Isepäine Sony Xperia 5 II nutitelefon

#nutitelefon #sony
6 min lugemine

Kui omal ajal oli Sony mobiilide maailmas suur tegija, siis viimastel aastatel on nad võtnud tunduvalt rahulikumalt. Uksi pole küll otseselt kinni pandud, kuid suurt mudelivalikut ja sarnaselt konkurentidele pidevalt saabuvaid uusi mudeleid pole neil ka välja pakkuda.

 

Seega aetakse pigem oma asja ja uute seadmete tegemiseks võetakse aega. Kiiresti arenevas tehnoloogiamaailmas, võib selline venitamine vahel juba eos tähendada pisut vananenud aparaati, kuid mitte alati. Ja huvitavad on Sony telefonid siiski pea alati.

 

Xperia 5 II

 

Üks Sony uuematest aparaatidest kannab nime Xperia 5 II ning kompab enda omaduste ja tehnilise võimekuse poolest tipptelefonide piire. Samas aga jääb see nii mõneski asjas pisut isepäiseks ja teistest erinevaks. Seetõttu võib see omapärane aparaat olla mõnusaks alternatiiviks turgu domineerivatele konkurentidele.

 

Disain  ja Ekraan

 

Kõigepealt disain. Nimelt on ka siin tegemist Sony-dele iseloomuliku ehk üpriski piklikut vormi omava seadmega. Selle tulemusena on 6,1 tollise ekraaniga telefon küll väga pikk, aga mitte eriti lai. Seda muljet rõhutab veel külgedelt enam-vähem servadeni viidud ekraan, samas kui üles ja alla on jäänud küllaltki suur musta ala. Kokkuvõtlikult on proportsioonid aga pigem mugavad ja ei mõju enam nii kummalisena nagu seda oli möödunud aasta Xperia X1, mis oli suurusjärgu võrra suurem, ehk 6,5 tollise ekraaniga.

Üldiselt aga on sellise pikliku disaini taga tootja soov kasutada ekraani kuvasuhtega 21:9, mis tähendab kinoformaati. Teoreetiliselt on nii väga hea filme vaadata, aga samas on enamik tänasest sisust ikkagi selles formaadis nagu meie kodused teleridki, ehk 16:9. See tähendab paraku aga ikkagi ekraani servadesse jäävaid musti servi.

Pildi poolest on ekraan aga kvaliteetne. 120Hz värskendussagedusega OLED tagab selge kirka ja sujuva tulemuse. Üsna heal tasemel on ka 450 pikslitihedus ning olemas on ka alati sees ekraani funktsionaalsus. Arvestada tuleb ka, et ekraani servad ei ole paljudele Android tipptelefonidele omaselt kaardus, kuid selline lähenemine ei olegi kõigile meeltmööda.

Muus osas on Xperia disain nagu viimase aja nutiseadmetel ikka. Tervet esimest poolt katvale klaasile sekundeerib samuti klaasist valmistatud tagumine pool, millel on eraldi ala kaamerate jaoks. Kõik see on väga hästi koostatud ja viimistletud ning mingeid etteheiteid siin teha ei saa. Võib isegi öelda, et kogu on disain pisut anonüümne ja ei jää millegi erilisega silma, eriti musta värvi versioonis. Kõik on lihtsalt nii rahulik ja tavaline.

Õnneks on pisut lähemalt uurides veidi erilisemad Sony küljed. Nimelt leiab sealt kõigepealt vana hea kõrvaklapipesa. Mulle see väga meeldib, sest nii saab ilma segavate üleminekuteta kasutada korralikke juhtmega kõrvaklappe. Veel on telefoni küljel omale koha leidnud sõrmejäljelugeja. Kuigi see on ehitatud toitenupu sisse ja toimib kiirelt ja korralikult, võiks see ikkagi olla paigutatud ekraani alla. Täpselt samaoodi võiks ka Google digiassistent avaneda virtuaalset kodunupu all hoides. Sonyl aga on selleks eraldiseisev nupp.

 

 

Positiivse poole pealt aga on teistmoodi lähenetud ka SIM- ja mälukaardi pesadele. Neid hoidva sahtli saab avada ilma vastava orgita ja see on tõesti mugavam, kui tavapärane augus susimine. Lisaks on küljel veel eraldi nupp pildistamise jaoks. See toimib nagu kaameratel muiste, ehk kerge vajutus fokuseerib, tugev pildistab.

