DaisyChain – mitme monitoriga ekraanipind suuremaks

#ekraan #monitor
3 min lugemine

Kuigi suures plaanis on töö arvutitega siiski pigem mugav ja võrreldes näiteks labidaga kaevamisega füüsiliselt lihtne, leidub ka kontoritöö juures omi keerukusi. Eelkõige tuleb muidugi pead kasutada ning nii väsib süüvimist nõudvale sisu tõttu pigem aju.

 

Ebamugavad on ka olukorrad, kus korraga tuleb avatuna hoida mitmeid erinevaid programme ning samal ajal tegeleda erinevate ülesannetega. Sellises situatsioonis kulub palju aega akende vahetamisele ning programmide vahel navigeerimisele. Kõige lihtsam viis on siin asja lihtsamaks muuta suurema ekraanipinna abil, kuna nii saab korraga mitut akent avatuna hoida ning nende vahel navigeerimisele ei pea lisaaega kulutama. Eriti aktuaalne on see sülearvutite puhul, kus ekraanipind ongi väiksem.

 

Mida suurem ekraanipind, seda parem

 

Suuremat ekraanipinda saab juurde tekitada mitmel viisil. Kõige lihtsam viis on suurema ekraani soetamine. Veel parem variant on see, kui lisamonitore on suisa mitu. See on väga mugav ning töö tegemise seisukohast ka tõhus. Paraku aga kipub siin tekkima probleem juhtmete ühendamisel: kõik kuvarid peavad saama pildi näitamiseks sisendsignaali ning ka korraga töötama. See aga tähendab, et arvutil peaks olema mitme väljundiga graafikakaart ning ka juhtmeid tekib nii mitu.

Samas aga ei pea mitme monitori ühendamine üldse keeruline ja kulukas olemas. Lahendus peitub Daisy-chaini nimelises tehnoloogis. See võimaldab monitorid kõigest ühe juhtme abil arvutiga ühendada ning omavahel seob neid samuti vaid üks kaabel. Ühelt poolt vähendab see kaablite arvu ning teiselt poolt muudab sülearvuti monitoridega ühendamise väga lihtsaks. Peale selle pole vaja erilise graafikakaardiga arvutit.

 

Kuidas Daisy-chain töötab?

 

Daisy-chain võimaldab ühel monitoril saada arvutist sisend ja seda järgmisele monitorile edasi anda. Ehk põhimõtteliselt ühendatakse esimene monitor arvutiga ning järgmised monitorid omavahel. Kui palju ekraane niimoodi kõrvuti tööle panna saab, see sõltub juba pisut tehnilistest nüanssidest, kuid sülearvuti pluss kaks ekraani on peaaegu alati võimalik. Täpsemalt toetab tehnoloogia kuni nelja ekraani 1080p Full HD resolutsiooniga (3 välist + sülearvuti) või kahte Quad HD 2560p ekraani.

Tehnilises vaates peavad kasutatavad seadmed ehk kuvarid seda tehnoloogiat toetama. Selle funktsiooni olemasolu on kirjas monitori andmetes.

Ühenduste puhul kasutatakse aga DisplayPorti kaablit, mis tuleb pista vastavalt markeeritud pessa. Näiteks monitor nr 1 ühendatakse nii, et DisplayPorti pessa kirjaga “in” pistetakse kaabli üks ots ning selle teine ots ühendatakse arvutiga. Monitori pessa “out” aga läheb kaabel, mille teine ots ühendub järgmise monitori pesaga “in”.

 

Eelised

 

Kuna ühendatud kuvarid käituvad ühe suure ekraanina, liigub ka hiir sujuvalt ühelt monitorilt teisele ning kogu pakutavat ekraanipinda saab mugavalt kasutada. Korraga saab lahti hoida erinevaid aknaid ja info vahetamiseks ei pea neid minimeerima-maksimeerima. Nii kasvab töökiirus. Lisaks on ühendamine lihtsam ja kiirem ning vähem on ka kaableid. Kaudselt tekib kokkuhoid ka arvuti hinnas, kuna pole vaja soetada mitme videoväljundiga võimsamat seadet.

Hardi õppis Balti filmi- ja meediakoolis ning töötab vabakutselise režissöörina, aga tema argipäeva mahub nii kooli täienduseks kui kõrvale ka mitmeid hobisid. Reisimise ning filosofeerimise kõrval katsetab Hardi ka erisuguseid digitehnoloogilisi süsteeme, programme, portaale ja rakendusi, et selgitada välja need, millised aitavad oma elu kvaliteetsemalt korraldada.