Rariteedid: Telia mobiilivõrgus töötavad endiselt üheksakümnendate Nokiad ja Ericssonid

#30 aastat mobiilsidet Eestis #rariteedid #Tanel Peep #Telia mobiilivõrk
2 min lugemine

1. juunil täitub 30 aastat ajast, mil Eestis sai kasutama hakata mobiilsidet. Seoses ümmarguse tähtpäevaga otsis Telia välja kõige vanemad mobiiltelefonid, mis tänaseni ettevõtte võrgus töötavad.

 

Telia Eesti tehnilise teeninduse juht Tanel Peep ütles, et ilmselt üks vanemaid seni aktiivses kasutuses olevaid telefone Telia võrgus on Nokia 2110, mis pärineb aastast 1994.

„Seda seadet kasutab meie võrgus täpselt üks klient. Igal juhul tuleb nii mainitud telefonile kui selle omanikule au anda, kuna seade on vastu pidanud tervelt 27 aastat. Seda ei suuda enamus tänapäeva autosid ning ka sama vanad hooned on sageli selle aja jooksul paar korralikku remonti läbinud,“ sõnas Peep.

Veidi uuemat ehk Nokia 1611 mudelit, mis lansseeriti veidi peale 1997. aastavahetust, kasutab Telia võrgus viis inimest.

Nokia 1611
Artiklis kasutatud fotod: commons.wikimedia.org; wikipedia.org

„Kui rääkida tänasel päeval väga olulisest keskkonnateadlikkuse ja jätkusuutlikkuse teemast, siis Nokia 1611 oli muide esimene mobiiltelefon maailmas, mis võis ühes versioonis saada oma energia päikeselt. Nimelt oli telefoni ühe aku versiooni tagaküljele integreeritud päikesepaneel,“ lisas Peep.

Lisaks on paari Telia kliendi kasutuses veel 1995. aastast pärinev Ericsson GA318 mobiiltelefoni. Ericsson GH388 mudeleid, mis pärinevad samuti aastast 1995, töötab Telia võrgus tänaseni seitse tükki. Seevastu aastast 1996 pärinevaid Ericsson GA628 ja GH688 mudeleid töötab Telia võrgus veel koguni kaheksa tükki (kumbagi mudelit).

Sellega, millised on olnud erinevate tootjate telefonimudelid läbi aegade, saab tutvuda GSMArena veebilehel (valiku Phone Finder vahendusel): GSMArena.com – mobile phone reviews, news, specifications and more…


Seoses 30 aasta täitumisega mobiilside algusest Eestis avaldab Telia lähinädalatel põnevaid uudiseid, fakte ja meenutusi sellest, kuidas on mobiilside läbi erinevate aastakümnete arenenud ning kõigi meie elu muutnud.

Digitark koondab tehnoloogiateadlikke ja -huvilisi toimetajaid, kes otsivad üles põnevaimad ja kasulikumad tehnoloogiakillud Eestist ja laiast maailmast, et sinu elu oleks lihtsam, mugavam, toredam ja turvalisem.