 

Kaamera

 

Nii jõuamegi Xperia kaamerateni. Siin on tegemist Zeiss kirja kandva ja kolme objektiivi sisaldava lahendusega. Neist üks on tavaliseks pildistamiseks, teine zoom-imiseks ja kolmas lainurk-pildistamise jaoks. Nagu eelnevalt öeldud on fotode tegemiseks korpusel eraldi katiku nupp. See on väga hea, sest tänu sellisele lähenemisele on käsi kindlam ja fookus paremini paigas, võrrelduna ekraani virtuaalse nupu puudutamisega.

Nagu ikka on vaikimisi kõik automaatne ja pildistamise valikud peaks tegema tehisintellekt, kuid soovi korral saab kasutada ka Photo Pro nimelist rakendust ja seal kuvatavad valikud meenutavad juba päris ehk Sony Aplha kaamerate omi. Seega saavad need, kel oskuseid ja huvi, küllaltki palju ise sättida ja muuta. Videote puhul on abiks sarnane rakendus nimega Cinema Pro.

 

 

 

Kokkuvõttes on fotod kenad, eriti heas valguses. Kõik sensorid on 12 Mpix ning piisavalt võimekad, tootmaks teravad ning moonutusteta pilte. Näiteks zoom objekiiv suudab lisaks ilmselgele, ehk kaugemal asuvate objektid lähemale toomisele, seda teha ka ilma suurte kvaliteedikadudeta ning automaatika püüab üsna edukalt lainurga kasutamisel ümaraks kiskuvad servad sirgemaks painutada. Hämaras tehtud pildid on ehk pisut tumedad, kuid sellegipoolest teravad ja üsna müravabad. Kuna kaamerakomplektist on aga puudu sügavust tajuv sensor, on bokeh efekti ehk ebaterava taustaga pilte muidu positiivsele muljele vastukaaluks küllaltki raske teha.

 

Kasutamine

 

Kuna Sony protsessor on Snapdragon 865 ja seda on toetamas 8 GB põhimälu koos 128 GB salvestusruumiga, on telefon igapäevases kasutamises üldiselt kiire ja mõnus. Küll aga tuleb arvestada mõnede iseärasustega. Näiteks puudub täielikult näotuvastus. Seega avaneb ekraanilukk, kas vanamoelise koodi, või siis sõrmejälje abil.

Väga omapärane on ka telefoni vibreerimine heli taktis. See peaks imiteerima võimsamat bassi ja on alguses lõbus, kuid muutub õige pea tüütuks. Soovi korral saab selle küll ka välja lülitada.

Veel on sarnaselt Samsungile ekraani serva võimalik manada kiirmenüü. See tähendab, et vastavat kohta toksates avaneb valik, kust leiab sagedamini kasutatavad rakendused ja seaded. Samsungitel on eeliseks küll ümar ekraaniserv, kuid toimiv lahendus on ka Sony oma.

Muus osas on tegemist üsna tavapärase Android operatsioonisüsteemi kasutava seadmega ning mingeid erilisi muudatusi pole Sony siin teinud.

Küll aga on Xperia 5 ii hetkeseisuga nende väheste aparaatide seas, millega saab Eestis reaalselt kasutada 5G-d. Vastava SIM kaardi, paketi ning levi olemasolu korral, lülitub telefon tõepoolest 5G võrku ja pakub seejärel väga-väga suuri allalaadimiskiirusi.

 

Kokkuvõtteks

 

Kokkuvõtteks on Sony Xperia 5 ii sarnaselt muude selle ettevõtte toodetega, pisut teistmoodi telefon. Välimuse poolest küllaltki anonüümne, tehniliselt peaaegu tipp ning omadustel siin-seal üllatav aparaat.

Alati sees ekraan on, näotuvastust ei ole. Sõrmejäljelugeja on, aga asub küljel mitte ekraani all. Aku mahutab 4000 mAh, kuid seda ei saa laadida juhtmevabalt. Korpus on veekindel aga paksude servadega ekraani all ja peal. Kaamera jaoks on eraldi nupp aga eraldi nupp on ka Google-le. Kaamera on päris hea ja seda toetab ka professionaalne kasutajaliides, kuid puudu on oluline sensor jne. Seega avastamist ja üllatusi jätkub, kuid kokkuvõttes jätab Xperia 5 II siiski positiivse mulje.

 

 

Tutvun toodetega
Lugesid loo läbi, võta nüüd hetk ja sirvi seotud tooteid või pane kinni ja naudi surfamist edasi