Neid maailma mõjukamaid TV-sarju näeb ka Eestis

#hbo #telesarjad #tv
3 min lugemine

Läbi aastate on mitmed tuntud väljaanded erinevatesse edetabelitesse koondanud telesarju, mida ühel või teisel põhjusel peetakse maailma mõjukaimateks. Mitmeid neist näeb täna ka Eestis.

 

Telesarjade reastamises pole tegelikult midagi uut ning seda on tehtud aastakümneid. Mõõdupuuna on seejuures kasutatud väga erinevaid näitajaid, alustades vaatajanumbritest kuni selleni välja, millist rolli mängib teletoodang sotsiaalses ja kultuurilises vaates, olgu selleks siis mood, muusika, inimsuhted, aksessuaarid vms.

Mida aeg edasi, seda enam muutuvad ka säärased nimekirjad ning uusi ja mõjukaid sarju kasvab pidevalt peale. Võtame kas või „Troonide mängu“, mis on selgelt just käesoleva kümnendi üks tugevamaid tegijaid ning mille viimane, 8. hooaeg peaks linastuma tuleva aasta aprillis. Samas leiab mitmetest värsketest edetabelitest siiski ka sarju, mis tegid ilma mitukümmend aastat tagasi ning mille tootmine on tänaseks lõpetatud.

Sääraseid „mõjukuse edetabeleid“ leidub internetis tegelikult kümneid ning neid on koostanud nii filmihuvilised ise kui ka tuntud meediaväljaanded. Küll kipuvad nendes nimekirjades figureerima ühed ja samad nimed ning mitmed neist on tuttavad ka siinsele televaatajale.

Näiteks tänavu veebruaris avaldas briti väljaanne The Indipendent parimate sarjade TOP50, tuginedes kriitikute hinnangule. Teiste hulgas jõudsid sellesse nimekirja „Breaking Bad“ („Halvale teele“), „The Sopranos“ („Sopranod“), „The Leftovers“ („Allesjäänud“), „The Wire“ („Võrgustik“), „The Simpsons“ („Simpsonid“), „Game of Thrones“ („Troonide mäng“) jpt.

AjakirjaThe Rolling Stone koostas paari aasta taguses nimekirjas jõudsid esikolmikusse taaskord „The Sopranos“, „The Wire“ ja „Breaking Bad“ ning 12. kohalt vaatab vastu „Game of Thrones“. The Telegraph leiab, et juba eelpool nimetatuile peaks lisama veel „Curb Your Enthusiasm“ („Entusiasmi ohjeldades“).

Yahoo Movies on selle aasta märtsis samuti pingerea kokku pannud, keskendudes 21. sajandi alguse parimatele paladele. Esikümnesse kuuluvad taaskord „The Sopranos“, „Game of Thrones“, „The Wire“, „Breaking Bad“. Lisaks veel „Band of Brothers“ ja „Lost“ („Kadunud“).

Telia Eesti televisiooni ja multimeedia valdkonna sisujuht Birjo Kiik tõdeb, et kvaliteetset teletoodangut on maailmas omajagu ning konkurents selles vallas aina tiheneb, kuna lisaks senistele tegijatele on lisandunud mitmed nn uue aja tootjad nagu Netflix, Amazon jt.

„Televaatajale on see kindlasti hea uudis, kuna põnevat ja kvaliteetset sisu tuleb aina juurde ning valikuvõimalused laienevad.“  Samuti peab Birjo Kiik positiivseks, et tippsarjad jõuavad üha suuremas mahus ka siinse televaatajani.

„Mitmed eelpool nimetatud sarjad on jooksnud või jooksevad tänagi Eestis nähtavatel telekanalitel. Lisaks on alates 1. septembrist ka Eestis kättesaadav HBO teenus, mille vahendusel näeb nii mitmeid klassikaks kujunenud sarju („The Sopranos“, „The Wire“, „The Leftovers“, „Band of Brothers“, „Curb your Enthusiasm“) kõigi episoodide ja hooaegade kaupa. Lisaks pakub HBO teenus veel suurel hulgal värskemat toodangut nagu „Game of Thrones“, „Westworld“ („Läänemaailm“), „Girls“ („Tüdrukud“), „Ballers“ („Pallurid“) ja paljud teised.“

 

Sellega, millist sisu pakub Eestis HBO teenus, saab tutvuda siin.