Kas oled mõelnud, et mis oleks kui ma suudaks enda kontori töö ära teha tahvelarvutiga, kus iganes?

#Microsoft #sülearvuti #tahvelarvuti
4 min lugemine

Ilmselt on paljud, eriti just Covidi pandeemia valguses, otsinud just seda õiget ja mugavat stressivaba ning looduskaunist kohta, kus enda töö ära teha nii, et ei peaks istuma päev otsa toas nelja seina vahel, suurt helendavat ekraani vaadates või veel kehvemal juhul sundasendis sülearvuti taga pikki tunde veetes.

 

Oled tabanud ennast mõttelt, et miks ma kannan seda sülearvutit kaasas kui suudaksin enamuse enda tööd teha tahvelarvutiga, mis minu arvates on ilusam ja mugavam? Ehk oled sinagi mõelnud nagu mina, et tehnilise abivahendiga oleks personaalsem ning mugavam pliiatsi või sõrmega „suhelda“. Igal juhul võtsin väljakutse vastu ja olen pikalt töös testinud Microsoft Surface Pro seadet, mis on justkui sümbioos sülearvutist ja tahvelarvutist.

Microsoft on selliselt mõtlevatele inimestele loonud erineva hinna ning funktsionaalsusega seadmed nimega Microsoft Surface GO, Surface Pro ning Surface X.

 

 

Surface GO

.. on antud põlvkonna seadmetest kõige kergem ning soodsam – kaks ühes seade. Tulenevalt enda hinnaklassist on tal vähem võimsust ning väiksem 11“ ekraan, kuid tulenevalt sellest on ka voolutarbimine väiksem ehk aku kestab peaaegu 12h. Pigem on see eelistatud seade üliõpilasele või väiksemat jõudlust nõudvate tegevuste tegemisel.

 

 

Surface Pro

…on antud põlvkonna lipulaev kontoritöötajale, kes soovib suurt jõudlust, head ekraani ning kõiki harjumuspäraseid lisafunktsioone, kuid seda kaks ühes seadmes. Usun, et on isegi sobilik öelda, et antud seade on aastate jooksul muutnud suhtumist tahvelarvutitesse ning pannud ka skeptikud uskuma, et töö tavalise tööarvuti asemel on ka kaks ühes seadmega võimalik. Etteruttavalt mainin, et antud seadme tüüp on ka minu poolt katse läbiviimiseks kasutusel olnud.

 

 

Surface Pro X

…on esimene Microsofti poolt arendatud kaks ühes ARM tüüpi protsessoreid kasutav seade, mis muudab seadme mobiilsemaks, kuid võimsuse osas ei konkureeri antud seade otseselt sülearvuti asendusega, vaid pigem nimetaks ma Pro X mobiilseks seadmeks, mis on lisaks laua või sülearvutile. Antud põlvkonna seade hiilgab erinevate ühendustega liikumises olles, kuid ARM arhitektuur võib suurettevõtetes tekitada lisa halduskeerukust.

Tulles tagasi esialgse küsimuse juurde, kas elu tahvelarvutiga kui põhilise IT seadmega töö tegemiseks on üldse võimalik? Selleks, et sellele vastata, selgitan, et jätsin antud katse läbiviimiseks IT teadmised selja taha ning lähtusin otsuse tegemisel subjektiivselt enda arvamusest ning kui rahule ma umbes pool aastat kestnud katsega jäin, loe altpoolt.

 

Kasutajakogemus Microsft Surface Pro seadmega

 

Tegemist on väga võimsa tahvelarvutiga, mis ei erine tarkvara osas Windows operatsioonisüsteemiga sülearvutist, kuid see on kergem, mõõtmetelt väiksem, samas omades klaviatuuri, puuteplaati (touchpad) ning minu isikliku elu kontekstis revolutsioonilist puutepliiatsit ning suurepärast puutetundlikku ekraani.

Olen viimased 10 aastat iga päev sülearvutit kasutanud ning keeruline oli ette kujutada, kuidas ma enda töö tahvelarvutiga peaks suutma ära teha. Esmalt oli harjumatu mõõtmetelt väiksem klaviatuur ja eksisin kirjutades võrdlemisi tihti, kuid nädala jooksul harjusin väiksemate mõõtmetega. Puutepliiats oli just kui liimitud magneti abil tahvelarvuti küljele ning läks tubli nädal enne kui pliiats leidis enda õige koha ja oli just kui minu käepikendus, et suhelda Microsoft Surface ekraaniga.

 

Kuid kõik ei ole kuld, mis hiilgab

 

Seade, mis mulle nii väga meeldis ajas mind ka kohati üsna endast välja. Olles harjunud, et sülearvuti on süles ja teed tööd ükskõik, millise diivani nurga peal, siis Microsoft Surfacel „hingi“ ei ole ja tahvlit saab nurga alla asetada jala abil, mida süles ei ole väga mugav kasutada. Teine mure on ühest küljest ka rõõm. Meil on au olla eestlased ja tulenevalt sellest, et meie ilusa eestikeele rääkijaid on võrdlemisi vähe, on eestikeelsed paroolid tugevamad, kuid samas näiteks eestikeeles käekirja tuvastus praktiliselt puudub. Samuti tuleb läbi mõelda, milliseid ühendusi sa enda igapäevases elus vajad. Minu poolt kasutataval Surface Pro 7-mel olid külgede peal kõrvaklappide, usb ning mini displayport pesad ehk paljudel ilmselt on vajadus ka lisa docki kaasas kanda, et saaks rohkem seadmeid ühendada. Samuti vajab ära märkimist, et Pro 7 müüakse ka ilma LTE / 4G toeta nagu ka minu testseade ning sellest tingitult oli korduvalt vajadus liikumises olles telefoni abil luua „kuumkoht“, et Surface kaudu internetti ühenduda.

 

Miks ma seda kõike üldse tegin?

 

Maailm muutub ja seoses sellega ka meie harjumused ning tagamaks Telia äriklientidele parimat võimalikku töökohateenust tahtsin mõista, kas ma ise suudaks teha kõik enda igapäevased tööd ja tegemised ära mobiilsema seadmega ning vastus on JAH suudan.

 

 

 

Reimo juhib Telias Microsofti ja töökoha kliendilahenduste valdkonda. Digitargas kirjutab Reimo nii seadmete kui IT-lahenduste teemal ning jagab nõuandeid ja soovitusi digiteemadel.