahavara analüüsimine, küberrünnakute lahendamine, salakoodi lahti muukimine jne.

Võistluste peakorraldaja CTF Techi juhi Kätlin Koemetsa sõnul on huvi Eestis välja mõeldud küberlahingu vastu nelja aastaga hüppeliselt kasvanud.

“Üha kiiremini digitaliseeruvas maailmas on täna puudu umbes 3 miljonit küberspetsialisti, keda on muuhulgas vaja selleks, et kaitsta riigi- ja omavalitsusasutusi, elutähtsate teenuste pakkujaid, ettevõtteid, kodusid ja miljardeid inimesi järjest julmemate küberrünnakute eest. Prognooside järgi on 2035. aastaks internetiga ühendatud juba üle 45 miljardi seadme, mis muudab nõudluse eetiliste häkkerite vastu veelgi kriitilisemaks,” lausus Koemets. “Seetõttu peetakse sarnaseid noortele mõeldud võistlusi üheks võimaluseks, mille abil võita poisse ja tüdrukuid heade poolele, kes suudavad rünnakuid ennetada ja ära hoida.”

Sündmus on kohapeal kõigile tasuta, otseülekannet näeb ka Inspira kanalis

Telia Cyber Battle of Nordic-Baltics 2023 finaali juhib Karl-Erik Taukar. Võistlus Tartu Ülikooli spordihoones on avatud kõikidele huvilistele tasuta. Lisaks on seda võimalik jälgida otseülekandes Telia Inspira kanalilt. Lahingu kõrval on huvilistele avatud meelelahutusala, mida juhib juhib Kristel Aaslaid, kes astub villemdrillemi kõrval üles ka esinejana.

Meelelahutusalal lööb kaasa Ahhaa teadusteater, robootikahuvilistele on spetsiaalselt selle ürituse tarbeks tehtud robotipuur ning Arvutitark pakub meelelahutusalal võimalust sõita rallisimulaatoritega, kihutada kodustel WRC radadel ja ehitavad üles ühe tõelise gameritele mõeldud näidis mängutoa.

Telia Cyber Battle of Nordic-Baltics 2023 korraldaja on Eesti küberhariduse startup CTF Tech ning NATO poolt tunnustatud Eesti küberkaitsefirma CybExer Technologies. Võistlust korraldatakse koostöös Telia, Tartu linnavalitsuse, Tartu Ülikooli ja mitmete erasektori ettevõtetega.

 

Artiklis kasutatud foto: Raigo Pajula

Digitark koondab tehnoloogiateadlikke ja -huvilisi toimetajaid, kes otsivad üles põnevaimad ja kasulikumad tehnoloogiakillud Eestist ja laiast maailmast, et sinu elu oleks lihtsam, mugavam, toredam ja turvalisem.