Kas keegi nuhib sinu telefonis?

#nutitelefon #Privaatsus
2 min lugemine

Meie telefon teab meie kohta tihtipeale rohkem infot, kui näiteks meie partner, vanemad või teised pere liikmed, sõpradest-tuttavatest rääkimata. Ning mõistagi teavad ka nemad ise seda, mistõttu võivad nad telefoni vastu ebatervet huvi üles näidata. Eriti siis, kui me ise seda ei tea, näiteks magades või telefonist eemal viibides.

 

Usaldamatusel võivad olla mitmed põhjused, mille üle otsustamine pole hetkel meie asi, aga näiteks partneri puhul võib see süüdata nii mõnegi ohutule. Telefoni sisule ligipääs pole keeruline, kui varem on näiteks mingil süütul põhjusel jagatud parooli, samuti on üsna lollikindel kasutada magava inimese sõrme sõrmejäljesensoril. Kui on mingil põhjusel alust kahtlustada, et keegi tutvub näiteks kasutaja uneajal tema telefoni sisuga, siis selle tuvastamiseks on üsna lihtne võimalus nii iPhone’i kui Android-telefoni jaoks. Nii leiab näiteks iPhone akukasutuse või Screen Time all kellaajaliselt milliseid rakendusi on millal ja kui kaua kasutatud. Androidi puhul leiab selle Digital Wellnessi alt.

Mõned rakendused töötavad mõistagi ööpäevaringselt ka taustal täiesti süütutel põhjustel. Kui aga keegi on öösel kell kolm kasutanud näiteks 20 minuti jooksul Gmaili, lugenud sõnumeid, tutvunud Facebookiga või vaadanud fotosid, siis on alust otsida oma lähikonnast liigse uudishimu all kannatavaid tegelasi.

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."