Mida teha nutitelefoniga, mille operatsioonisüsteemi enam ei uuendata?

#küberturvalisus #nutitelefon
2 min lugemine

Inimesed jagunevad suures plaanis kaheks. Esimesed tahavad, et neil oleks kogu aeg kõige uuem ja parem telefon. Teised aga kasutavad oma telefoni senikaua, kuni see tükkideks laguneb või selle korpusesse auk sisse kulub. Iseenesest keskkonnasõbralik lähenemine, kuid teatavate mööndustega.

Autor: Erki Oras

 

Iga nutitelefoni elus on üks oluline hetk. See, kui ta on moraalselt nii vana, et tootja enam tema operatsioonisüsteemi ei värskenda. Ehkki telefon võib olla veel igati töökorras, kaasneb selle sündmusega üks väga oluline muutus – telefon muutub ebaturvaliseks. Arvestades aga seda informatsiooni mahtu ja olulisust, mis telefonis peituvad, võib selle ohu ignoreerimine kaasa tuua enam kui ebameeldivaid tagajärgi. Kui telefoni välja vahetada ei saa või ei raatsi, siis tuleb teha väikeseid muudatusi oma telefonikasutuse harjumustes.

Vananenud operatsioonisüsteemi kasutamisel aitavad riske vähendada mõned nipid.

 

Piira rakenduste tegutsemisvabadust

Erinevatele rakendustele on kasutaja andnud erinevaid tegutsemisvabadusi. Tuleb neid hoolikalt kaaluda ja piirata neid, millest võib kasutamisel turvarisk tekkida. Peamiselt seda, et need ei pääseks ligi sinu telefonis peituvale olulisele infole.

 

Kasuta antiviirust

Kui arvutites antiviiruse kasutamine on üsna tavapärane, siis tuleb selline lahendus appi võtta ka nutitelefonis. Ka siin tuleb nutikust üles näidata ja kasutada vaid usaldusväärsete tootjate poolt valmistatud rakendusi, sest pole harvad juhud, kui mõni pahalane ennast just antiviiruserakenduse naha alla peidab.

 

Hoia rakendused ajakohased

Kui operatsioonisüsteemi enam värskendada ei õnnestu, siis hoolitse selle eest, et vähemalt rakendustel oleks installeeritud kõige värskemad uuendused. Nii võib vähemalt kindel olla, et antud rakendust kasutades on turvariskid minimeeritud.

 

Ole ettevaatlik avaliku Wi-Fi’ga

Veel parem mõte – väldi üldse avalikku Wi-Fi’t. Nii pole ohtu, et mõni häkker ennast sinu kaitsetusse telefoni sisse muugib.

 

Mõtle ikkagi uue telefoni peale

Kui telefon on oma arengus jõudnud juba niikaugele, et isegi tootja tema ’hülgab’, siis on äkki sinulgi ikkagi aeg uue kõnetoru peale mõelda? Seda enam, et tänapäeval saab päris hea telefoni ülimalt mõistliku hinna eest. Oma vana head telefoni ei pea sa minema viskama, vaid võid selle kasutusele võtta koduses majapidamises, olgu siis turva- või veebikaamerana või televiisoripuldina. Võimalusi on mitmeid.