HBO kostitas augustis vaatajaid spordidraama „Võidult võidule: Lakersi dünastia tõus” („Winning Time: The Rise of the Lakers Dynasty“) uue hooajaga, mis on juba ka palju kiidusõnu pälvinud.  

 

NBA korvpalliklubist Los Angeles Lakers on ilmselt kuulnud igaüks, sest tegemist on ühe spordimaailma austatuima ja domineerivaima dünastiaga. 2022. aasta kevadel hoo sisse saanud draamasari võtab muu hulgas vaatluse alla sealsete mängijate töö- ja eraelud 1980ndatel aastatel. Vähem kui aastaga tehti valmis ka teine hooaeg, mille tegevus kulgeb vahetult pärast finaalturniire aastatel 1980–1984, kulmineerudes ajastu suurimate staaride Magic Johnsoni ja Larry Birdi esimese professionaalse kordusmatšiga. 

Olgugi et sisukirjelduse põhjal võib sari esmapilgul tunduda korvpallisõprade pärusmaa, leiab tegelikult sealt põnevust igaüks. Sari kulgeb hoogsas tempos ning lugu jutustatakse omapärasel, aga kaasahaaraval moel. Kokku on segatud ajalugu ja fiktsioon, huumor ja tõsidus ning tõusud ja mõõnad. Osavalt on edasi antud ka ajastu hõngu, miksides kokku nii arhiivikaadreid kui ka uusi jäädvustusi. 

 

Sari on tekitanud vastakaid tundeid 

Kuid nagu iga tõsielul põhineva looga ikka, on ka „Võidult võidule“ saanud kriitikat reaalsuse hägustamise kohta. Eriti teravalt on sõna võtnud NBA legendid Magic Johnson ja Jerry West, kes ei olnud rahul sellega, kuidas neid sarjas kujutati. Westi tiim saatis HBO-le kaebuse, kus kirjeldati, et Westi on sarjas kujutatud ropu kõnepruugi ja kibestunud alkohoolikuna, mis ei käi aga kuidagi päriseluga kokku. „Erinevalt sarjas näidatule tunneb Jerry Lakersite vastu vaid armastust ja sooje tundeid,“ kirjutati avalduses.  

Magic Johnson on aga teinud kommentaare sarja ebatäpsuse kohta. „Sa ei saa teha Lakersist sarja ilma meid kaasamata,“ ütles ta Varietyle ja lisas, et ta ei plaani sarja teist hooaega vaadata. Selle asemel alustas ta hoopis oma dokumentaalsarjaga „They Call Me Magic“ (Apple TV+), kus räägib Lakersi tegemistest oma pilgu läbi. 

Olgu aga kohe ka tasakaaluks öeldud, et kiidulaulu on sari samuti palju kuulnud. Rotten Tomatoes lehel on sarjale häid reitinguid jaganud nii kriitikud kui ka tavavaatajad. Esimest hooaega hindasid kriitikud 87 punkti vääriliseks, tavavaatajad andsid hindeks aga 85. Uut hooaega on kriitikud aga veelgi paremaks hinnanud. 

Eks lõppkokkuvõttes on iga vaataja enda otsustada, kui palju teda faktiline ebatäpsus segama jääb. Mingil määral on see selliste sarjade puhul paratamatu – põnevuse huvides ja selleks, et lugu kannaks, tasubki toimunut tihti moonutada. Siinkohal aitab see, kui sarja vaadates meeles pidada, et puhta tõe pähe ei saa seda võtta – tegemist on ikkagi draama- mitte dokumentaalsarjaga. Laias laastus saab Lakersi tegemistest „Võidult võidule“ abil aga pildi ette küll. 

Sarja loojad on Hyperobject Industriesi tegevprodutsendid Adam McKay ja Kevin Messick. Näiteljatest teevad kaasa John C. Reilly, Quincy Isaiah, Adrien Brody, Jason Clarke, Gaby Hoffmann, Jason Segel, Hadley Robinson, DeVaughn Nixon, Solomon Hughes, Tamera Tomakili, Brett Cullen, Stephen Adly Guirgis, Spencer Garrett, Molly Gordon Brooks, Delante Desouza, Jimel Atkins, Austin Aaron, McCabe Slye, Thomas Mann, Gillian Jacobs, Michael Chiklis ja Rob Morgan. 

 

Sarja „Võidult võidule: Lakersi dünastia tõus” näeb Telia HBO keskkonnas.