Kuidas vältida Gmailis jälitamist?

#andmekaitse #Gmail
2 min lugemine

Kõik need tüütud turundusmeilid, mis meilipostkasti ummistavad, pole ainult müügipakkumised. Ühtlasi jälgivad need seda, kas e-kiri avati, millal see avati ja kuskohas. Kui otsingumootorisse toksida “email tracking”, tulevad kõikvõimalikud teenusepakkujad, kelle leib on meilide järgi nuhkimine.

 

Internetis jälitamine on levinud, kuid seda saab vältida.

 

E-kirju saab trackida ehk jälitada mitmel moel. Üks lihtsamaid on läbi edasisuunamise lingi. Oletame, et sa vajutad reklaammeilis olevale lingile, mis viib tooteni, mida soovid osta. Link on programmeeritud nii, et see oleks jälitatav, see läheb teise serverisse koos portsu infoga millist brauserit kasutati ja kust lingile vajutati. See kõik toimub enne, kui kasutaja aadressini jõuab.

Kui edasisuunamislinki on üsna lihtne tuvastada, märgates URL-i lõpus pikemat koodi, siis teised meetodid on keerukamad. Üks neist võiks eesti keeles kõlada “jälitavad pikslid” (tracking pixels).

 

Kuidas need töötavad?

 

Piksel on haagitud e-kirja külge, tavaliselt on see peidetud kujutise või lingi sisse. Kui e-mail avatakse, saadab piksli sees olev kood info tagasi firma serverisse. On tehtud mõningaid katseid, et piirata infohulka, mida sel viisil on võimalik saata. Näiteks on Google alates 2014. aastast lasknud kõik pildifailid läbi oma proxy serverite, mis aitab kasutaja asukohta vähemalt osade jälitusrakenduste eest varjata. Laiendused nagu näiteks Ugly Mail ja PixelBlock on arendanud välja trackerite blokeerijad Chrome’le ja Firefoxile. Lisaks on alternatiivsed brauserid Brave ja Tor Browser.

On veel üks lihtne samm, mille igaüks saab teha, et vältida enamikku trackeritest: peata e-kirjades sisalduvate piltide automaatne avamine, sest peamiselt on need jälitavad pikslid just piltides, kirjutab The Verge. Sel moel ei saa vältida kõigi trackerite otsa sattumist, mis e-kirjades olla võivad, kuid kindlasti väldid mitmeid.

 

Kuidas piltide automaatne kuvamine arvutis peatada?

 

  • Vajuta hammasrattale Gmailis paremal üleval nurgas
  • Vali “Kuva kõik seaded”
  • Üldisest menüüst liigu alla kuni “Piltideni”
  • Vali “Küsi enne väliste piltide kuvamist”
  • Liigu alla ja “Salvesta muudatused”

 

Kuidas piltide automaatne kuvamine telefonis peatada?

 

  • Gmaili äpis vali hamburgeri-ikoon (kolm kriipsu vasakul üleval)
  • Liigu alla kuni Seadeteni.
  • Vali konto, mida soovid muuta.
  • Liigu alla “Piltideni”.
Hardi õppis Balti filmi- ja meediakoolis ning töötab vabakutselise režissöörina, aga tema argipäeva mahub nii kooli täienduseks kui kõrvale ka mitmeid hobisid. Reisimise ning filosofeerimise kõrval katsetab Hardi ka erisuguseid digitehnoloogilisi süsteeme, programme, portaale ja rakendusi, et selgitada välja need, millised aitavad oma elu kvaliteetsemalt korraldada.