Digitark toob alates veebruarist oma lugejateni ülevaateid filmidest, millele saab kaasa elada Telia TV vahendusel. “Põgenemine Pretoriast” on hetkel nähtav Telia TV Sisuleidjas.

 

Liigume ajas 40 aastat tagasi – on kuum suvepäev Lõuna-Aafrika Vabariigis ning peagi on lisaks termomeetritele lõhkemas ka mikropommid. Aasta on 1979 ja pea kahetunnine film räägib tõsielul põhineva loo kahest valgest mehest, kes võitlevad apartheidi vastu. Viimati mainitu kujutab endast rassilise eristamise poliitika vaatevälja, mis kehtis riigis vahemikus 1948-1994.

Tim Jenkin (osas Daniel Radcliffe) ja Stephen Lee (osas Daniel Webber) on kaks valget lõuna-aafriklast. Need mehed on otsustanud võidelda partei vastu ning lasta liikvele oluline sõnum. Oma missiooni elluviimise hetkel satuvad nad hoopis keskkonda, kust enam põgenemisteed pole. Mehi ootab ees kohus ja sealtpoolt otsus, et neil tuleb veeta 12 aastat trellide taga.

Juba esimesest minutist on tunda õhus pidevat ajalist pinget ning seda filmi lõpuni välja. Ees ootavad Pretoria keskvangla seinad ja selle vahel olevad lood. Sama asutus on tänase päevani tuntud kui üks kõige karmimaid Aafrika mandril. Just sealt saab alguse üks korralik võidujooks ajaga, sest peategelased ei ole nõus neid aastaid maha viskama ja plaanivad hirmuvalitsuses alt põgeneda esimesel võimalusel. Plaan seda teha saab alguse juba kohtumajas istudes.

Riigivastaste materjalide trükkimisel ja levitamisel on oma hind, mida mehed peavad maksma. Kui julged lennutada õhku julgustavaid sõnumeid, et nahavärv ei pane paika õigusi, siis eesootav vanglapersonal selles osas allahindlusi ei tee. Ka meeste kongikaaslased suuri lootusi neile ei anna, kuid ometi toetavad nende plaani elluviimist vaikselt taustal kaasa elades.

„Põgenemine Pretoriast“ paneb südame puperdama, kuna pingelisele teekonnale kaasa elades pumbatakse pidevalt adrenaliini peale. Suurema pildi asemel keskendub linateos just pisidetailidele. Nii võib vaid ühest puidujupist saada võti, mis avab meestele taaskord ukse vabadusse.

Kogu seikluse vahele pakutakse värvikaid hetki, kus ajal on väga erinev mõõde – kord just kui venides, siis aga linnutiivul lennates. Vaatajale räägitakse lugusid, milline oli elu enne trellide taha sattumist ja millest unistatakse enim, samal ajal tõdedes, et vahelejäämise korral ollakse valmis riskima ka topelt pikema vanglakaristusega.

Lisaks kõigele eelmainitule pakub filmi lõpp veel korralikult üllatusi. Seega – nüüd ongi aeg haarata kätte Telia pult, minna Sisuleidjasse alla ning hakata nautima Francis Annani (režissöör) ja Tim Jeknkini mälestuste põhjal kokku pandud põnevikku!