Intervjuu: Kas seriaali „Elu võimalikkusest maal“ peategelased on ise lüpsisooja piima kunagi joonud?

#Elu võimalikkusest maal #Inspira
4 min lugemine

16. novembril alustab Telia Inspira kanalil värske romantiline komöödia „Elu võimalikkusest maal“. Seriaal räägib noorest paarist, kes saavad vanaonult ootamatult päranduseks mõisa ja nad otsustavad seljataha jätta oma senise turvalise elu linnas ning maale kolida. Uurisime, mida arvavad maaelust seriaali peategelased Helena Lotman ja Mikk Jürjens.

 

Kas sul on mõni äge lapsepõlvemälestus või -kogemus maaelust või maakodust? 

Mikk: Minu lapsepõlv jääb veel aega, mil kõik suved veedeti vanaema juures maaelu nautides. Mäletan mitmeid lõhnu, söökide teistsugust maitset, värskeid marju, lehmade talitamist, aga loomulikult ka mitmeid onne, puu otsast kukkumisi, metsa eksimist ja nii suure kivi otsa ronimist, kust alla ronida enam ei julgenudki… 

Helena: Kiviga meenub üks ohvrikivi kesk-Eestis minu lapsepõlve mängumaal, mis oli aastaid minu peas praktiliselt Eesti Mount Augustus. Täiskasvanuna viisin sõbra seda ilmaimet vaatama. Kohale jõudes selgus, et see kivi ulatus meile vaid poole reieni. Aga mälestus – see oli võimas. See seik iseloomustab hästi kõiki suvesid lapsena maal – mäed olid kõrgemad, päevad pikemad, maasikad magusamad, metsatukad pimedamad, udu tihedam. Ja kõik see imedemaa oli võimalik tänu vanaemale ja vanaisale.
 

Millised on need 3 asja või tegevust, mis sulle maaeluga kõige esimesena seostuvad?  

Mikk: Millegipärast tuleb mulle kõigepealt meelde söök. Sellel oli teistsugune lõhn ja maitse, sest toit valmis puupliidil või -ahjus. Ja seda, et kogu aeg käis toidutegemine. Üldse oli toas teistsugune olemine kui mujal. Lugesin suvel uuesti Viivi Luige “Seitsmendat rahukevadet” ja mõtlesin: mina veel mäletan seda maailma, kus tolle raamatu tegevustik toimub, aga minust noorematele jääb see vist juba võõraks. Veider. 

Helena: Hästi tajutav valguse muutumine. Ja samas ajataju puudumine. Paljajalu kosserdamine. 

 

Kas lüpsisooja piima oled kunagi joonud? Kui mitte, siis kas oled valmis proovima?   

Mikk: Olen joonud, muidugi! Käisime vanaonuga ikka hommikuti lehma heinamaale viimas ja õhtul teda sealt tagasi toomas. Lehm tundus mulle lapsena hiiglaslik olend, tekitas lausa aukartust. Aga piim maitses hästi ja piima jõin tavaliselt otse lüpsiämbrist, kui mu mälu mind ei peta. 

Helena: Piima joomisega on mul juba lapsest saati kehvasti, aga tunnen selgelt selle värske mee maitset, mille vanaisaga olime just kärjest kätte saanud.  

  

Nimeta 3 põhjust, miks sina eelistaksid elada pigem maal kui linnas. 

Mikk: Ma võiksin nimetada miljon põhjust, sest tegingi mõned aastad tagasi otsuse kolida linnast maale. Vaikus, loodus ja värske õhk, kui just kolm põhjust välja tuleks valida. 

Helena: Et lapsed saaksid olla rohkem looduses. Et ei rapsiks mootorsõidukite tempos vaid võtaks rohkem eeskuju looduse kulgemisest. Et saaks öelda, et mul pole levi. Et hommikuti ärgata linnulauluga.  

 

Kuidas sa oma tegelaskuju kirjeldaksid?  

Mikk: Peeter Paul on minu silmis hea huumorimeelega pealehakkamist täis noor mees, kes armastab oma elukaaslast Madlit kogu südamest ja on tihti nõus ohverdama enda tahtmisi ja soove kallima nimel.  

Helena: Üks armas inimene, kes otsib oma kohta maailma süsteemides ja süsteemituses.  

 

Mida uues seriaalis osalemine sulle õpetas? Kas said midagi uut teada maaelu kohta? 

Mikk: Vaadates, kuidas meie kunstitiim selle mahajäetud ja räämas mõisa meie silme all üles ehitas, sinna väga ilusa kohviku ja eluruumid ehitas, sain ma aru, et see hullumeelne idee, mis meie tegelastel tekkis, ei olegi nii võimatu, aga et maal elamine ei ole kindlasti romantiline meelakkumine, vaid higinõudev ja ennastsalgav töö. 

Helena: Kinnitas, kui väga oluline on inimesele eluterve huumor. Maal ellu jäämiseks ja üldse ellu jäämiseks.  

 

Kellele soovitaksid „Elu võimalikkusest maal“ seriaali vaadata?  

Mikk: Kõigile, kel on huvi helge loo ja tõeliselt ilusa suve vastu. Seda on seal on meid ümbritseva kaamose ja pimeda sügise kiuste meeldivalt palju! 

Helena: Kõigile, kes on kunagi unistanud suurelt ja kõigile, kes nende unistuste täitmise teekonnal on absurdse reaalsusega pusserdanud. 

 

 „Elu võimalikkusest maal“ 16. novembril kell 20 ainult Telia Inspira kanalil. Vaatan siit.

 

Artiklis kasutatud foto: fotograaf Anniki Allvee