Kuidas DuckDuckGo abil internet jälle kasutatavaks teha

#duckDuckGo #Veebibrauser
3 min lugemine

Kas sulle on ka viimastel aastatel üha enam tundunud, et internetis toimetamine on muutunud üha tülikamaks? Ei, küpsistest ma seekord ei räägi, need väärivad omaette postitust. Kõige populaarsem otsingumootor Google Chrome on nagu paljude teiste nii ka minu seadmetes jooksnud juba tublisti üle kümne aasta. Selle aja jooksul on muutunud brauser ressursinõudlikumaks, kohmakamaks, Google’i otsing aina kommertslikumaks.

Autor: Hardi Keerutaja

 

Otsides midagi, saad kõigepealt leheküljetäie makstud otsingutulemusi. Teatavasti otsitud märksõnu analüüsitakse, varundatakse ja kasutatakse järgmiste otsingute kuvamisel. See tähendab, et kõik ei näe sama tulemusi, kuigi otsivad sama märksõnaga, sest igast kasutajast luuakse profiil, kellele saab suunata mõjusalt reklaami. Google’i kaup on reklaamimüük ja tänu kasutaja andmete laialdasele kogumisele nõutud kaup. Andmeid jagatakse Gmaili ja AdSense’ga.

Olles sellest kõigest pisut tüdinud otsustasin proovida juba aastaid tagasi teisi brausereid. Ette jäi DuckDuckGo, mida üks sõber soojalt soovitas. Paraku läks nii, et loobusin selle kasutamisest esimesel õhtul, sest väga harjumatu oli aastate jooksul intuitiivseks muutunud Chrome’i pealt minna teisele brauserile. Sama problemaatiline nagu iPhone’i kasutajal võtta kätte Android ja vastupidi – pea hakkab kohe valutama ja tahaks midagi meeldivamat teha.

Nii jäi mõneks aastaks kõik muutumatuks, õigemini läks aina hullemaks. Rohkem reklaami, vähem asjalikke otsitulemusi. Isegi Safari, mille Apple uue seadme ostmisel vaikimisi peale lükkab, tundus liiga võõras. Kuniks hiljuti käis külas sõber, kellele kurtsin taas, kuidas paljude teiste suurte murede kõrval on meil maailmas endiselt mure internetiga, mida ei saa enam võrrelda seal surfamise, vaid pigem takistusrajaga. Kuni ma aknast välja vaatasin ja ennast välja elasin, võttis ta mu arvuti ja lisas Chrome’i DuckDuckGo laienduse. Pärast seda olen saanud tõesti üle pika aja internetis tunda nagu surfaks.

 

Mis siis paremaks läks?

 

Esiteks jäi nuppude mõttes kõik samaks, mitte midagi ei pea ümber õppima. Teiseks on nüüd uus otsingumootor, mis suuresti toetub ikkagi Google’le, kuid ka Bingile ja ilmselt veel mõnele. Kolmandaks ei kogu DuckDuckGo mu kohta mitte midagi, rääkimata seda kolmandate osapooltega jagamisest. Neljandaks avanevad otsitulemused loomulikus järjekorras ja nende hulgas on ka nö väiksemaid lehti, mis Goolge’is sisufarmide vahelt välja ei paista. Eriti meeldib mulle otsinguriba all nupp, mille kaudu saab otsida näiteks ainult Eestiga seotud lehti.

Muidugi on ka inimesi, kellele sihitud reklaam meeldib. Kui sa soovidki saada reklaami, mille tõenäoline ostja sa võiksid olla ja otsitulemusi, mis viivad e-poodideni, siis on Google’i otsing parem.

Kõigile teistele aga soovitan DuckDuckGo laiendust, mis on saadaval kõigile levinumatele brauseritele. Laienduse saab lisada enda brauserile siin lehel.

Nutiseadmetes kasutamiseks tuleb tõmmata brauser, mille leiab Google Playst või App Store’st.